ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Vyrobili zariadenie, ktoré udrží mozog pri živote nezávisle od tela

2

Koncept udržiavania mozgu pri živote a činnosti, keď je oddelený od tela, sa často vyskytuje v sci-fi. Teraz vedci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže izolovať tok krvi do orgánu, vďaka čomu bude fungovať nezávisle od zvyšku tela celé hodiny. Zariadenie funguje tak, že presmeruje zásobovanie mozgu krvou cez pumpu, ktorá udržiava a upravuje sériu premenných vrátane krvného tlaku, objemu, teploty, okysličovania a živín. Tím výskumníkov z UT Southwestern Medical Center testoval zariadenie na mozgu prasaťa, ktoré bolo anestetizované ketamínom a ďalšími chemikáliami.

Zariadenie udržiavalo mozgovú aktivitu a zdravie zvieraťa na normálnej úrovni počas piatich hodín. Výskumníci uviedli, že by to mohlo viesť k metódam štúdia mozgu bez toho, aby bol ovplyvnený inými telesnými funkciami. Systém mimotelovej pulznej cirkulácie (extracorporeal pulsatile circulatory control – EPCC) už bol použitý na štúdium účinkov hypoglykémie čiže nízkej hladiny glukózy v krvi na mozog, čo ľudia s cukrovkou často zažívajú. Tieto štúdie zvyčajne zahŕňajú obmedzenie príjmu potravy u zvieraťa alebo dávkovanie inzulínu, ale telo to kompenzuje zmenou svojho metabolizmu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Zariadenie môže výskumníkom umožniť priamo zmeniť hladinu glukózy v krvi pumpovanej do mozgu. Prvý systém tohto druhu by mohol viesť aj k zlepšeniu zariadení používaných počas operácií srdcového bypassu, ktoré replikujú prietok krvi do mozgu. Zatiaľ čo EPCC má veľký potenciál v oblasti medicíny, myšlienka udržať mozog nažive nezávisle od tela otvára aj kontroverznú tému transplantácií hlavy.  

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

kLackov a HnUBinskeho mozog vybrali na toto testovanie reakcia na: Vyrobili zariadenie, ktoré udrží mozog pri živote nezávisle od tela

21.11.2023 17:11
kLackov a HnUBinskeho mozog vybrali na toto testovanie
Reagovať

Kontroverzia reakcia na: Vyrobili zariadenie, ktoré udrží mozog pri živote nezávisle od tela

20.11.2023 17:11
Ako bývalá kedysi kontroverzia z prvej pitvy a čo všetko sme sa z nej naučili. Takisto toto verím že do jedneho storočia bude možné možno skôr.. bolo by to úžasné vedieť vypestovať telo a dať do tej schránky mozog človeka ktorý je napríklad ochrnutý od krku dole a podobne.. nakoľko keď je niekto pridlho na vozíčku dosť atrofuje svalstvo a neviem si predstaviť že aj keby mal implantát a začal sa hýbať.. potrvá roky rekonvalescencie.. takto by to bolo šup šup a do polroka napríklad by behal s novým telom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať