ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Vasco Translator V4 / Vreckový prekladač ako stvorený na cesty do zahraničia

0

Na prvý pohľad zariadenie Vasco Translator V4 pôsobí ako štýlový mobilný telefón, má 5-palcový dotykový LCD displej a na bokoch tlačidlá. V skutočnosti však ide o prekladač, zariadenie, ktorého hlavný cieľ je pomôcť vám preložiť čokoľvek, čo budete počuť alebo vidieť. Prekladač funguje v štyroch režimoch: konverzácia, fotka, text a chat.

SAMSUNG 4

Za najzaujímavejší osobne považujem konverzačný mód, ktorý vám pomôže v rozhovore s cudzincami v ich natívnom jazyku. Výhodné je, že prekladač vám pomôže prekonať jazykovú bariéru na oboch stranách. Takže ak chcete s niekým začať konverzovať, stačí, ak do prekladača nadiktujete to, čo chcete povedať, a on následne všetko preloží do zvoleného jazyka. Preložený text vidíte na obrazovke a zároveň ho prekladač prehrá pomocou vstavaného reproduktora nahlas s prirodzeným prízvukom. A naopak, viete nahrať odpoveď v cudzom jazyku a prehrať si ju vo vašej materinskej reči. K dispozícii je 108 jazykov v režime prekladania textu z fotografií a 76 jazykov pri preklade hovorenej reči, a to s celkom slušnou presnosťou a rýchlosťou prekladu do pol sekundy. Prekladanie podporuje až desať rôznych enginov a špeciálny algoritmus vyvinutý spoločnosťou Vasco. Preklad zohľadňuje frázy, idiómy, hovorové výrazy, ako aj kultúrne aspekty jazyka. Integrovaná redukcia šumu umožňuje používanie zariadenia aj v hlučnejšom pro­stredí. Výkonný reproduktor s citlivosťou približne 99 dB zase zabezpečí jasnú a čistú počuteľnosť.

Druhý režim prekladača Vasco Translator V4 je mód určený na prekladanie textového obsahu z fotografií, napríklad rôznych nápisov či upozornení. Jediným kliknutím si tak viete preložiť čokoľvek, na čo narazíte počas svojich ciest, ako napríklad nápis na ulici, strany kníh či jedálny lístok v reštaurácií. Vstavaný foto­aparát má k dispozícii aj blesk, takže túto funkciu prekladania viete ­využiť aj pri zlých svetelných podmienkach. 

Režim chat vám prostredníctvom aplikácie Multitalk umožní zhovárať sa až so 100 ďalšími ľuďmi v rôznych jazykoch. Samozrejme, že aj ostatní zúčastnení musia mať toto zariadenie zakúpené, no stačí, ak budú mať stiahnutú aplikáciu na svojich mobilných telefónoch a vy sa tak viete pridať k už existujúcemu chatu alebo si založiť novú, vlastnú skupinu.

Posledný režim je text, ktorý ponúka jednoduché prekladanie písaného a hovoreného slova, tak ako je to v rôznych bežne používaných apliká­ciách slúžiacich na prekladanie. Texty možno zadávať pomocou klávesnice alebo nahrať prostredníctvom vášho hlasu. Okrem toho ponúka tento prekladač aj možnosť výučby cudzieho jazyka pomocou kartičiek, na ktorých sú učiace slová a frázy. Proces aj vizuálne zobrazenie učenia sa sú veľmi jednoduché a osobne som skôr fanúšikom komplexnejších riešení v tejto oblasti, ako je napríklad aplikácia Duolingo. 

Prekladač Vasco Translator V4 ponúka výdrž batérie až 180 hodín v pohotovostnom režime a 48 hodín aktívneho času po­užívania, takže zariadenie nebudete musieť na dovolenke nabíjať každý deň. Výhodná je aj trieda ochrany IP64, čo v praxi znamená ochranu pri postriekaní vodou alebo pred dažďom a prachom. Pri prvom kontakte so zariadením som premýšľala nad výhodou prekladača oproti aplikácii určenej na prekladanie v mobilnom telefóne. Jednoznačný rozdiel je v redukcii šumu, takže prekladač dokáže správne zachytiť slová aj v hlučnejšom prostredí. Rovnako aj kvalita prekladu, za ktorou stojí zdokonalený algoritmus, je lepšia, než ponúkajú bežne dostupné aplikácie. Počas testovania som preklady porovnávala so známou aplikáciou Google Translate a pri preklade zo slovenčiny do angličtiny a naopak som zaznamenala len veľmi malé rozdiely. Osobne ma oslovil konverzačný mód, v ktorom vidíte históriu konverzácie, pričom prekladanie z jedného jazyka do druhého a naopak je veľmi jednoduché a intuitívne.

Veľká výhoda najmä pri cestovaní do exotickejších krajín je, že prekladač sa dá použiť aj na miestach, kde nemáte prístup k internetu, keďže disponuje vlastnou SIM kartou s neobmedzeným prístupom na internet takmer v 200 krajinách sveta. Za menšiu nevýhodu považujem nutnosť zakúpenia si výslovnosti niektorých jazykov, medzi ktoré patria aj pre Slovákov také populárne jazyky krajín, ako sú Chorvátsko alebo Bulharsko. Ide o poplatok 15 eur za jeden jazyk. Pritom pri cene, za ktorú sa toto zariadenie predáva, by som už neočakávala žiadne ďalšie poplatky. Počas testovania som prekladač používala pri návšteve známych z Nemecka, keďže väčšinou sa spolu rozprávame po anglicky. Konverzácia bola príjemná a zrazu sme nemuseli často rozmýšľať, ako sa niektoré slová povedia po anglicky. Verím tomu, že keby som toto zariadenie používala pravidelne, určite by som sa zlepšila v danom jazyku. Okrem cestovania a komunikácie s cudzojazyčnými priateľmi si viem predstaviť, že vám prekladač môže pomôcť, keby ste sa rozhodli ísť pracovať do zahraničia. Vedeli by ste tak komunikovať so svojimi kolegami aj nadriadenými v rôznych jazykoch a postupne by ste sa v danej reči zlepšovali. V súčasnej situácii vie byť tento prekladač aj verným pomocníkom pre ľudí z Ukrajiny, ktorí sa nachádzajú v rôznych krajinách, často bez vedomosti lokálneho jazyka.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obojstranná komunikácia, dlhá výdrž batérie, dostupnosť prekladu aj bez internetu
- Vyššia cena, jednoduchý učiaci mód, podobná funkcionalita ako prekladacie bezplatné aplikácie

PARAMETRE:

• Displej: 5-palcový, 576 × 1440, procesor: štvorjadrový MediaTek Helio A22 (MT6761) 64-bit., RAM: 2 GB, ROM: 32 GB, batéria: 2400 mAh, rozmery: 149 × 55 × 10 mm, hmotnosť: 134 g

• Cena: 389 EUR

HODNOTENIE: 7/10

Zobrazit Galériu

Romana Pätoprstá

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať