HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

Bezpečnosť
0

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vážne poškodiť obchod, teroristi by sa mohli zmocniť niektorých zbraňových systémov a pod.

Bezpečnostní odborníci upozorňujú, že je len otázka času, kedy hackeri upriamia pozornosť na prienik do systémov na obežnej dráhe. Mohli by napríklad na diaľku ovládnuť satelit alebo zablokovať a rušiť jeho signály (jamming), prípadne vysielať falošné signály (spoofing). Analytici vidia v staršej infraštruktúre riziká, ktoré budú rásť s postupnou „komoditizáciou vesmíru“. Ochrana bezpečnosti existujúcej infraštruktúry je jedna časť problému.

Riešenie v tejto oblasti azda ponúkajú kvantové satelity. Prvý kvantový komunikačný satelit na svete vyslali na obežnú dráhu v auguste Číňania. Hoci niektorí odborníci tvrdia, že všetko sa dá hackovať, kvantová komunikácia je takmer úplne odolná manipulácii. Kvantové satelity sú teda jediná možná voľba pre budúcnosť.

Zatiaľ síce hackeri neprejavili veľký záujem o satelity a vesmírne systémy, no mohlo by sa to zmeniť, keby im takéto aktivity začali prinášať peniaze. Odborníci upozorňujú, že v súčasnosti neexistuje žiadna globálna organizácia, ktorá by sa zaoberala touto problematikou, vyžadujúcou medzinárodnú spoluprácu.  

Zdroj: nbcnews.com

Redakcia

Všetky autorove články
hackeri

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať