ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Vďaka prelomovej batérii roboty môžu uchovávať energiu ako ľudia v „tukových zásobách“

0

Nová biomorfná batéria by mohla robotom umožniť uložiť až 72-krát viac energie prostredníctvom systému podobného biologickým tukovým rezervám. Nabíjateľnú zinkovú batériu, ktorá sa integruje do štruktúry robota, čím sa v porovnaní s tradičnými lítiovo-iónovými batériami uvoľní miesto a zníži hmotnosť, vyvinuli vedci z Michiganskej univerzity. Bežné batérie často zaberajú 20 % alebo viac dostupného priestoru vnútri robota, nové distribuované skladovanie energie napodobňuje biologickú cestu.

Biomorfná technológia je ideálna na vývoj humanoidných robotov, ktoré pracujú v prostrediach určených pre ľudí. Použitie štrukturálnych batérií môže navyše zdvojnásobiť výdrž takýchto robotov. Vedci však tvrdia, že to nie je limit – keby „vnútornosti“ robotov boli nahradené zinkovými batériami, mohli by mať 72-krát väčšiu kapacitu energie v porovnaní s jednou lítiovo-iónovou batériou.

SAMSUNG 4

Zinková batéria funguje tak, že ukladá a prenáša energiu cez membránu elektrolytu vyrobenú z uhlíkových nanovláken a polymérneho gélu na báze vody, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu ako tradičné batérie a nie je náchylná na vzplanutie. Vykonali sa už testy na robotických hračkách v tvare červov a škorpiónov, kde boli zinkové batérie zapojené do motorov. Boli nimi obalené aj vonkajšie časti robotického hmyzu. Dokument o prelomových batériách bol publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: independent.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot bateria energia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať