NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Prelomová inovácia na liečbu pacientov ochrnutých po úrazoch

2

Poranenia miechy patria medzi najvážnejšie, pretože vedú k ťažkostiam s chôdzou alebo k úplnému ochrnutiu končatín. V štúdii vedcov zo Severozápadnej univerzity sa opisuje gél obsahujúci „tancujúce molekuly“, ktorý umožnil ochrnutým myšiam po štyroch týždňoch od podania jednej injekcie opäť chodiť. Neuróny v chrbtici prenášajú signály medzi mozgom a svalmi, takže ich poškodenie môže sťažiť alebo znemožniť aj jednoduché pohyby. Navyše centrálny nervový systém má veľmi obmedzenú schopnosť opraviť sa, čo znamená, že paralýza je často trvalá.

Nová štúdia sa zaoberá prelomovou terapiou, ktorá podľa tímu dokázala napraviť škody piatimi hlavnými spôsobmi. Regenerovala axóny, výrazne znížila tvorbu jazvového tkaniva, doplnila izolačnú myelínovú vrstvu okolo axónov, zvýšila produkciu krvných ciev a zvýšila počet motorických neurónov, ktoré prežili zranenie. V testoch na myšiach boli výsledky veľmi sľubné. Liečba mala podobu jednej injekcie tekutiny obsahujúcej dva typy modifikovaných peptidov, pričom o štyri týždne neskôr boli ochrnuté myši opäť schopné chodiť.

Podľa vedcov tieto peptidy spúšťajú kaskádové signály, ktoré pomáhajú opraviť miechu. Jeden peptid vysiela signál, ktorý regeneruje axóny, zatiaľ čo druhý znižuje zjazvenie a podporuje opätovný rast krvných ciev a myelínu. Po injekcii kvapalina rôsolovatie do štruktúry nanovlákien, ktorá napodobňuje extracelulárnu matricu obklopujúcu miechu. To umožňuje, aby sa peptidy udržali oveľa dlhšie, aby mohli vykonávať svoju prácu, kým sa gél približne po 12 týždňoch biodegraduje.

Kľúčový prelom však spočíva v tom, že gélová matrica umožňuje molekulám pohybovať sa, aby našli správne receptory v bunkách. Je zaujímavé, že liečba preukázala vyššiu účinnosť u myší, ktoré dostávali liečbu mobilnejšími molekulami. Podobné výsledky boli pozorované v kultivovaných ľudských bunkách. 

„Kľúčovou inováciou v našom výskume, ktorá sa nikdy predtým neuskutočnila, je riadenie spoločného pohybu viac ako 100 000 molekúl v rámci našich nanovlákien. Tým, že sa molekuly pohybujú, "tancujú" alebo dokonca dočasne vyskočia z týchto štruktúr, známych ako supramolekulárne polyméry, dokážu sa efektívnejšie spojiť s receptormi,“ vysvetľuje Samuel Stupp, hlavný autor štúdie.

Terapia by sa mohla spočiatku použiť na prevenciu ochrnutia u pacientov po veľkých traumách, ako sú pády, športové zranenia alebo dopravné nehody. Dala by sa však využiť aj v prípade iných chorôb, napríklad na regenerovanie buniek v mozgu postihnutom mŕtvicou a neurodegeneratívnymi ochoreniami. Výskum bol publikovaný v časopise Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Hlupak Lacko klamar reakcia na: Prelomová inovácia na liečbu pacientov ochrnutých po úrazoch

16.11.2021 07:11
Je to stare cez 40 rokov. Oprav nadpis.
Reagovať

RE: Hlupak Lacko klamar reakcia na: Hlupak Lacko klamar

16.11.2021 15:11
Ty si to už v škôlke objavil, mám pravdu? :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať