SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Veríme vianočnému príbehu?

Tlačové správy
0

V rámci prieskumu GfK sme zisťovali ako vnímajú Slováci Vianoce, ktoré zvyky počas Vianoc dodržiavajú, čo plánujú robiť tieto Vianoce, ale aj ako trávili Vianoce vo svojom  detstve. Keďže sme zistili, že až jedna tretina ľudí považuje Vianoce čisto za náboženský sviatok, zisťovali sme aj, ako je vianočný príbeh  podľa nich historicky pravdivý.

Opýtali sme sa ľudí, či si myslia, že sa jednotlivé časti biblického vianočného príbehu aj historicky stali presne tak, ako je to popísané vo vianočnom príbehu.

Ktorej časti vianočného príbehu ľudia najviac veria?
Vyše 60 percent ľudí si myslí, že Ježiš sa narodil panne Márii a tomuto  príbehu verí o 5 percent viac žien ako mužov. Rovnako vyše 60 percent ľudí si myslí, že je pravdivý príbeh o tom, ako sa malý Ježiško narodil v stajni a bol uložený do jasličiek. Ďalšia časť príbehu je, že Traja králi sa prišli pokloniť Ježišovi a doniesli mu dary a historicite tejto udalosti veria takmer tri pätiny ľudí (59 percent). Presne dve pätiny ľudí si myslí, že je historicky skutočný príbeh, ako Anjel oznámil Panne Márii, že sa jej narodí syn Ježiš (40 percent). Necelé dve pätiny ľudí verí, že Anjel skutočne oznámil narodenie Ježiša pastierom (39 percent).

Celkovo všetkým vianočným príbehom, že sa stali tak, ako je popísané vo vianočnom príbehu, veria viac ženy ako muži, najviac vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Sú to najmä ľudia z východného Slovenska v obciach do 5000 obyvateľov.

Koľko ľudí vianočnému príbehu neverí vôbec?
Iba 13 percent ľudí na Slovensku si myslí, že sa žiadna časť z biblického vianočného príbehu v skutočnosti nikdy nestala. A práve len v tejto kategórii dominujú o 6 percent muži nad ženami. Sú to najmä mladí ľudia vo veku do 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním a žijúci v mestách nad 100 tisíc obyvateľov.

Zdroj: http://www.gfk.com

Redakcia

Všetky autorove články
prieskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať