Z okien sa pridaním nanočastíc stanú priehľadné solárne panely

1

Predstavte si sklený mrakodrap, ktorý by sa namiesto spotrebovávania energie mohol stať jej zdrojom. Umožnilo by to vytvorenie priehľadných solárnych článkov, ktoré by po umiestnení medzi tabuľami okien s dvojitým zasklením nenápadne zbierali slnečnú energiu. Problémom je však maximalizácia energetickej účinnosti článku bez ohrozenia transparentnosti. V auguste 2020 tím výskumníkov z Michiganskej univerzity vytvoril nový rekord v účinnosti farebne neutrálnych a priehľadných solárnych článkov.

Účinnosť 8,1 % a priehľadnosť 43,3 % dosiahol organickým dizajnom na báze uhlíka namiesto tradičného kremíka. Takéto články majú mierne zelený odtieň. Budovy so sklenými fasádami sú zvyčajne opatrené vrstvou, ktorá odráža a absorbuje časť svetla, aby sa znížil jas a ohrev vnútra budovy. Namiesto toho, aby táto energia vyšla navnivoč, dali by sa použiť priehľadné solárne panely, ktoré by pokryli časť energetických potrieb budovy.

Účinnosť priehľadných solárnych panelov vyjadruje, koľko energie zo svetla dopadajúceho na okno je k dispozícii buď ako elektrina, alebo svetlo prenikajúce do interiéru. Predchádzajúce verzie transparentných solárnych článkov mali účinnosť využitia svetla zhruba 2 – 3 %, nový rekord je 8,1 %. Spoločnosť UbiQD (Ubiquitous Quantum Dots) so sídlom v Novom Mexiku pracuje na vývoji priehľadných solárnych panelov, ktoré sú na nerozoznanie od bežného skla.

Na získavanie slnečnej energie využíva „kvantové bodky“ – malé trojrozmerné štruktúry s rozmermi asi 10 000-krát menšími ako ľudský vlas, ktoré manipulujú so svetlom. Ide o veľmi malé nanočastice materiálu, ktoré sú pozoruhodné vysokou účinnosťou a nastaviteľnou fotoluminiscenciou v širokej škále farieb. Startup chce komercializovať svoju nízkonákladovú metódu na aplikáciu technológie kvantových bodiek ako povlaku na okenné sklá.

Kvantové bodky by absorbovali slnečnú energiu a potom nasmerovali fotóny do solárnych článkov pripevnených k okenným rámom. Koncept nie je nový, no doteraz sa pracovalo na pripevnení priehľadných solárnych článkov priamo na okná, čo je zložitejší a potenciálne nákladný proces. Použitie lacných kvantových bodiek spoločnosti UbiQD ako povlaku na sklo a pripevnenie fotovoltických článkov k okenným rámom by mohlo tento proces zjednodušiť a sprístupniť.

Zdroj: designboom.comabqjournal.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Solar energia panel

1 komentár

. reakcia na: Z okien sa pridaním nanočastíc stanú priehľadné solárne panely

9.9.2020 13:09
Z okien sa pridaním nanočastíc stane nebezbecny material ako azbest a budu nerecyklovatelne pokial viem. Ako je to s pevnymi nanocasticami a ich vdychnutim, ked sa poskodi material, na ktorom su pouzite? Ked pisete takyto bulvar, mali by ste objastnit, ci ide o vedu alebo pavedu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať