SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro - takmer nehlučná čistička vzduchu

0

Kvalita vzduchu v obytných miestnostiach aj na pracoviskách dôležitým faktorom pre zdravie a pohodu, preto sa čističky vzduchu stávajú súčasťou interiéru v čoraz viac bytoch a tiež aj v kanceláriách. Inteligentná čistička vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro je vhodná do miestností s plochou podlahy do 60m2.

Na účinné čistenie je žiadúce aby všetok vzduch v miestnosti prešiel čističkou za hodinu minimálne 2,5 krát a v  domácnosti v ktorej žije alergik minimálne 4 krát. Napríklad pri rozmeroch miestnosti 5 x 4 m a výške 3 m je objem miestnosti 60 m³ čo v domácnosti s alergikom predstavuje požiadavku na CADR (Clean Air Delivery Rate) 240 m3/h.  Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro má CADR 500 m3/h takže ju môžete s rezervou použiť v dvakrát väčšej miestnosti.

Čistička využíva veľký valcový filter a vzduch nasáva zo všetkých štyroch strán.

Filter obsahuje tri vrstvy: predfilter, HEPA filter triedy 13 a filtračnú vrstvu aktívneho uhlia. To  zachytáva plynné znečisťujúce látky, ako napríklad formaldehyd, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch a látkach v domácnosti a odstraňuje nepríjemný pach z varenia, dym vrátane cigaretového, emisie z dopravných prostriedkov a ďalšie prchavé organické zlúčeniny. Čistička s filtrom tohoto typu je preto vhodná do bytu, kde sú fajčiari, prípadne do priestorov spojených s kuchyňou a podobne. Výrobca udáva 99,97% zachytenie 0,3µm častíc.  Filter v závislosti od prašnosti prostredia vydrží 6 – 12 mesiacov. Cena filtra je 59 €. Ďalšiu filtračnú vrstvu tvorí negatívny iónový filter. Tým, že vytvorí väčšinou len záporné ióny, na seba viaže kladne nabité ióny prachu a alergénov. Výmena filtra je jednoduchá, stačí odklopiť magneticky uchytený kryt a filter vytiahnuť. Pomerne ľahko vyčistite aj odnímateľnú hornú mriežku. Tá sa kvôli ochrane detí aby sa neporanili na rotujúcich lopatkách ventilátora nedá vybrať rukou, ale je potrebné odskrutkovať jednu skrutku. Potom môžete ľahko vyčistiť vnútro čističky a tiež lopatky ventilátora.

Dotykový OLED displej umožňuje jednoduché ovládanie aj zobrazovanie aktuálnych hodnôt znečistenia, teploty, vlhkosti a tiež rýchle prezeranie štatistík, či zobraziť stav používania filtra. Môžete nastaviť tri stupne rýchlosti čistenia. Čističku môžete ovládať aj pomocou aplikácie Xiaomi Home, čo oceníte hlavne pri plánovaní pracovného režimu. Nadšenci smarthome koncepcie môžu čističku ovládať aj prostredníctvom hlasových povelov pre Google Assistant, či a Amazon Alexa.

Pri testovaní som najviac využíval automatický režim, v ktorom čistička priebežne monitoruje kvalitu vzduchu a podľa stupňa znečistenia automaticky upravuje otáčky ventilátora a tým aj rýchlosť prúdenia vzduchu. Využíva laserový senzor s dvomi úrovňami citlivosti. Na úrovni PM10 sa detegujú hrubšie častice, ako je peľ, popol, srsť domácich zvierat a podobne. Senzor s PM2,5 je určený na detekciu najjemnejších častíc.  Na vysvetlenie nameraná hodnota označená ako PM 2.5 udáva množstvo nameraných jemných prachových častíc s priemerom 0,5 až 3,5 µm v µg/m³. Hodnoty do 12 znamenajú dobrú kvalitu vzduchu, hodnota nad 35 už môže niektorým citlivým ľuďom spôsobovať problémy, prostredie s hodnotou nad 55 sa považuje za zdraviu škodlivé.

Príjemne ma prekvapila nízka hlučnosť v automatickom a taktiež v nočnom režime v ktorom je zároveň vypnutý displej. V nočnom režime je hlučnosť len 33,7 dB(A). Pri nastavenej strednej hodnote otáčok som nameral hlučnosť 37 dB a pri maximálnych otáčkach 50,3 dB.  


                                         

Verdikt:  Výkonná a tichá čistička vzduchu a zároveň elegantný doplnok moderného interiéru

Technické parametre:  Vzduchový výkon (CADR) 500 m3/h; doporučená veľkosť miestnosti: do 60 m2; hlučnosť 33,7 – 50 dB, pred filter, HEPA filter, uhlíkový filter, ionizátor, prachový senzor, WiFi; spotreba 50 W; rozmery 68 x 27,5 x 27,5 cm, hmotnosť 8,7 kg, Cena 249 eur.

+ veľmi tichý chod, elegantný dizajn

- cena filtra

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xiaomi Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať