Video: Austrálsky vynález umožní ukladať energiu aj ohrievať vodu a vyrábať paru

0

V nasledujúcich dvoch desaťročiach by sa malo veľa uhoľných elektrární vo svete vyradiť z prevádzky. Nová technológia skladovania energie vyvinutá v Austrálii by však umožnila prevádzkovanie uhoľných elektrární úplne bez emisií. Zabránila by tak ich odstaveniu a strate pracovných miest. Základom je nový materiál MGA (miscibility gap alloy), ktorý sa zabuduje do blokov zo zmesi kovov, ktoré prijímajú energiu generovanú obnoviteľnými zdrojmi energie, napr. slnečnú či veternú energiu.

Táto energia sa potom môže použiť ako alternatíva k uhliu na prevádzkovanie parných turbín v tepelných elektrárňach bez vytvárania emisií. Bloky MGA, ktoré sú stohovateľné ako kocky lega, možno pridávať alebo odoberať a zvyšovať alebo znižovať tak výrobu elektriny podľa dopytu. MGA môžu uskladňovať energiu od jedného dňa do jedného týždňa.

Bloky majú rozmery 20 × 20 × 16 cm a v podstate pozostávajú zo zmesi kovov – niektoré z nich sa pri zahriatí tavia, iné nie. Bloky nielen ukladajú energiu, ale aj ohrievajú vodu a vytvárajú paru. Táto para sa môže v uhoľnej elektrárni starého typu používať na chod turbín a generátorov na výrobu elektriny. Rovnaký efekt sa predtým dosahoval spaľovaním uhlia.

Na vytvorenie pary môžu byť bloky navrhnuté s vnútornými trubicami, cez ktoré sa prečerpáva vriaca voda. Alternatívne môžu bloky interagovať s výmenníkom tepla – špeciálne navrhnutým systémom na ohrev vody. Bloky MGA vyžadujú len zlomok nákladov v porovnaní s konkurenčnou technológiou ukladania energie – lítiovo-iónovými batériami. Vynález bol overený v laboratóriu, teraz by sa mal otestovať v reálnom svete.

Pilotný výrobný závod sa má vybudovať v Newcastle v Novom Južnom Walese a má začať fungovať v druhej polovici budúceho roka. Cieľom je dosiahnuť náklady na uskladnenie na úrovni 50 USD za kilowatthodinu vrátane všetkej okolitej infraštruktúry. V prípade súčasných lítiovo-iónových batérií je to okolo 200 dolárov za kilowatthodinu.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať