SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Umelá inteligencia poskytuje počas operácie diagnózu v reálnom čase

Výskum a vývoj
0

Keď pacient podstúpi chirurgický zákrok napr. na odstránenie nádoru, priebeh operácie často nie je vopred určený. Aby sa chirurgovia mohli rozhodnúť, koľko tkaniva treba odstrániť, musia vedieť viac o stave orgánov, vrátane okrajov nádoru, jeho štádia a či je lézia malígna alebo benígna. Keď chirurgovia posielajú vzorky patológovi na vyšetrenie, kľúčové faktory sú rýchlosť a presnosť. Súčasný postup (zlatý štandard) však často trvá príliš dlho. Rýchlejší prístup zahŕňa zmrazenie tkaniva, to však môže skomplikovať diagnostiku.

Nová štúdia výskumníkov z laboratória Faisala Mahmooda, PhD, v nemocnici Brigham and Women’s Hospital a ich spolupracovníkov z Bogazici University vyvinula lepší spôsob. Ich metóda využíva umelú inteligenciu na prevod medzi zmrazenými rezmi a zlatým štandardom, čím zlepšuje kvalitu snímok a zvyšuje presnosť rýchlej diagnostiky. Na stanovenie konečnej diagnózy používajú patológovia vzorky tkaniva fixované vo formalíne a zaliate do parafínu. Táto metóda zachováva tkanivo spôsobom, ktorý umožňuje vysokokvalitné snímky, ale ide o náročný proces, ktorý zvyčajne trvá 12 až 48 hodín.

Na rýchlu diagnostiku používajú patológovia postup známy ako kryosekcia, ktorý zahŕňa rýchle zmrazenie tkaniva, narezanie plátkov a pozorovanie týchto tenkých plátkov pod mikroskopom. Kryosekcia trvá skôr minúty ako hodiny, ale môže skresliť bunkové detaily a narušiť alebo roztrhnúť jemné tkanivo. Mahmood a jeho kolegovia vyvinuli model hlbokého učenia, ktorý možno použiť na preklad medzi zmrazenými rezmi a bežnejšie používaným tkanivom.

Predplatné NEXTECH 2021

Nová metóda nielen zvýšila kvalitu obrazu, ale zlepšila aj presnosť diagnostiky. Algoritmus bol testovaný aj na nezávisle zozbieraných údajoch z Turecka. Autori poznamenávajú, že v budúcnosti by sa mali uskutočniť prospektívne klinické štúdie na overenie AI metódy a určenie, či môže prispieť k diagnostickej presnosti a chirurgickému rozhodovaniu v reálnych nemocničných podmienkach. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Biomedical Engineering.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať