XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Video: BionicSwift je najrealistickejší lietajúci robotický vták

0

Nemecká spoločnosť Festo v ročných až dvojročných intervaloch predstavuje svoje biologicky inšpirované robotické výtvory. Ukázala už robotické mravce, motýle, klokany, tučniaky, chobotnicu, ale aj pavúka či netopiera. Tentoraz prišla s kŕdľom bionických vtákov BionicSwift. Robotický vták má hmotnosť iba 42 gramov (z toho 6 gramov tvorí batéria), jeho telo je dlhé 44,5 cm a má rozpätie krídel 68 cm.

Nepretržite môže lietať až sedem minút napodobňujúc pohyb skutočných vtákov. Jednotlivé lamely krídla sú vyrobené z ultraľahkej, pružnej, ale veľmi robustnej peny a ležia na sebe ako šindle. Sú spojené s uhlíkovým brkom a pripevnené ku krídlam. Pri zdvihnutí krídla sa lamely rozložia, aby vzduch mohol prúdiť cez krídlo.

Počas klesania krídla sa lamely zasa priblížia, takže vtáky môžu generovať viac energie na lietanie. Vďaka tejto replike krídel, ktorá je taká blízka prírode, majú BionicSwifts lepší letový profil ako predchádzajúce roboty poháňané krídlami. Jeden motor ovláda mávanie krídla a ďalšie dva sú potrebné na ovládanie letových plôch.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať