S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Komentár analytika: Záujem o Bitcoin narastá

3

Bitcoin je najznámejšia a najrozšírenejšia kryptomena na svete. V posledných šiestich zo siedmych rokov zaznamenala najlepší výkon v konkurencii všetkých svetových mien. Jeho hodnota dokázala od začiatku uvedenia v roku 2008 vzrásť na viac ako 1 200 USD, čím sa trhová kapitalizácia priblížila k 20 mld. USD. Bitcoin zarobil držiteľom od začiatku roka približne 30 %. Kryptomena však ešte zďaleka nedosiahla svojho plného potenciálu.

Japonsko, ktoré pre Bitcoin predstavuje druhý najlikvidnejší trh – uznalo Bitcoin ako oficiálny platobný nástroj. K podobnému kroku sa prekvapivo uchyľuje aj Rusko. Podľa vyjadrení ministra financií Alexeya Moiseeva by Bitcoin, popr. ostatné kryptomeny mohli byť v krajine uznané v roku 2018. Hlavným motívom je snaha obmedziť objem prania špinavých peňazí, keďže pri obchodoch s elektronickými menami sú jasne identifikovateľné obidve protistrany.

Podobné motívy viedli čínske banky - inšpirované Bitcoinom - začať testovať digitálnu menu vytvorenú Čínskou ľudovou bankou, známu ako ChinaCoin, vytvorenú ako prostriedok dohľadu regulačných úradov nad čínskym finančným systémom. Niektoré domáce banky používajú túto menu pre zúčtovacia transakcie na medzibankovom dlhopisovom trhu, pričom si pochvaľujú najmä transparentnosť a efektivitu elektronickej meny.

Odporcovia kryptomien argumentujú nedostatočnou reguláciou a vysokou cenovou volatilitou, keďže – na rozdiel od bežných mien – nemajú žiadnu oporu v reálnej ekonomike. V podobnom duchu rozhodla napr. Komisia pre cenné papiere v USA, ktorá neumožnila spustenie prvého burzovo obchodovaného indexového fondu - Winklevoss Bitcoin Trust  od známych dvojičiek - kopírujúceho výkonnosť Bitcoinu.

Zvyšujúca sa štátna regulácia a čoraz častejšie využívanie elektronických mien v reálnom obchode by však mohli kryptomeny ako investíciu pre investorov, ktorí sa jej kvôli cenovým výkyvom doteraz vyhýbali zatraktívniť.

Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

bitcoin

3 komentáre

Ako začať s Bitcoinom reakcia na: Záujem o Bitcoin narastá

1.8.2017 10:08
Kto má záujem a chce začať s Bitcoinom môže nájsť nejaké info tu:
http://www.online-zarabanie.sk/
Reagovať

získaj bitcoiny zadarmo reakcia na: Záujem o Bitcoin narastá

6.6.2017 15:06
Zarobte si z pohodlia domova, alebo v práci :)
Stačí Vám počítač a internet.

Každú hodinu získate určitý počet častí bitcoinu tzv sathosi - momentálny kurz je 1BTC->cca 2900 USD.

Za to že raz za hodinu kliknete na stránku. registrovať sa môžete tu: https://freebitco.in/?r=4889071

Nič to nestojí môžete len získať.
Reagovať

Dotaz reakcia na: Záujem o Bitcoin narastá

18.4.2017 20:04
Co znamena "nemajú žiadnu oporu v reálnej ekonomike"?

Podle me ta "opora" u jakekoli meny je v tom, kolik v ni je provadeno transakci a také kolik lidi je tu menu ochotno drzet v usporach/rezervách jako uchovatele hodnoty.

V EU se pro tyto ucely nejvíce pouziva euro, v Rusku se pro tyto ucely nejvíce pouziva rubl, v Cine juan, v Cesku koruna a ve Venezuele bolivar. V zadne ze zemi se bitcoin sice nepouziva jako hlavni/nejcastejsi mena, zato se ale bitcoin pouzive v te ci one mire ve všech zemich.

Takze sice třeba v Cesku se zdaleka nejvíce pouziva koruna, ale zase se ta koruna nepouziva nikde jinde na svete. Bitcoin se zato pouziva všude, ale nikde jako nejpouzivanejsi mena. Znamena to ale nejakou nevyhodu? V cem je lepsi mit zasadni oporu v české ekonomice (v pripade koruny), nez mit minoritni oporu, ale zato ve všech ekonomikách sveta (bitcoin)?

Nebo jinak: v jake realne ekonomice ma oporu zlato? V zadne? Takze se bojime, ze jeho hodnota je nejista a pomijejici? A proc tedy od roku 1971 (konec pevneho navazani dolaru na zlato) to zlato do dneska posiluje k dolaru prumernym tempem vice jak 8% rocne? Proc, když "nemá oporu" v zadne ekonomice?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať