NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Video: Umelá inteligencia znovu oživí historické osobnosti

Umelá inteligencia
0

Umelá inteligencia dokáže premeniť fotografie ľudí na krátke, vysoko realistické animácie, podobné pohyblivým obrázkom v novinách a na plagátoch v kúzelnom svete Harryho Pottera. Tváre v týchto klipoch animovaných umelou inteligenciou žmurkajú, otáčajú hlavou, dokonca sa usmejú.

Genealogický web MyHeritage predstavil 25. februára animačný modul, ktorý vyvinula technologická spoločnosť D-ID a je známy ako Deep Nostalgi. Umožňuje používateľom animovať fotografie prostredníctvom webovej stránky MyHeritage, uvádzajú predstavitelia spoločnosti v blogovom príspevku. D-ID navrhol vlastné algoritmy, ktoré digitálne vytvoria prirodzený pohyb ľudských tvárí, upravia výrazy pohybujúcej sa tváre a uplatnia tieto pohyby na fotografie.

Keď umelá inteligencia tvorí videá označované ako deepfake, robí to pomocou metódy nazývanej generatívne kontradiktórne siete (generative adversarial networks – GAN). Táto technika stavia proti sebe dve umelé inteligencie. Prvá z nich produkuje obsah a druhá hodnotí, ako dobre tento obsah emuluje skutočnú vec. Algoritmy sa časom navzájom zlepšujú, až kým sa obsah vytvorený umelou inteligenciou dá len veľmi ťažko identifikovať.

Takéto videá možno použiť na kontroverzné účely – od falošných prejavov politických osobností až po pridanie tvárí celebrít k telám herečiek v pornografických filmoch. Videoklipy generované programom Deep Nostalgia sú však dlhé iba pár sekúnd a neobsahujú reč, aby sa zabránilo vytváraniu deepfake videí.

Programátori trénovali GAN Deep Nostalgia pomocou súborov „blueprint videí“, z ktorých každé predstavuje rôzne kombinácie pohybov očí, úst, obočia, tváre a hlavy. Umelá inteligencia sa tak naučila, ako ich možno použiť na fotografie rôznych ľudí, aby sa dosiahla ilúzia realistického pohybu.

Dosiahnuté výsledky sa môžu líšiť v závislosti od kvality pôvodného obrázka a spôsobu, ako osoba na fotografii pózovala. Ilúzia býva najefektívnejšia, keď je objekt otočený smerom k fotoaparátu, a konečný výsledok môže byť menej presvedčivý, keď musí algoritmus dotvárať digitálne informácie reprezentujúce niečo, čo na pôvodnom obrázku chýbalo, napr. zuby alebo uši.

Deep Nostalgia sa takisto usiluje realisticky zakomponovať doplnky, ako sú čiapky alebo okuliare, ktoré môžu zakrývať časti tváre a hlavy. MyHeritage povzbudzuje používateľov, aby otestovali modul Deep Nostalgia s rodinnými fotografiami, no používatelia Twitteru zdieľali animácie niektorých známych tvárí z minulosti, napr. poetky Emily Dickinsonovej či chemičky a biofyzičky Rosalind Elsie Franklinovej.

Zdroj: hivescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať