SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedci chcú využiť triboelektrický efekt stromov na generovanie elektriny

0

Tím vedcov z Číny, Talianska a Japonska experimentuje s „triboelektrickým“ efektom v listoch stromov. Technológia by umožnila získavať využiteľnú elektrickú energiu z rastlín. K triboelektrickému javu dochádza, keď sa určité látky, ktoré sa vzájomne trú, od seba oddelia. Je to niečo ako vytváranie statickej elektriny (tribo v gréčtine znamená trenie).

Listy, ktoré sú pozitívne nabité, produkujú malé množstvo elektriny, keď prídu do kontaktu s kmeňom stromu alebo s akýmkoľvek iným negatívne nabitým materiálom, vysvetlila kolumbijsko-americká priemyselná dizajnérka Catalina Lotero, ktorá je členkou multidisciplinárneho tímu. Vedci sa na tejto energii snažia postaviť „biologickú mikrosieť“ nazvanú Raiki. Technológia by mohla byť alternatívou pre komunity, ktoré nie sú dostatočne pokryté tradičnými sieťami.

Na transformáciu stromov na efektívne generátory energie použila Lotero a jej kolegovia techniky syntetickej biológie (genetické inžinierstvo). Upravili vetvenie, zväčšili hrúbku a hustotu listov, pridali gén odpudzujúci škodcov a zvýšili rýchlosť rastu. Elektrická energia z listov by sa mala zbierať a podzemným vedením odviesť do batérie. V istej fáze vedci dokonca uvažovali o tom, že sa pokúsia prepracovať základný tvar stromu tak, aby bol efektívnejší.

Preto ich postgraduálni študenti z Keiu University v Tokiu vyzvali, aby premýšľali nad etickými dôsledkami takejto technológie. Nakoniec si však uvedomili, že príroda sama navrhla najlepší tvar na ukladanie a výrobu energie. Projekt je finančne podporovaný spoločnosťou Tokyo Gas a je v počiatočnom štádiu. Schopnosť využiť energiu z povievajúceho lístia predstavuje alternatívu k fosílnym palivám. Bude však trvať desaťročia, kým bude takáto technológia komerčne životaschopná.

Zdroj: qz.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektrina energia inovácie veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať