NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Vyberáme notebook do školy: Lacný alebo drahší?

0

September pre mnohých študentov znamená okrem iného i výber a kúpu vhodného notebooku. Vyfiltrovať z desiatok modelov a stoviek konfigurácií tie správne do užšieho výberu je však často pomerne vyčerpávajúce. Aby ste pohodlnejšie získali prehľad, vytypovali sme papierovo dva atraktívne notebooky a podrobili ich vzájomnému porovnaniu.

Dôležité je poznamenať, že nejde o súboj rovnocenných zariadení a každé je trochu z inej cenovej kategórie. Stále však berieme ohľad na rozpočet primeraný peniazom utŕženým na brigádach počas letných prázdnin. Spoločná pre oba notebooky je nízka hmotnosť, vyššia odolnosť a dlhá výdrž na batériu. Toto sú kľúčové parametre zariadenia určeného na neustále prenášanie, cestovanie a používane na prednáškach či cvičeniach. V rámci testov však začrieme hlbšie a budeme hľadať aj odpovede na to, kedy má zmysel ušetriť a kedy je dobré predsa len nejaké to euro doplatiť a ísť o triedu vyššie. Cieľom testu je, aby ste sa nakoniec vedeli rozhodnúť medzi naozaj lacným (Acer Swift 1: SF114-32-P0WP) a o dvesto eur drahším notebookom (HP ProBook 430 G6: 6HL90EA).

Čo a ako testujeme
Najprv notebooky zahrievam v PCMarku 10. Ten svoje testy pekne kategorizuje podľa typu používania. Do Essentials spadá bežné fungovanie vo webovom prehliadači či rýchlosť spúšťania aplikácií. Za bodovými výsledkami Productivity sa zase skrýva práca s textom a tabuľkami. A nakoniec Digital content creation meria výkon na úpravu fotiek, strih videa či renderovanie. To všetko na základne bežných aplikácií, ako sú LibreOffice či grafické editory od Adobe, respektíve Gimp a podobne. K tomu pridávam testy, ktoré ukazujú priamo na výkon čiastkových komponentov v konkrétnych disciplínach, ako je Cinebench R20 (renderovanie), práca s archívmi (komprimovanie a dekomprimovanie), prevod 40-megabitového FHD videa v HandBrake všetkými dostupnými kodérmi (vrátane QuickSyncu GPU), samostatne sú potom i testy SSD. Výkonnostné testy uzatvára hra Company of Heroes 2, ktorú testujeme s najnižšími vizuálnymi nastaveniami grafiky a v rozlíšení 1366 × 768 px. Zároveň CoH 2 simuluje stav blížiaci sa najvyššiemu možnému príkonu notebookov, preto v ňom testujeme výdrž pri vysokom zaťažení a maximálne zahrievanie. Z hľadiska praxe je zaujímavejšie, koľko zvládnu notebooky prehrávať video na jedno nabitie (VLC s akceleráciou DirectX 11, bez zvuku) a fungovať vo webovom prostredí (Google Chrome, web pcrevue.sk) s vypnutým bluetooth a s jasom displeja nastaveným na 120 cd2. A na záver meriam rozsah jasu, farebnú odchýlku jednotlivých kanálov a kontrast (statický) panela LCD kolorimetrickou sondou X-Rite i1Display Pro.  

Acer Swift 1

Lacnejší z dvojice testovaných notebookov je vzhľadom na nízku cenu konštrukčne vysoký nadštandard.

Žiadne plasty, poriadne šasi
Celokovové telo v relácii do 500 eur rozhodne nebýva bežné (napríklad drahšie Vivobooky od ASUSu majú z hliníka iba veko). Tvrdosť je jedna vec, pevnosť druhá. Tu mám trochu výhradu k trochu sa prehýbajúcej základni. Celá plocha základne (t. j. klávesnica + palmrest) sa pod väčšou silou prehýba viac než väčšina drahších konštrukcií. Na druhej strane pri bežnej sile, akou rukami pôsobíte na notebook, k žiadnej deformácii nedochádza a práca je mimoriadne pohodlná. To i vďaka naozaj veľkému clickpadu a okrem nejakých maličkostí, ako je zbytočne tesné natlačenie susednej klávesy na Enter, respektíve ľavý Shift, je príjemná na používanie i klávesnica. Tú si navyše môžete podsvietiť bielou LED. Cez deň to však nebude treba, pretože nápisy sú dostatočne kontrastné.

Za pozitívne prekvapenie považujem prítomnosť čítačky odtlačkov prstov a uhol otvorenia displeja do 175 stupňov, čím sa vyznačujú skôr podnikové ako nízkorozpočtové notebooky. Konštrukčne tak Swift 1 za ProBookom výrazne nezaostáva a k dobru má o 3 milimetre menšiu hrúbku (16 mm bez nožičiek) a o 120 gramov nižšiu hmotnosť (1315 g).


Acer Swift 1

Vysoká výdrž a bezhlučný chod prioritou
Nižšiu cenu určuje najmä slabší hardvér. Pentium N5000 patrí k najpomalším štvorjadrovým procesorom, čo však neznamená, že vás bude brzdiť. Môže, no nemusí. Na typickú kancelársku prácu a multimédiá je viac než dostačujúci a aj vďaka SSD je pri nenáročnej práci rýchlosť všetkého porovnateľná s podstatne výkonnejšími strojmi. Horšie je, keď zahltíte operačnú pamäť, ktorá má kapacitu iba 4 GB a nemožno ju nijako rozšíriť (na doske je integrovaná a rozširujúci slot k dispozícii nemáte). No ak nezvyknete otvárať desať a viac kariet vo webovom prehliadači a systém aplikačne nezahltíte, pri typickom študentskom používaní, kde je základom kancelársky balíček, internet, prípadne nejaký film, výkon stačí až-až. Slabší úsporný procesor je kompenzovaný faktom, že i takýto útly notebook vydrží v kancelárskom prostredí skvelých 15 hodín a takmer 5 hodín zvládne i pri plnom výkone so spotrebou okolo 20 W.

Chladenie je pasívne a notebook nevydáva žiadny zvuk (nepískajú ani cievky na doske, ani adaptér), čo je pri práci v noci na nezaplatenie. Nemusíte mať obavy, že by sa notebook prehrieval. Teplotu procesora som nedokázal vyhnať ani na 70 °C, takže sa počíta i s rezervou do horúcich letných dní. Nezľaknite sa ani nízkej základnej frekvencie CPU 1,1 GHz. V praxi aj pri plnom výkone a pri intenzívnom zaťažení všetkých jadier sa drží na pekných 1,9 GHz, nižšie neklesne.


Toto skrýva pod krytom Acer Swift 1. Všimnite si medený coldplate, ktorý rozptyľuje teplo na väčšiu plochu. Takto jednoducho, ale spoľahlivo funguje pasívny dizajn chladenia.

Displej i do presvetlených miestností
Zobrazovací panel má rozlíšenie 1920 × 1080 px a je typu IPS. Farebným pokrytím síce neprevyšuje bežné TN, ale aspoň pozorovacie uhly sú z každého smeru široké. Ale aj tak je v kombinácii s full HD displej kvalitatívne vysoko nad rámec cenovej kategórie. Chvályhodná je i vysoká svietivosť, na maxime dosahuje v priemere až 284 cd/m2. Notebook má tak všetky predpoklady na používanie i so slnkom za chrbtom.

Biela je vyvážená dobre, farebne je najviac mimo modrý kanál. Keďže však ide o jednoduchý notebook, sú už toto detaily, ktoré nemá zmysel riešiť. Kontrast je, mimochodom, priemerný, ale aj to je pri danej cene viac-menej pochvala. Pri sledovaní filmov vo voľnom čase nebudete mať ku kvalite obrazu výhrady a dokonca ani nevyhnutne nebudete potrebovať slúchadlá. Posledné prekvapenie je robustný zvuk, príjemný na počúvanie. Je dostatočne hlasitý a ani na maxime nedochádza ku skresleniu žiadnych frekvencií, dokonca prednes je i celkom slušne basový. 

Parametre:
Displej 14" IPS (6-bitový), procesor Intel Pentium N5000 (1,1 – 2,7 GHz), 4 GB RAM DDR4, grafické jadro Intel UHD 605, 240 GB SSD M.2 SATA, 3-článková batéria (45 Wh), rozmery 340 × 224 ×18 mm, uhol rozovretia 175°, 2× USB 3.2 gen. 1 typ A, 1× USB 3.2 gen. 1 typ C, 1× USB 2.0, 1× zdieľaný  3,5 mm jack, 1× HDMI v1.4b, 1× čítačka kariet SD, W-iFi 802.11a/b/g/n/ac, bluetooth 4.1

„Solídny a svižný zápisník s výbornými prevádzkovými vlastnosťami.“

Plusy/mínusy:
+ Tenký, ľahký, ale pritom odolný, veľmi dlhá výdrž na batériu, bezhlučný chod, na takýto lacný notebook veľmi slušný displej (IPS s FHD), veľmi dobrý zvuk reproduktorov, až štyri porty USB, veľa farebných variantov
- Miestami zbytočne zhustené klávesy, iba 4 GB RAM, žiadne možnosti rozšírenia

 

HP ProBook 430 G6

A teraz vám nasadíme chrobáka do hlavy. Za veľkostne i konštrukčne podobný ProBook takisto nezaplatíte majland. Prečo má zmysel priplatiť dvesto eur a kedy je lepšie si ich odložiť na niečo iné?

Telo znovu z kovu
Po malej odbočke k plášťovejšiemu ponímaniu notebooku (v rámci G5) sa šiesta generácia (G6) vracia k celohliníkovej konštrukcii. Najväčší rozdiel oproti porovnávanému Aceru je v pevnejšej základni, ktorú už len tak nepreboríte. Výstelka je tu tuhšia/hustejšia.

Ovládacie periférie sú na perfektnej úrovni. Formátovanie klávesov na klávesnici chiclet je ukážkové a stisk tlačidiel clickpadu je príjemné mäkký a tichý, ale pritom s dostatočným odporom.

V dvoch z troch osí je ProBook dlhší ako Swift 1. Jednak je hrubší a viac priestoru zaberie na stole do hĺbky. Ale opodstatnene. Reproduktory už totiž nie sú situované vpredu naspodok, ale sú zvrchu pod displejom. To je, samozrejme, prirodzenejšie, no výsledná kvalita zvuku je prinajlepšom na porovnateľnej úrovni. Basy sú tu slabšie, zato výšky sú čistejšie a hlasitosť je o chlp vyššia. Vcelku je však v tomto smere na multimédiá o trochu lepšie pripravený Acer.  


HP ProBook 430 G6

Výkon aj pre technické odbory
Za základ, ktorým sa tento model vybavuje, HP považuje procesor Core i3. Konkrétne v tomto prípade novučičký Whiskey Lake, model 8145U. Ten je výrazne výkonnejší než starší a nižšie postavený Gemini Lake v Swift 1, v priemere až o 80 %. A priepasť v jednovláknovom výkone je ešte výraznejšia, keďže použitý Core i3 má „len“ dve jadrá (s HT) oproti štyrom v Pentiu. Inými slovami, tento stroj výrazne presahuje kancelárske požiadavky a je uspôsobený aj na náročnejšie úlohy. Stále síce nejde o notebook na náročné výpočty, renderovanie či strihanie videa, no v rámci semestrálnych prác zvládne všetko v normálnom čase. S čistým svedomím ho môžem tak odporúčať aj na štúdium informatiky alebo strojárstva, kde sa študenti stretávajú s hardvérovo náročnejšími aplikáciami. Vyspelejšie je i grafické jadro a najmä pod H265/HEVC je kódovanie grafickým kodérom (QuickSync) výrazne rýchlejšie. A na grafike Intel UHD 620 sa dá pri znížených detailoch počas dlhých večerov zahrať už i nejaká hra, pokiaľ nemáte vysoké nároky.

Pri spotrebe 40 W, ktorá zodpovedá komplexnému vysokému zaťaženiu, sa už návrh bez ventilátora nezaobišiel. A pomerne vysoká je i hlučnosť (46 dBA z 10 cm). Zahrievanie takisto nie je najnižšie. Frekvencia CPU však nepadá pod 2400 MHz, čo je stále 300 MHz nad špecifikáciami Intelu pre base clock. Výdrž na batériu je podľa záťaže od jeden a pol až po nadpriemerných jedenásť hodín.

Displej je podobný ako v modeli Acer, no má v dvoch veciach navrch. Jednak ho charakterizuje vyrovnanejší priebeh gamy, jednak vyšší kontrast. Obraz preto pôsobí trochu živšie, no farebne je na tom rovnako (s pokrytím priestoru sRGB na 67 %). Ak máte širší gamut vysoko na rebríčku priorít, môžu byť pre vás zaujímavé Zenbooky od ASUSu.   

Skvelé možnosti upgradu
Jedna z výhod 430 G6 je i rozšíriteľnosť o druhý 2,5" disk, na ktorý je k dispozícii voľná šachta (aj preto je i napriek menšiemu displeju ProBook 430 o trochu väčší než 14" Swift 1). Doplniť môžete i pamäť DDR4, keby bolo pôvodných 8 GB málo. Alebo môžete RAM kompletne vymeniť za nejakú inú súpravu dvoch modulov. Ku všetkému z toho získate výborný prístup odskrutkovaním spodného veka. Touto cestou sa dostanete i do Swift 1, no v jeho prípade jediné, čo môžete zlepšiť, je SSD M.2, aj to tak, že treba pôvodný nahradiť. Morálnu životnosť má tak väčšiu ProBook. Ten má okrem iného k dobru aj konektor RJ-45 na pevné sieťové pripojenie, na externé zobrazovacie zariadenie máte k dispozícii takisto len HDMI – DisplayPortmi sa vybavuje až rad EliteBook.


HP ProBook 430 G6 už používa na chladenie ventilátor, ale hlavne ponúka širšie možnosti rozšírenia napríklad o 2,5" SSD.

Parametre:
Displej 13,3" IPS (6-bitový), procesor Intel Core i3-8145U (2,1 – 3,9 GHz), 8 GB RAM DDR4, grafické jadro Intel UHD 620, 256 GB SSD M.2 PCIe ×4, 3-článková batéria (45 Wh), rozmery 309 × 231 × 21 mm, uhol rozovretia 190°, 2× USB 3.2 gen. 1 typ A, 1× USB 3.2 gen. 1 typ C, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, 1× HDMI v1.4b, 1× čítačka kariet SD, 1× RJ-45 (1 GB/s), WiFi 802.11ac, bluetooth 4.2

„Výkonný, pevný a súčasne stále ľahučký. A neskôr si ho môžete i zlepšiť!“

Plusy/mínusy
+ Robustná konštrukcia, vysoký výkon procesora, dlhá výdrž na batériu, bohaté možnosti rozšírenia (o druhé SSD a druhý modul RAM), prvotriedna klávesnica i clickpad, výbava zahŕňa natívne konektor RJ-45 (pri ultrabookoch to nie je obvyklé)
- V záťaži hlučnejší, maximálny jas „iba“ 250 nitov (Swift 1 má viac)
 


Ani jeden z notebookov sa pri plnom výkone povrchovo nijako dramaticky nezahrieva. Hore je termovízia Acer Swift 1, dolu zase HP ProBook G6.


Pohľad na oba notebooky prezrádza, že je ProBook o trochu hrubší, ale zase sa výškovo zmestil eternetový port. Swift 1 má zase bohatší o jeden port USB. Videovýstup HDMI majú oba notebooky, a to pekne v nezmenšenom formáte.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
notebook Digital web technológie IT upgrade dispej skola

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať