SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vedci vytvorili najsilnejší magnet na svete. Labák to však neprežil

3

Štúdia uverejnená v časopise Review of Scientific Instruments v septembri informovala o úspechu japonských vedcov z Tokijskej univerzity, ktorí vytvorili rekordné magnetické pole. Ako vysvetlili, pri magnetických poliach nad 1000 tesla sa otvárajú zaujímavé možnosti na pozorovanie pohybu elektrónov mimo materiálového prostredia, v ktorom sa bežne nachádzajú. Ich výskum by mohol byť užitočný aj pre tých, ktorí pracujú na výrobe energie z jadrovej syntézy.

Na dosiahnutie rekordu tím použil techniku známu ako elektromagnetická kompresia toku. Prístroj, ktorý generuje magnetické pole s nízkou silou 3,2 tesla, bol pripojený k radu kondenzátorov, ktoré koncentrujú energiu až na úrovni 3,2 megajoulu. Magnetické pole sa tak extrémne rýchlo stlačí na malú plochu. Tím však správne predpovedal, že sa nedá stlačiť na dlhý čas a nakoniec sa vytvorí rázová vlna, ktorá prístroj roztrhne. Očakávali, že k tomu dôjde približne pri hodnote 700 tesla, pretože na to bol prístroj skonštruovaný. Je však neuveriteľné, že pred explóziou dosiahli hodnotu 1200 tesla.

Zdroj: freethink.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

No a čo reakcia na: Vedci vytvorili najsilnejší magnet na svete. Labák to však neprežil

20.5.2022 10:05
Totok dokáže našinec zo semtekcom aj efektívnejšé.
Reagovať

Labák reakcia na: Vedci vytvorili najsilnejší magnet na svete. Labák to však neprežil

14.5.2022 10:05
Labáka poznám. Prežil to
Reagovať

RE reakcia na: Vedci vytvorili najsilnejší magnet na svete. Labák to však neprežil

12.5.2022 20:05
Mali by sme sa im za odmenu za taký pekný ohňostroj zložiť na nové modernejšie laboratórium aby mohli urobiť ešte impozantnejší ohňostroj. Alebo ich preradiť medzi pyrotechnikov, keď ich to baví.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať