PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

iRobot Roomba s9+ / Robotický vysávač, ako sa patrí

1

Robotický vysávač Roomba S9+ prišiel na trh súčasne s novým mopom Braava jet m6, ktorý sme testovali aj so starším modelom iRobot i7+. Oba modely patria k najnovšej generácii upratovacích robotov a zjednocuje ich technológia iRobot Imprint Link, pomocou ktorej dokážu navzájom spolupracovať. Spolupráca oboch prístrojov zostala rovnaká, prostredníctvom mobilnej aplikácie môžete spustiť upratovanie pomocou Roomba S9+ a po jeho skončení automaticky nastúpi mopovač. Keď som pred istým časom staršiu generáciu mopovača testoval samostatne, nepáčilo sa mi, že ak ste pred mopovaním nepovysávali, často sa stalo, že mopovač iba rozmazal nečistoty po podlahe. V spolupráci s Roombou je to však úplne iná káva. No trochu som odbočil, poďme sa pozrieť na novinku.

SAMSUNG_092022 M Advertisement  

iRobot svoju Roombu S9+ nepovažuje za vyšší model oproti i7+, ale za novú generáciu robotického vysávača. Pravda je, že je veľa toho, čo má S9+ nové, no v mnohých vlastnostiach sa na starší model podobá. Je to pochopiteľné, veci, ktoré sú dobré, netreba zbytočne meniť. Ak s robotickými vysávačmi Roomba máte skúsenosti, prvé, čo vás na novinke zaujme, je nový tvar D. Ten je aj trocha prekvapením, pretože dosiaľ sa iRobot ortodoxne držal kruhového tvaru. Vrchnú časť pokrýva v strede veľký kryt umožňujúci prístup k zásobníku na nečistoty, ktorý je lemovaný LED prstencom. Ten farebnou animáciou indikuje prevádzkové stavy zariadenia. Roomba je teraz bez rúčky na prenášanie, takže ak vysávač potrebujete prenášať, musíte improvizovať. Trojica ovládacích tlačidiel sa presunula do pravého horného rohu. Kompletne je prepracovaná spodná časť. Kefy sa presunuli celkom dopredu a zmenila sa aj poloha nabíjacích kontaktov a otvoru na automatické vyprázdňovanie. Rovnako ako i7+ sa aj Roomba s9+ dodáva s automatickou vyprázdňovacou stanicou Clean Base. Prináša takisto pokročilý 3D senzor a nový výkonný systém čistenia s technológiou PerfectEdge. Tá zahŕňa o 30 % širšie gumené kefy na rôzne povrchy a špeciálne navrhnutú kútovú kefku s piatimi štetinami. Kefy používajú gumené lamely, ktoré zostávajú v stálom kontakte s rôznymi povrchmi – od pevných podláh až po koberce. Sú flexibilné a prispôsobujú sa povrchu, takže zachytia všetko od prachu a špiny až po vlasy a veľké nečistoty. Roomba s9+ má nový systém čistenia, ktorý podľa výrobcu dosahuje až 40-násobne silnejšie vysávanie oproti predchádzajúcim generáciám robotov Roomba. Tento údaj sa dá, samozrejme, ťažko otestovať, takže mu budem zatiaľ veriť. Novinkou je detekcia kobercov alebo rohoží, ktorá spustí výkonnejší režim Power Boost na lepšie vysatie špiny a nečistôt z hĺbky koberca. Zdokonalené je aj čistenie pozdĺž stien a vonkajších rohov. Nový navigačný systém si po niekoľkých čisteniach vytvára mapu priestoru, na ktorej dokáže zobraziť priestor čistenia. Prostredníctvom mobilnej aplikácie môžete zapnúť robot cez internet a aj naplánovať upratovanie vrátane mopovania, ak máte k dispozícii aj Braava jet m6.

Po nedávnom testovaní modelu Roomba i7+ musím konštatovať, že pokrok tu je, nie však taký, že by majiteľov staršieho modelu mali mátať myšlienky na jeho výmenu. Nový navigačný systém je veľmi dobrý, hoci občas vie aj napriek všetkému mapovaniu poblúdiť. Vcelku je však práca S9+ vynikajúca. Dve najužitočnejšie veci, ktoré som si pochvaľoval, sú vyprázdňovacia stanica Clean Base, vďaka ktorej môžete bezstarostne bežný byt upratovať 1-2 mesiace bez toho, aby ste museli vyprázdňovať nádobu, a mobilná aplikácia, ktorá vám umožní upratovať v čase, keď nie ste doma. Upratovanie si môžete naplánovať alebo hneď spustiť. Obidve tieto výhody vyvažujú vysokú hlučnosť vysávača a ešte vyššiu hlučnosť vyprázdňovacej stanice. Vysávač má jednu bočnú metličku na pravej strane, ktorou vie veľmi dobre poupratovať v rohoch a po okrajoch. Má to však jeden háčik. Musí ísť popri stene pravou stranou. Viackrát som si všimol, že keď sa k stene dostane ľavou stranou, síce popri nej uprace, ale keďže tam nie je metlička, k okraju sa nedostane. Keby ste čakali, že prepracovaný navigačný systém ho na konci otočí a prejde to ešte raz, aby vymietol aj kraje, budete sklamaní. Ďalšia špecialita je, že Roomba uviazne pod nábytkom. Konkrétne u mňa pod gaučom, ktorý je na kraji troška vyšší ako v strede. Niekoľkokrát sa tam Roomba vopchala tak, že bol problém vytiahnuť ju. Možno to bude znieť čudne, ale práve takéto nedorobky mi na inak výbornom zariadení prekážajú. Za takmer 1500 eur by človek očakával lepšie vyladenie navigačného systému. Evidentne ide o softvérovú záležitosť, takže zostáva iba dúfať, že to výrobca v niektorej z aktualizácií opraví. Potom už zostane „čierny Peter“ iba na cene. Vyzerá to tak, že iRobot sa pri jej určovaní inšpiroval od inej značky, ktorá rada používa malé i v označení svojich zariadení.

Bez ohľadu na pripomienky však ide o jeden z najlepších súčasných robotických vysávačov na trhu. Upratovanie je kvalitné na všetkých typoch podláh. Nová zberná nádoba v zariadení je umývateľná. Vyprázdňovacia stanica zaručuje bezúdržbovú prevádzku 1 až 2 mesiace podľa veľkosti bytu a frekvencie upratovania. Ovládanie fungovalo počas celého testu stabilne a spoľahlivo.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná navigácia, jednoduchá obsluha, veľká nádoba na odpad, výborná aplikácia, integrácia s Braavou
- Vyššia hlučnosť

PARAMETRE:

Model: iRobot Roomba s9+ (9558) Wi-Fi, navigácia: vSLAM, filtračný systém: HEPA type filter (AeroForce), batéria: Li-ion, doba činnosti: 120 min., rozmery: 335 × 93 mm, hmotnosť: 8,1 kg, hlučnosť: < 60 dB, spotreba stanice pri čistení robota: 1500 W, kapacita stanice: až 30 zberných košov, rozmery stanice: 34,8 × 39,6 × 49,9 cm, hmotnosť stanice: 7,3 kg 

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

a čo keď to narazí na prahy na dverách, končí však? reakcia na: iRobot Roomba s9+ / Robotický vysávač, ako sa patrí

17.4.2021 16:04
a čo keď to narazí na prahy na dverách, končí však? no za tisíc päťsto, dosť málo muziky (;
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať