SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

V Dubaji používajú na vyvažovanie vysokých teplôt umelý dážď

0

Spojené arabské emiráty využívajú umelý dážď, aby poskytli Dubaju dokonalú klímu. Zodpovedajúca technológia umožňuje úradom urobiť niečo, čo znie ako zo sci-fi filmu. Krajina experimentuje s technológiou nazvanou cloud seeding (osievanie oblakov), aby vytvorila zrážky a pomohla bojovať s extrémne vysokými teplotami. Ide o suchý región, kde sa vyskytuje len veľmi málo zrážok.

Vďaka polohe blízko obratníka Raka dosahuje priemerná denná teplota aj v zimnom období 25 °C. Dubaj zavádza program na osievanie oblakov s cieľom vytvárať umelé zrážky a bojovať proti intenzívnym horúčavám. Pomocou hygroskopických soľných svetlíc a iných minerálov vystreľujú tieto materiály do existujúcich mrakov. Na rozptyľovanie osevných materiálov sa využívajú bezpilotné lietadlá.

Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti X (Twitter) môžeme vidieť dubajské mrakodrapy zasiahnuté umelým dažďom. Spojené arabské emiráty sa tomuto programu venujú od 90. rokov 20. storočia a spolupracujú s NASA s cieľom lepšie pochopiť umelý dážď. Do roku 2024 plánujú uskutočniť približne 300 misií na osev oblakov. V konečnom dôsledku je cieľom tohto úsilia zmierniť dôsledky zmeny klímy a zlepšiť životné podmienky.

Zdroj: supercarblondie.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať