SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedci vyrobili pružný a nepriepustný tekutý kov

0

Tím čínskych a amerických vedcov použil tekuté kovy na výrobu elastického materiálu, ktorý je nielen mäkký a pružný, ale neprepúšťa ani plyny. Článok opisujúci látku bol publikovaný v časopise Science. Doterajšie materiály určené napr. na skladovanie plynov, bývali tvrdé a tuhé. Elastické látky umožňovali plynom prenikať. Nová látka ponúka požadovanú elasticitu a zároveň zabraňuje prenikaniu plynov. Takáto látka by mohla byť cenným prostriedkom na uchovávanie a balenie technológií, ktoré sú citlivé na kyslík, ako sú napríklad flexibilné solárne panely alebo batérie.

Predplatné NEXTECH 2021

Materiál je vyrobený zo zliatiny kovov gália a india, nazvanej EGaIn. Oba kovy sú pri izbovej teplote pevné, ale keď sa zmiešajú, sú eutektické: ich teplota topenia klesne a stanú sa tekutými. Výskumníci uzavreli tenký film tejto zliatiny do pružného polyméru posiateho drobnými sklenenými guľôčkami, aby zabránili zhlukovaniu kovu. Svoj nový materiál testovali s vyparujúcou sa kvapalinou a kyslíkom v uzavretej nádobe. Zistili, že nedošlo k žiadnej merateľnej strate kvapaliny ani kyslíka. Takisto ukázali, že materiál funguje aj s flexibilnou lítiovo-iónovou batériou.

Výskumníci dúfajú, že ich materiál bude jedného dňa užitočným spôsobom ochrany vysokohodnotnej elektroniky. Vzhľadom na použité kovy však zrejme nebude najlacnejší na trhu. Tekuté kovy sú pomerne drahé. Cena gália v súčasnosti presahuje 600 USD za kilogram a cena india je približne 500 USD za kilogram. Vedci však veria, že sa im podarí optimalizovať techniku (napríklad urobiť film EGaIn tenším) a znížiť tak náklady. 

Zdroj: cosmosmagazine.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať