SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

NAS Synology – časové zálohy a replikácie na záložné zariadenie

Bezpečnosť
1

článku sme ukázali postup zálohovania počítačov a serverov, či už fyzických, alebo virtuálnych na sieťový úložný priestor pomocou balíka Synology Active Backup for Business. Aj v takomto prípade však môžete čeliť dvom problémom. Prvým je útok typu ransomvér, kde vám škodlivý kód postupne zašifruje obsah súborov a tieto zašifrované údaje sa postupne dostanú aj do záloh. Druhý problém môže nastať pri nepredvídateľných udalostiach ako je vykradnutie objektu, požiar, povodeň a podobne. V prvom prípade vám pomôžu snapshoty, čiže pravidelné časové snímky zložiek s dôležitými údajmi. V druhom prípade zas oceníte ak máte údaje zálohované na inom NAS zariadení, ktoré je umiestnené v inom objekte, lepšie v inej lokalite, prípadne zálohy v cloude

Balíček Snapshot Replication, ktorý si bezplatne nainštalujete na NAS Synology umožňuje vytváranie záloh typu snapshot, čiže snímok aktuálneho stavu údajov zdieľaných zložiek a jednotiek LUN (Logical Unit Number) v pravidelných časových intervaloch a taktiež replikovanie údajov na ďalší NAS, ktorý by mal byť umiestnený v inej lokalite, než NAS server, ktorý zálohujeme.

Video ukazuje postup vytvorenia harmonogramu automatického vytvárania snapshotov a replikácií na druhý NAS Synology s využitím balíčka Snapshot Replication

Jednou z hlavných výhod je, že snapshoty aj replikované údaje sú read-only, takže ransomvér vám ich nemôže zašifrovať. Po útoku ransomvérom stačí "vyliečiť" počítače a zašifrované údaje obnoviť z poslednej časovej zálohy, kde ešte nie sú zašifrované. Kópie údajov je možné replikovať do ďalších zariadení Synology NAS a v prípade straty dát alebo neúmyselnej zmeny pôvodných dát ich rýchlo obnoviť. Nastavením vhodného času periodicity zhotovovania snímok, napríklad v prípade dôležitých údajov 15 minút, alebo aj kratšieho dosiahnete skrátenie doby medzi okamihom havárie a časom poslednej zálohy dát.

Snapshoty využívajú menej úložiska aj výpočtových zdrojov ako tradičné zálohy. Snímka predstavuje kópiu k určitému okamihu v čase uloženú na rovnakom zväzku a slúži na zaznamenanie celkového stavu dát v čase zhotovenia. Snímky vyžadujú iba malé množstvo dodatočného úložného priestoru a nemajú vplyv na výkon. Ak niektorý používateľ neúmyselne zmení alebo odstráni dáta na zväzku obsahujúcom snímky, je možné dáta rýchlo obnoviť do predchádzajúceho stavu. Snímky tiež umožňuje, aby si používatelia mohli obnoviť odstránené alebo zmenené súbory v zdieľaných priečinkoch sami.

Replikácia je mechanizmus, ako synchronizovať snímky zdieľaných zložiek alebo jednotiek LUN medzi zdrojmi a cieľmi. Ak dôjde k zlyhaniu zdroja replikácie, je možné využiť zdieľané zložky v cieľovej jednotke.

Osvedčená  stratégia zálohovania je 3-2-1, čiže 3 kópie, 2 médiá úložiska, z toho 1 v inej lokalite. Pri dodržiavaní tejto stratégie dokážete obnoviť údaje nielen v prípade havárie zariadenia, ale keďže jedna kópia zálohy sa nachádza inde, tak aj v prípade živelnej udalosti, napríklad povodne. Kópie sa vytvárajú priebežným replikovaním zálohovaných údajov na iný Synology NAS pomocou funkcie Snapshot Replication.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS Synology snapshot replikácie

1 komentár

podpora reakcia na: NAS Synology – časové zálohy a replikácie na záložné zariadenie

12.5.2022 14:05
bolo by dobre spomenut, ze snapshot replication je podporovany az na vyssich radach synology NAS
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať