S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

XP-1 dokáže na jednu nádrž vodíka prejsť 1600 km a z nuly na 100 km/h vystrelí za dve sekundy

1

Kalifornská spoločnosť Hyperion predstavila automobil XP-1, ktorý bude schopný najazdiť až 1600 km na jednu nádrž stlačeného vodíka a jeho elektrické motory budú generovať výkon viac ako 1000 konských síl. Vozidlo s pohonom všetkých kolies dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za dve sekundy. XP-1 nespaľuje vodík, ale používa ho v palivových článkoch, ktoré kombinujú vodík s kyslíkom zo vzduchu v procese, v ktorom sa vytvára voda (jediné emisie vozidla) a elektrický prúd na pohon.

XP-1 má podstatne dlhší dojazd ako batériové elektrické vozidlo, pretože stlačený vodík má oveľa viac energie na liter ako batéria. A keďže plynný vodík je veľmi ľahký, vozidlo má oveľa nižšiu hmotnosť ako model naložený ťažkými batériami. Vďaka tomu je auto energeticky účinnejšie, rýchlejšie a má dlhší dojazd. Najväčšou výzvou, ktorej čelia automobily na vodíkový pohon, sú pohonné hmoty. Vodíkových čerpacích staníc je zatiaľ k dispozícii len málo.

A hoci je vodík najhojnejšie sa vyskytujúci prvok vo vesmíre, v čistej forme prirodzene neexistuje, je viazaný v molekulách vody, zemného plynu alebo iných látok, z ktorých sa oddeľuje zvyčajne pomocou elektriny. Táto energia sa potom uvoľní vnútri automobilu, keď sa vodík znova spojí s kyslíkom. Načerpanie nádrže s vodíkom trvá omnoho kratšie ako nabitie batérie. Naplnenie nádrže XP-1 zaberie napríklad tri až päť minút.

Okrem toho vodík nie je vystavený opotrebovaniu a degradácii ako batérie. Aj XP-1 však má batériu, ktorá slúži ako zásobník na ukladanie elektriny vyrobenej z palivového článku, no je oveľa menšia ako batérie používané v elektrických automobiloch. Hyperion už má niekoľko funkčných prototypov automobilov.

Očakáva sa, že prvé sériové vozidlá budú zákazníkom dodané do konca budúceho roka. Ich ceny sa budú líšiť v závislosti od výkonnosti. Najvýkonnejšia verzia (1000 konských síl) by mohla stáť niekoľko miliónov dolárov. Po XP-1 však chce spoločnosť vyrábať aj praktickejšie vozidlá na vodíkový pohon pre širšiu škálu zákazníkov.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vykon auto

1 komentár

To je vsetko pekne reakcia na: XP-1 dokáže na jednu nádrž vodíka prejsť 1600 km a z nuly na 100 km/h vystrelí za dve sekundy

13.9.2020 12:09
ale zaroven ma vodik najmensie molekuly, tym padom problem z utesnenim a hori bezfarebnym plamenom. Ale inak fandim.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať