HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

5

Staršia generácia je zvyknutá vlastniť auto, radi ho leštia a hrdo sa predvedú v najnovšom modeli susedom. Mileniáli však už majú k vlastníctvu vozidla iný vzťah, záleží im hlavne na príjemných prepravných skúsenostiach a radi využijú pohodlie zdieľanej jazdy.

To však môže bilióndolárový automobilový priemysel postaviť na hlavu. Automobilky sužuje pokles predaja áut a novo prichádzajúce spoločnosti im ukrajujú z marže. V rámci tohto posunu odvetvie prechádza z ekonomiky rátajúcej počet vozidiel na ekonomiku účtovanú na kilometre. V minulosti sa úspech v automobilovom priemysle meral tým, ako rýchlo sa zmontujú autá, pretlačia sa k zákazníkom, ktorým sa požičajú peniaze, a potom sa získavajú peniaze za ich údržbu a modernizáciu. Zajtra sa bude merať podľa toho, na koľko kilometrov sa prepravia cestujúci a koľko marže sa vytvorí z každého najazdeného kilometra.

Niektorí výrobcovia automobilov tento vývoj neprežijú. Iní sa stanú komoditnými výrobcami vozidiel pre flotily Uber, Lyft alebo Zoox. A zasa ďalší, ako napríklad GM, Audi a BMW, sa môžu rozhodnúť konkurovať im a prevádzkovať vlastné flotily.

A ktoré odvetvia by mohli pritiahnuť najväčšiu časť dolárov za veľa miliárd najazdených kilometrov?

Poisťovníctvo – robotické taxíky budú tu čoskoro, no zatiaľ neexistuje právny rámec pre  ich prevádzkovateľov, v ktorom by mohli ponúkať služby autonómnej jazdy. Takýto rámec by pomohol stanoviť limity záväzkov cestujúcich, prevádzkovateľov a dodávateľov technológií. Až keď budú limity týchto záväzkov známe, poisťovatelia budú môcť navrhnúť pravidlá pre každú skupinu. A tu sa otvára priestor pre startupy, ktoré pomôžu poisťovacím spoločnostiam modelovať riziká súvisiace s počítačovým videním, umelou inteligenciou či zlým fungovaním iných technológií.

Compliance (zaisťovanie súladu s predpismi a nariadeniami) – od prevádzkovateľov sa bude vyžadovať prísne dodržiavanie predpisov o bezpečnosti. Predpisy by mohli vyžadovať napr. prevádzku simulácií na AI, teleoperátorov (ľudí vzdialene dohliadajúcich na autonómne vozidlá).

Distribúcia: Uber a Lyft dnes vlastnia primárne kanály na zdieľané jazdy. Svojou rozsiahlou sieťou vodičov a obrovskými pokladničnými hotovosťami ovládli priemysel a vytlačili konkurentov. No ani jeden z nich nevyrába vlastné vozidlá. Tradiční výrobcovia automobilov majú príležitosť prehodnotiť pasažierske skúsenosti. Zistia, že budú musieť navrhovať a vyrábať veľmi odlišné vozidlá, ako tie, ktoré vyrábali v minulosti. Nové spoločnosti, ako je napríklad Zoox, sa zameriavajú na navrhovanie a prevádzku sofistikovaných dopravných robotov pre túto novú éru dopravy bez vodičov.

Služby vo vozidle – v novej „bezvodičovej“ platforme zabudnite na mobilné zariadenia. Môžu sa vytvoriť vysoko personalizované prostredia, ktoré budú stimulovať cestujúcich. Predstavte si výlet robotickým vozidlom, ktoré „pozná“ váš vkus, preferencie z vašich predchádzajúcich ciest. Napríklad pri prehliadke Bangkoku „pozná“ vaše preferencie z prehliadky Ríma. Môže využiť váš profil sociálnych médií na odporúčanie reštaurácie či možností na nákupy a zábavu.

Autonómna technológia – veľké benefity by mohli získať firmy, ktoré vytvárajú jedinečnú technológiu umožňujúcu autonómnu jazdu. Príležitosť však vidia aj ďalšie technologické spoločnosti – napríklad Intel draho kúpil MobilEye, aby sa stal významným dodávateľom technológií pre výrobcov automobilov. Kanál, ktorý Intel získal touto kúpou, mu umožní dodávať do automobiliek mnoho ďalších technológií, ako sú čipy, senzory a softvér.

Nadchádzajúca doba autonómneho cestovania prinesie bilióndolárové obchodné príležitosti. Táto nová paradigma však podnieti aj úplne nový spôsob života, ktorý si ešte neuvedomujeme.

Zdroj: Techcrunch

Redakcia

Všetky autorove články
biznis automobil

5 komentárov

Fuj reakcia na: Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

2.10.2017 09:10
Priserny slovnikovy preklad textu z anglictiny.
Reagovať

Clanok pre novy cas reakcia na: Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

2.10.2017 07:10
Toto je tak clanok pre novy cas. Ludi vzdelani v IT, pre ktorych je tento clanok primarne urceny, si taketo zavery odvodia aj bez Vas. Toto ste mali napisat do Noveho casu, alebo ineho dr*nika, kde sa dostane do hlavy vacsiemu poctu ludi. Tu nema informacnu hodnotu.
Okrem toho je jasne ze sa vsetci snazia zarobit na sluzbach, ale Vami prevzana prognoza je este naozaj poriadne vzdialena buducnost. A autonomne auta tak skoro neuvidite, jedine ak v mestach. A v Bratislave urcite nie, kde je kazdy den tolko novych zakazov a obmedzeni, ze sa s tym ziadna umela inteligencia este aj 50 rokov nedokaze vysporiadat, nedokazu sa s tym vysporiadat ani bezni vodici. Clanok je prevzaty z media, ktore je prioritne urcene pr US, kde je situacia diametralne odlisna. Mapove podklady a digitalizacia uzemia nutna pre navigaciu autonomnych aut je na inej urovni ako tu. Zapnite si raz obycajnu navigaciu (waze, sygic) a nechajte sa navigovat do nejakej zastrcenej ulicky v BA. Nakoniec Vas aj tak vzdy niekde vovedie do jednosmerky z nespravnej strany.
Reagovať

uvidime reakcia na: Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

2.10.2017 07:10
neviem si velmi dobre predstavit zdielanie aut viacerimi majitelmi, kazdy sa k tomu autu chova troska inac. Kopec ludi ma v aute taky bordel od jedla a zapratany kufor alebo s nim vozia veci jak na traktore ze by som do toho auta uz nesadol. Detske sedacky su dalsia vec ktoru si neviem celkom dobre predstavit, ze pride po vas auto a vy si odniekial vytiahnete deve detske seadcky a budete ich tam 10 min. montovat a potom zase 10 min,.demontovat,.
Reagovať

Súhlasím s Marcelom Lukačmom a mám prosbu reakcia na: Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

2.10.2017 07:10
Zaveďte, prosím, povinnosť uviesť meno, resp. nejaký nick autora, resp. toho človeka vašej redakcie, ktorý sem zavesil svoj, alebo prevzatý článok. Nenarážam zrovna na autora-editora tohto článku. Je možno podnetný na zamyslenie sa do budúcna, aj keď s jeho závermi nemusím súhlasiť.

Ďakujem
Reagovať

prežitok je bulvár hovnorevue reakcia na: Vlastníctvo auta bude prežitok. Týchto 5 odvetví biznisu na tom zarobí najviac

2.10.2017 01:10
Názory ľudí s nízkým IQ (napr. redakcie pcrevue, sme.sk), že vlastniť autá alebo byty je luxus, je blbosť. Vždy ich niekto vlastní. Len tupci z redakcií chcú, aby to vlastnili politici a ich zlodeji. A my ostatní, nech si od nich prenajímame predražene.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať