SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi

Technológie
1

Je známe, že signál Wi-Fi môže prechádzať cez steny. Práve preto môžeme surfovať na internete pomocou bezdrôtového smerovača umiestneného v inej miestnosti. No nie všetko toto mikrovlnné žiarenie smeruje do (alebo z) našich smartfónov, tabletov či notebookov. Smerovače rozptyľujú a odrážajú svoj signál od všetkých objektov, osvetľujú naše domy a kancelárie ako neviditeľné žiarovky.

Nemeckí vedci teraz našli spôsob, ako využiť túto vlastnosť na získanie hologramov alebo 3D fotografií objektov väčších ako 4 centimetre vnútri miestnosti spoza steny. Túto možnosť objavil vysokoškolský študent fyziky na Technickej univerzite v Mníchove. Philipp Holl postavil takéto zariadenie ako súčasť svojej bakalárskej práce s pomocou profesora Friedemanna Reinharda. Holl hovorí, že zatiaľ ide len o prototyp a má obmedzené rozlíšenie, technológia je však sľubná.

Schopnosť vidieť cez steny pomocou Wi-Fi je známa už niekoľko rokov. Niektoré zariadenia dokážu detegovať v domácnosti narušiteľa alebo sledovať pohybujúce sa objekty pomocou jednej či dvoch antén Wi-Fi. Nikto však nepoužil Wi-Fi na vytvorenie 3D hologramu celej miestnosti a vecí v nej.

Hollova metóda sa odlišuje od ostatných niekoľkými črtami:

1. Používa dve antény – jednu pevnú a jednu pohyblivú. Pevná zaznamenáva pole Wi-Fi na pozadí. Druhou treba pohybovať ručne a tá zaznamenáva rovnaké pole Wi-Fi z mnohých rôznych bodov. Obe tieto antény môžu byť veľmi malé, napríklad ako tie v smartfóne.
2. Obe antény zaznamenávajú nielen intenzitu signálu Wi-Fi, ale aj jeho fázu.
3. Napokon sú signály z obidvoch antén súčasne nasmerované do počítača a softvér prečesáva rozdiely v intenzite a fáze „viac-menej v reálnom čase“.

A v tom je práve kúzlo: softvér vytvára veľa 2D obrázkov, pretože jedna z antén sa pohybuje, a potom ich spojí do 3D hologramu. Tieto hologramy sú vlastne objekty v miestnosti. „Pravdepodobne by ste mohli použiť dron na zmapovanie vnútra celej budovy za 20 až 30 sekúnd,“ povedal Holl.

Možnosti aplikácie Hollovej Wi-Fi holografie sú veľmi rozsiahle. Pridanie sústavy referenčných antén napríklad do nákladného auta by záchranárom umožnilo objaviť ľudí v troskách po zemetrasení. Ale takisto by špionážne agentúry mohli týmto spôsobom zistiť, či je niekto doma.

Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum 3D tlač foto kamera Wi-Fi softver

1 komentár

nno reakcia na: Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi

12.6.2018 12:06
moc to tu nezdoraznujte tento objav..hackeri + zlodeji cakaju na plody vasej prace

svetle zajtrajsky kde sukromie nejestvuje
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať