ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Výskumníci vyvíjajú umelú inteligenciu, ktorá môže zabrániť inej umelej inteligencii v rozpoznávaní tvárí

Technológie
0

Niekedy je použitie systému na rozpoznávanie tváre kontroverzné. Napríklad školy v Číne používajú kamery na rozpoznávanie tváre na monitorovanie študentov.

Práve obavy týkajúce sa používania monitorovacích systémov s umelou inteligenciou motivovali výskumných pracovníkov z Torontskej univerzity, aby proti nim vyvinuli obranu. Profesor Parham Aarabi a postgraduálny študent Avishek Bose vytvorili  algoritmus, ktorý dokáže dynamicky rušiť rozpoznávanie tváre pomocou ľahkých transformácií obrazu.

„Súkromie osôb je čoraz väčší problém, pretože rozpoznávanie tváre sa stále zlepšuje,“ uviedol profesor Aarabi vo svojom vyhlásení. „Toto je jeden zo spôsobov, ako užitočné systémy brániace rozpoznávaniu tváre môžu bojovať proti tejto schopnosti.“

Produkty a softvér tohto zamerania nie sú úplne nové. Už v roku 2016 výskumníci z Carnegie Mellon navrhli okuliarové rámy, ktoré by mohli oklamať takéto systémy a spôsobiť nesprávne identifikovanie ľudí. V novembri 2017 zasa odborníci na MIT a z japonskej Kyushu University zmenou jediného pixela poplietli algoritmus, ktorý označil fotografiu 3D tlačenej korytnačky ako pušku.

Toto je však jedno z prvých riešení, ktoré na rušenie rozpoznávania tváre využíva umelú inteligenciu. Algoritmus bol vycvičený na množine údajov o 600 tvárach a vytvoril real-time filter,  ktorý sa dá použiť na akýkoľvek obrázok. Je zameraný na jednotlivé veľmi špecifické pixely v obraze, ktoré pozmení alebo poprehadzuje, no jeho uplatnenie je takmer nepostrehnuteľné pre ľudské oko.

Vedci využili pri výcviku dve neurónové siete. Jedna z nich bola „generátor“, ktorý produkuje dátové výstupy, v tomto prípade identifikuje tváre. Druhá bola „diskriminátor“, ktorý má rozpoznávanie prekaziť vytváraním falošných dát.

Vedci hovoria, že ich algoritmus znižuje podiel detegovaných tvárí v systémoch rozpoznávania tváre na 0,5 percenta. Dúfajú, že ich neurónová sieť bude v budúcnosti dostupná v aplikácii alebo na webe.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Digital dáta Pixel sukromie bezpečnosť umelá inteligencia AI aplikácia web

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať