SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Zabudnite na ChatGPT. Čoskoro príde Google s výrazne pokročilejšou AI Gemini

Výskum a vývoj
0

Britský výskumník Demis Hassabis, ktorý pracoval na veľmi výkonných, inteligentných algoritmoch v laboratóriu DeepMind spoločnosti Google, tvrdí, že Gemini, najnovší produkt AI, bude svojimi schopnosťami presahovať to, čo v súčasnosti ponúka firmám a používateľom ChatGPT od OpenAI. Gemini zdedí svoje vynikajúce schopnosti po AlphaGo, umelej inteligencii, ktorá v roku 2016 dosiahla historické víťazstvo nad majstrom (ľudským hráčom) v hre Go.

Gemini sa bude správať ako veľký jazykový model (LLM) v štýle ChatGPT, ale vďaka algoritmu AlphaGo bude mať aj pokročilé schopnosti, ako je plánovanie alebo riešenie problémov. Hassabis hovorí, že Gemini možno považovať za kombináciu niektorých silných stránok systémov typu AlphaGo s „úžasnými jazykovými schopnosťami“ chatbotov založených na LLM. Používatelia budú môcť poskytnúť textovú výzvu a umelá inteligencia odpovie, pričom sa naučí najlepšie stratégie na úplné uspokojenie potrieb používateľov. Gemini je stále vo vývoji a jeho dokončenie pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov.

Projekt, ktorý by mohol stáť stovky tisíc alebo dokonca milióny dolárov, bude využívať pokročilé techniky umelej inteligencie vyvinuté pre AlphaGo, ako je učenie posilňovaním a vyhľadávací strom. Posilňovacie učenie sa vzťahuje na schopnosť softvéru naučiť sa riešiť strategické problémy, vyhľadávací strom je metóda na skúmanie a zapamätanie si ďalších možných ťahov na šachovnici.

Súčasné systémy LLM majú obmedzenú schopnosť učiť sa nové veci alebo sa dokonca „prispôsobovať“ strategickým a komplexným problémom, pretože sa spoliehajú výlučne na techniky vyhľadávania vzorov, ktorými sa snažia predpovedať štatisticky najvýznamnejšie úryvky textu, ktoré odpovedajú na výzvu používateľa. Nie sú teda „inteligentné“, hoci výsledky týchto obmedzených generatívnych AI môžu byť pôsobivé, ak nepotrebujete spoľahlivosť alebo faktickú presnosť.

Predplatné NEXTECH 2023

Posilňovacie učenie založené na spätnej väzbe, ktoré je jednou z techník zdokonalených výskumníkmi DeepMind počas posledných rokov, by mohlo výrazne zlepšiť výkon LLM a poskytnúť Gemini výhodu pred konkurenciou. Hassabis uvádza, že „80 alebo 90 percent inovácií“, ktoré teraz vidíme v ChatGPT a iných systémoch AI, pochádza z DeepMind a Brain, výskumných jednotiek pre umelú inteligenciu spoločnosti Google, ktoré sa teraz spojili do divízie DeepMind. Vďaka Gemini by Google mohol opäť získať prvenstvo v pretekoch v oblasti AI.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať