Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

Technológie
1

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bola celé roky známa najmä bezpečnosťou svojich vozidiel. No v poslednom čase investuje najmä do digitálnych technológií. V spolupráci so spoločnosťou Uber pripravuje Volvo nové vozidlo s autonómnym riadením. Obe firmy  investujú do projektu po 300 miliónov dolárov. Pracuje však aj na vlastnom systéme autopilota. A v tejto oblasti pomaly, ale iste začína dobiehať Teslu. Systém Pilot Assist II, ktorý bude dostupný pre nové vozidlá už v budúcom roku, zvládne riadenie a brzdenie pri rýchlosti 130 km/h. Súčasný poloautonómny systém funguje len pri nižších rýchlostiach. Aj aktualizovaný autopilot však bude vyžadovať na správne fungovanie jasné značenie jazdných pruhov. Štandardne sa bude dodávať vo vozidlách z radu S90 a voliteľne bude dostupný pre budúcoročné modely série XC90.

Volvo testuje aj vlastný autonómny systém riadenia, interne nazývaný Intellisafe Autopilot.  

Pilotný program s názvom DriveMe bude v roku 2017 spustený vo vybraných mestách. Počas neho však vodiči ešte budú musieť dohliadať na svoje auto jazdiace v autonómnom režime ale v priebehu niekoľkých rokov chce Volvo úplne eliminovať potrebu ľudského dozoru.

Spoločnosť investuje aj do vývoja umelej inteligencie, ktorá by ovládala jej autonómne vozidlá.

Už skôr v tomto roku automobilka oznámila spoluprácu s nVidiou, týkajúcu sa použitia hlbokého učenia (deep learning), kde sa počítačové systémy navzájom učia od seba. Týmto spôsobom sa môže vozidlo naučiť rozpoznať rôzne predmety a situácie.

Volvo postupne zavádza aj rôzne futuristické konštrukčné prvky. Vlani predstavil svoju koncepciu vozidiel bez vodiča pod názvom Concept 26. Zahŕňa napríklad zasúvací volant, sedadlá, ktoré sa dajú sklopiť, a konzolu, ktorú možno premeniť na veľký displej.

Aplikácia On Call zase poskytuje prístup k údajom o stave automobilu a umožňuje skontrolovať ich na diaľku. Môže si napríklad zobraziť polohu vozidla, stav pohonných hmôt, stav zámku, upozornenie na potrebu návštevy servisu. Ale takisto môže overiť, či zamkol dvere auta a či náhodou nenechal otvorené okno. Vozidlo môže na diaľku naštartovať, ovládať klimatizáciu, použiť klaksón či zablikať svetlami.

Budúci rok Volvo predstaví svoje prvé komerčné vozidlo, ktoré nebude mať kľúč. Namiesto neho bude vodič používať smartfónovú aplikáciu. Bluetoothový digitálny kľúč bude môcť majiteľ zdieľať s ľuďmi, ktorým dôveruje.

Volvo čoskoro začne ponúkať aktualizácie over-the-air pre softvér jeho novších vozidiel. To umožní spoločnosti bez problémov nainštalovať aktualizácie zabezpečenia a pridať nové funkcie.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Volvo elektromobil

1 komentár

oprava reakcia na: Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

6.12.2016 07:12
Toto trochu nedava zmysel:
Už skôr v tomto roku automobilka oznámila spoluprácu s nVidiou, týkajúcu sa použitia hlbokého učenia (deep learning), kde sa počítačové systémy v autách navzájom učia od seba tým. Týmto spôsobom sa môže vozidlo naučiť rozpoznať rôzne predmety a situácie tak.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať