SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

178 terabitov za sekundu: Nový rekord v rýchlosti prenosu dá cez internet

0

Súčasné najrýchlejšie pripojenie k internetu, dostupné pre používateľov v niektorých častiach Japonska, USA a Nového Zélandu, je na úrovni 10 Gb/s. Výskumníci z Veľkej Británie a Japonska však vyvinuli nové spôsoby modulácie svetla pred tým, ako sa nasmeruje do optického vlákna, čo umožňuje oveľa väčšiu šírku pásma. Dosiahli tak neuveriteľnú rekordnú rýchlosť 178 terabitov za sekundu, ktorej nemôže konkurovať ani NASA so svojím 400 Gb/s ESnetom.

Prekonali dokonca aj experimentálny fotonický čip vyvinutý v Austrálii, ktorý pred pár mesiacmi zaznamenal pôsobivých 44 Tb/s. Použitím geometricky tvarovaných konštelácií prispôsobených pre tento systém výskumníci demonštrovali prenos 660 × 25 GBd kanálov nad 40 km, čo viedlo k už spomínanej rekordnej priepustnosti vlákien 178,08 Tb/s. Súčasné technológie ponúkajú šírku pásma 4,5 THz, pričom niektoré sa blížia až k 9 THz. Nový systém tímu však zvyšuje latku na 16,8 THz.  

SWAN_TITULKA_0722

Umožnil im to hybridný systém vytvorený kombináciou signálov, ktoré menia fázu, jas a polarizáciu vlnových dĺžok, aby sa do svetla vložilo viac informácií bez toho, aby sa vlnové dĺžky navzájom rušili. Dobrá správa je, že táto technológia by sa mohla relatívne ľahko integrovať do existujúcej infraštruktúry, pretože používa existujúce optické káble. Namiesto výmeny káblov by bola potrebná len úprava zosilňovačov, ktoré sú umiestnené na každých 40 až 100 km. Výskum bol publikovaný v časopise IEEE Photonics Technology Letters.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
internet web online

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať