SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Zem dostala správu pomocou laseru zo vzdialenosti až 16 miliónov kilometrov

Technológie
3

NASA predviedla kľúčovú technológiu, ktorá umožňuje vysielanie správ pomocou lasera na vzdialenosť takmer 16 miliónov kilometrov. To je asi 40-krát ďalej, než je Mesiac od Zeme, a je to prvýkrát, čo bola optická komunikácia odoslaná na takúto vzdialenosť. Tradične používame na komunikáciu so vzdialenými kozmickými loďami rádiové vlny, ale vyššie frekvencie svetla, ako napríklad svetlo blízke infračervenému, ponúkajú zvýšenie šírky pásma, a tým aj obrovské zvýšenie rýchlosti dát.

Test je súčasťou experimentu NASA Deep Space Optical Communications (DSOC) a úspešné vytvorenie komunikačného spojenia je známe ako „first light“ (prvé svetlo). „Dosiahnutie prvého svetla je jeden z mnohých kritických míľnikov DSOC v nadchádzajúcich mesiacoch, čím sa pripravuje cesta ku komunikácii s vyššou rýchlosťou dát, schopnej odosielať vedecké informácie, snímky s vysokým rozlíšením a streamovať video,“ hovorí Trudy Kortes, ktorá je riaditeľkou technologických demonštrácií v centrále NASA.

Keďže ide o infračervené svetlo, inžinieri môžu ľahko prenášať jeho vlny vo forme lasera. Svetlo sa tak nebude pohybovať rýchlejšie, ale sa usporiada a jeho lúč sa obmedzí na úzky kanál. Vyžaduje to oveľa menej energie ako rozptyl rádiových vĺn a je ťažšie ho prerušiť. Nie je to však jednoduchá úloha. Dátové bity sú zakódované vo fotónoch emitovaných laserom, čo si vyžaduje množstvo zložitých nástrojov vrátane supravodivého vysokoúčinného poľa detektorov na prípravu informácií na prenos a ich preklad na druhom konci.

Ďalšou výzvou je, aby systém prispôsoboval svoju konfiguráciu polohovania v reálnom čase. V tomto teste trvalo laserovým fotónom asi 50 sekúnd, kým sa dostali z kozmickej sondy do ďalekohľadu na Zemi, pričom oba objekty sa súč

asne pohybujú vesmírom po vlastných dráhach. Laserový transceiver, ktorý vytvoril spojenie, je na palube kozmickej sondy Psyche, ktorá je na dvojročnej technologickej demo misii a smeruje k pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. A kontakt sa uskutočnil s Haleovým teleskopom na Palomar Observatory v Kalifornii.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Tak zo či do vzdialenosti? reakcia na: Zem dostala správu pomocou laseru zo vzdialenosti až 16 miliónov kilometrov

24.11.2023 17:11
Titulok hovorí iné ako obsah. Metuce....
Reagovať

RE: Tak zo či do vzdialenosti? reakcia na: Tak zo či do vzdialenosti?

25.11.2023 08:11
To je jedno. Len aby vznikol článok, ktorý nás oberie o klik a čas. V konečnom dôsledku ide iba i naše kliky.
Reagovať

RE: Tak zo či do vzdialenosti? reakcia na: Tak zo či do vzdialenosti?

25.11.2023 08:11
Suhlas. Takymto sposobom si len odlakaju citatelov. Uplne zavadzajuci nadpis
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať