SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Vďaka umelej inteligencii dostalo nesprávny liek o 35 % menej pacientov

Výskum a vývoj
0

Antibiotická rezistencia je dnes rozšírená, a preto mnohým pacientom nezaberie prvé predpísané antibiotikum. To jednak spomaľuje liečbu, jednak posilňuje začarovaný kruh: čím viac antibiotík ľudia užívajú, tým viac rastie ich rezistencia. Izraelský poskytovateľ zdravotnej starostlivosti tvrdí, že použitím nástroja s umelou inteligenciou výrazne zvýšil schopnosť lekárov predpísať správne antibiotiká.

Maccabi Healthcare Services hlási 35-percentné zníženie potreby výmeny antibiotík u pacientov s infekciou močových ciest, ktorým boli lieky predpísané pomocou nového nástroja umelej inteligencie nasadeného začiatkom tohto roka a vyvinutého v Technion-Israel Institute of Technology. Podávanie personalizovanej antibiotickej liečby má význam, pretože znižuje riziko vzniku rezistencie na antibiotiká.

Algoritmus bol trénovaný na údajoch o antibiotikách, ktoré uspeli alebo zlyhali, spolu s informáciami o veku pacienta, pohlaví, fyzickom stave a rade ďalších parametrov, čo pomohlo predpovedať najlepšie antibiotiká pre daného pacienta. V týchto mesiacoch bol algoritmus nasadený pre prvú vzorku pacientov, konkrétne tých, ktorí trpia infekciami močových ciest. Teraz sa očakáva jeho nasadenie pre iné infekcie. Následne by tento nástroj mohli využiť aj iné zdravotnícke organizácie.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať