TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“

0

V snahe „urobiť zo sci-fi realitu“ STAR Labs patriaci Samsungu vyvinul virtuálne bytosti nazvané Neon, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou a vyzerajú a správajú sa ako skutoční ľudia. Na rozdiel od AI asistentov, ako sú Siri či Alexa, počítačom vytvorené bytosti STAR Labs nie sú naprogramované ako „vševediaci“ roboti alebo rozhranie na zodpovedanie otázok a požiadaviek používateľov.

Ide skôr o avatary navrhnuté tak, aby rozprávali a mali pochopenie „ako skutoční ľudia“ a pôsobili ako živí spoločníci. „V sci-fi a filmoch sme vždy snívali o takýchto virtuálnych bytostiach,“ uviedol generálny riaditeľ STAR Labs Pranav Mistry. „Neoni sa začlenia do nášho sveta a budú slúžiť ako nové spojenie s lepšou budúcnosťou, svetom, v ktorom ľudia sú ľudia a stroje sú humánne,“ dodal.

Neoni prezentovaní na výstave CES 2020 zahŕňali simulácie inštruktora jogy, bankára, popovej hviezdy, hlásateľky a modelky. Hoci sa môže zdať, že Neoni sú modelovaní podľa skutočných ľudí, každý má podľa spoločnosti svoju jedinečnú osobnosť. Majú schopnosť pohybovať sa, vyjadrovať sa, hovoriť. Môžu si pamätať a naučiť sa rôzne veci o svojich používateľoch a hovoriť v akomkoľvek jazyku.

Zatiaľ sú Neoni v ranom štádiu vývoja a pôsobia ako AI četboty v ľudskej podobe. Na výstave mohli návštevníci vidieť na veľkých displejoch Neonov v životnej veľkosti, ktorí reagovali na publikum v reálnom čase. STAR Labs počíta s tým, že v blízkej budúcnosti ľudia budú licencovať alebo sa prihlásia na odber služby Neonov, pričom rôzni virtuálni ľudia budú ponúkať rozličné služby, ako je napr. poradca pre služby zákazníkom, finančný poradca, vrátnik a pod.

Neskôr by mohli poslúžiť ako televízni moderátori, hovorcovia alebo herci. Avatary by však mohli pôsobiť aj jednoducho ako priatelia a spoločníci. „Neon je ako nový druh života,“ povedal Mistry. „Neoni budú našimi priateľmi, spolupracovníkmi a spoločníkmi, budú sa neustále učiť, vyvíjať a formovať spomienky zo svojich interakcií.“ Neoni sú postavení na technologickej platforme Core R3 (R3 = reality, realtime, responsive), ktorá využíva behaviorálne neurónové siete, evolučnú generatívnu inteligenciu a výpočtovú realitu.

Táto platforma umožňuje Neonom reagovať v čase kratšom ako niekoľko milisekúnd po položení otázky. Vyvíja sa však aj ďalšia platforma Spectra, ktorá doplní Core R3 o viac umelej inteligencie, strojové učenie, emócie a pamäť.

Zdroj: dezeen.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Samsung clovek stroj technika robot mozog

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať