CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Umelá inteligencia zvláda skôr individuálne úlohy ako celú prácu

Výskum a vývoj
0

Stanfordský profesor Erik Brynjolfsson spolu s kolegami rozčlenil úlohy potrebné v 950 povolaniach. Umelá inteligencia by zvládla mnohé z týchto funkcií, ale nie všetky. Pritom ani v jednej by strojové učenie nebežalo na plné obrátky. Počas tohtoročných vášnivých diskusií v Hollywoode sa hovorilo o tom, či by používanie umelej inteligencie mohlo pripraviť scenáristov a hercov o prácu. Hoci to dnes ešte nie je možné, existujú už spôsoby, ako možno túto technológiu využiť, aby boli filmy a televízne programy prístupnejšie a interaktívnejšie.

PBS (Public Broadcasting Service) testuje, či by jej umelá inteligencia mohla pomôcť pri vytváraní interaktívnych televíznych programov pre deti. V minulosti sa jej vzdelávacie programy často pozastavovali, aby dieťa mohlo odpovedať, ale umelá inteligencia by mohla umožniť obojstrannú interakciu. PBS nepoužíva technológiu na vytvorenie dialógu, ale skôr na pomoc pri náročnej úlohe dekódovania menej zrozumiteľnej detskej reči.

Sara DeWittová, hlavná viceprezidentka PBS KIDS, uviedla, že v súčasnosti by bolo príliš riskantné nechať umelú inteligenciu generovať slová, ktoré budú hovoriť jej postavy. Na to používajú svojich scenáristov. Tí, ktorí využívajú umelú inteligenciu na písanie celých článkov, zaznamenali priemerné výsledky a niektoré trápne neúspechy. Redakcie však zistili, že umelá inteligencia je schopná vykonávať užšie úlohy, ako je písanie nadpisov alebo titulkov.

Agentúra Reuters napríklad skúma, či umelá inteligencia môže pomôcť pri navrhovaní titulkov, ktoré by získali väčšiu pozornosť agregátorov a vyhľadávačov. Iné spravodajské organizácie experimentujú s tým, či umelá inteligencia môže pomôcť pri rôznych úlohách – od písania titulkov až po zisťovanie zaujatosti. Dokonca aj duchovní sa obracajú na ChatGPT. Jeden texaský pastor však zistil, že kázňam generovaným chatbotom chýba božská inšpirácia. „Chýba tomu duša – neviem, ako inak to povedať,“ povedal pre agentúru Associated Press pastor a profesor teológie z Kentucky Hershael York.

No niektoré typy úloh je táto technológia pripravená prevziať už dnes. Je dobrá v navrhovaní počítačového kódu, sumarizácii textu a hľadaní vzorov vo veľkom množstve údajov a ich spätnom prezentovaní ľuďom, aby mohli konať. „Naozaj veríme, že umelá inteligencia je vytvorená pre ľudí a na to, aby zvýšila ich produktivitu pri práci, ktorú vykonávajú,“ povedal Eric Boyd, ktorý vedie prácu spoločnosti Microsoft na platforme AI. Aj keď AI je dnes schopná zohrávať len podpornú rolu, rýchle tempo zlepšovania naznačuje, že táto technológia by mohla byť skôr či neskôr pripravená zohrávať väčšiu úlohu.

Zdroj: axios.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať