SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Wall Street: Umelá inteligencia spôsobí „nevyhnutný“ finančný kolaps

4

Gary Gensler, predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy, vydal varovanie pred zavádzaním umelej inteligencie do finančných systémov: Ak regulačné orgány nezačnú konať hneď, podľa Genslera je „takmer nevyhnutné“, aby umelá inteligencia v nasledujúcich desiatich rokoch vyvolala finančný kolaps. Problémom je, že všetky veľké finančné inštitúcie využívajú rovnaké modely AI, povedal Gensler v rozhovore pre Financial Times.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Na výber nie je veľa modelov AI, a ak budú všetci používať identické nástroje, mohlo by to viesť k stádovitému správaniu, keď banky alebo iní významní ekonomickí hráči budú prijímať rovnaké rozhodnutia v rovnakom čase. Za takýchto podmienok by náhla zmena na trhu mohla vyvolať reťazovú reakciu, ktorá by priniesla ďalšiu katastrofu.

Ako upozorňuje denník Financial Times, finančné odvetvie už zaviedlo množstvo nástrojov umelej inteligencie pre spotrebiteľov aj zamestnancov. Mnohé firmy už založili celé svoje obchodné modely na analýze údajov. Za posledný rok sa AI presunula od nástrojov pre ľudí s pokročilým vzdelaním v oblasti informatiky k čoraz dostupnejším a lacnejším technológiám, ktoré sa dajú relatívne ľahko zavádzať.

Tento trend sa zrýchľuje a regulačný systém nie je vybavený na to, aby sa s ním vyrovnal. Má právomoc regulovať len finančné trhy, ale nástroje umelej inteligencie sú mimo tejto arény v rukách technologických spoločností. „Je ťažké riešiť otázku finančnej stability, pretože väčšina našej regulácie sa týka jednotlivých inštitúcií, jednotlivých bánk, jednotlivých fondov peňažného trhu, jednotlivých maklérov,“ povedal Gensler. „Myslím si, že je to skutočne výzva pre všetky regulačné orgány.“

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Paradox reakcia na: Wall Street: Umelá inteligencia spôsobí „nevyhnutný“ finančný kolaps

19.10.2023 13:10
Aj keby existoval model s vysokou presnosťou predpovede, jeho rozšírené používanie medzi investormi by mohlo paradoxne viesť k jeho oslabeniu, pretože trh by sa prispôsobil novým informáciám a stratégiám, čo by zmenilo podmienky, na ktorých bol model postavený. Tento jav sa nazýva "reflexivita" a je to dôvod, prečo môže byť trhová efektívnosť taká ťažko dosiahnuteľná.
Reagovať

Hoax reakcia na: Wall Street: Umelá inteligencia spôsobí „nevyhnutný“ finančný kolaps

19.10.2023 12:10
By som chcel vidieť taký model umelej inteligencie ktorý vždy predikuje so 100% presnosťou a bol by rozšírený medzi investormi, aby robili rovnaké kroky. Nič také neexistuje. Si pozrite tradebotov koľko nepresných predikcii generujú.
Reagovať

AI reakcia na: Wall Street: Umelá inteligencia spôsobí „nevyhnutný“ finančný kolaps

19.10.2023 11:10
AI a financny system , vyhodnotenie spekulacii ale ako budeme vediet ci systemy AI svoje
hodnotenie a reakciu urobiia nakoniec uplne inak, pretoze v urcitej chvili to uz bude system, ktory sa naucil a uci sa
a jeho spravanie mouze byt ine ako si tvorcovia AI zaumienili. to je ...... $m.h.u$
Reagovať

na burze reálne reakcia na: Wall Street: Umelá inteligencia spôsobí „nevyhnutný“ finančný kolaps

19.10.2023 09:10
Umelá inteligencia len vyhodnocuje údaje, preto stádovité správanie ľudí ju privedie k rovnakým výsledkom. Oveľa rýchlejšie vyhodnotí globálne špekulácie. Nakoniec investovanie bude výhodné len do firiem, ktoré prinášajú reálne služby, produkty, alebo technologický výskum a rozvoj.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať