SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

10 dôvodov, prečo je prehliadač Brave stále obľúbenejší

3

Brave je open source prehliadač, pôvodne založený na jadre Chromium. Na rozdiel od prehliadača Google Chrome sa výrazne zameriava na výkon a ochranu súkromia používateľov. Google Chrome je už takmer desať rokov dominantnou voľbou pre moderné prostredie webového prehliadača. Brave je alternatíva s trochu odlišným prístupom. Pozrime sa na dôvody, prečo jeho obľúbenosť rastie.

  1. Odklon od Big Tech

Na webe stále dominujú služby a produkty internetových gigantov. Aj keď sa snažia poskytnúť maximum, je dobré, ak existujú aj iné možnosti. Výhodou konkurencie ako Brave je zabezpečenie toho, aby veľké technologické spoločnosti neurčovali výber používateľov. Používatelia, ktorí sa rozhodnú pre alternatívy, ako je Brave, podporujú zdravú konkurenciu.

  1. Rešpektovanie súkromia

Ak prehliadate web, vaša aktivita sa sleduje tak či onak. Nie všetci však chcú získané informácie rozdávať. Brave má lepšie zásady ochrany osobných údajov, pretože nezhromažďuje aktivity používateľov pri prehliadaní. Všetko, čo robíte v prehliadači, zostane vo vašom zariadení a nebude sa zdieľať s inými spoločnosťami. Navyše Brave šifruje vaše synchronizačné údaje, aby bolo možné bez problémov používať rovnaké nastavenia prehliadača a záložky na viacerých zariadeniach.

  1. Rýchlejšie prehliadanie

Chrome je známy tým, že vyčerpáva systémové prostriedky. Brave prekvapivo ponúka rýchlejší zážitok so zameraním na vyššiu efektivitu zdrojov. Brave tvrdí, že v porovnaní s prehliadačom Chrome potrebuje o 33 % menej pamäte a má menší vplyv na výdrž batérie. To sa však môže líšiť v závislosti od konfigurácie vášho systému.

  1. Open source

Chrome je proprietárny projekt pôvodne založený na jadre Chromium (čo je open source). No Brave je úplne open source webový prehliadač. Ktokoľvek teda môže skontrolovať zdrojový kód, aby overil tvrdenia a vyhodnotil bezpečnosť. Používanie softvéru s otvoreným zdrojovým kódom má aj ďalšie výhody, napríklad pridávanie funkcií komunitou.

  1. Poráža cenzúru

Väčšina webu je centralizovaná. Inými slovami, zdroje, ku ktorým pristupujete, sú zvyčajne uložené v centrálnom úložisku. Brave integruje protokol IPFS, ktorý vám umožní prístup k decentralizovanému webu. Umožňuje používateľom využívať sieť typu peer-to-peer, kde máte prístup k zdrojom pomocou protokolu IPFS. Nikto vám tak nemôže kontrolovať alebo obmedzovať prístup. Vďaka tejto integrovanej funkcii môže byť Brave efektívnym nástrojom na prekonanie cenzúry webu.

  1. Blokovanie sledovačov

Na sledovanie používateľov internetu sa využíva niekoľko typov technológií. Niektoré z nich by mohli pomôcť zvýšiť užitočnosť webu, iné nástroje však môžu zhromaždiť priveľa údajov z vašej aktivity prehliadania. Brave ponúka zabudovanú funkciu ochrany súkromia, kde si môžete zvoliť blokovanie sledovačov. Zbavíte sa tak potreby hľadať doplnky Chrome zamerané na súkromie.

  1. Odmeny Brave

Bežne podporujete svoje obľúbené webové stránky tým, že neblokujete zobrazované reklamy. A s Brave získate ďalší spôsob, ako pomôcť tvorcom webových stránok, a to prostredníctvom Brave Rewards. S Brave Rewards získavate žetóny návštevou webu a interakciou s ním. V prehliadači nájdete peňaženku, v ktorej sú tieto tokeny uložené, a ak chcete, môžete nimi prispieť na svoj obľúbený web.

  1. Integrácia siete Tor

Sieť Tor zabezpečuje vyššiu úroveň ochrany osobných údajov. Najjednoduchší spôsob jej použitia je prehliadač Tor, ktorý však nie je používateľsky najpríjemnejší. Vďaka Brave môžete používať pripojenie Tor prostredníctvom režimu súkromného prehliadania. Sieť Tor sa používa ako proxy server na skrytie vašej pôvodnej IP adresy a polohy.

  1. Prvotriedny firewall a funkcia VPN pre zariadenia s iOS

Systém iOS spoločnosti Apple je zameraný na úzko integrované služby. Brave sa snaží zvýšiť úroveň ponúkaním brány firewall a služby VPN, ktoré môžete používať prostredníctvom prehliadača, hoci ide o platenú možnosť.

  1. Integrované služby ako Brave Search

Brave nie je len prehliadač, ale ponúka aj niekoľko ďalších funkcií. Patrí medzi ne aj vyhľadávač Brave Search. Jeho ambíciou je byť nezávislým vyhľadávačom a zameriava sa na poskytovanie výsledkov vyhľadávania s prihliadnutím na ochranu osobných údajov. 

Aj keď Brave Search môžete použiť v akomkoľvek inom prehliadači, najbezproblémovejšie je jeho prepojenie s prehliadačom Brave. Brave dokáže veľa vecí robiť lepšie ako Google Chrome. Preto sa stáva čoraz populárnejšou voľbou pre tých, ktorí hľadajú alternatívny webový prehliadač pre stolové či mobilné zariadenia.

Zdroj: makeuseof.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Lacko bulvar reakcia na: 10 dôvodov, prečo je prehliadač Brave stále obľúbenejší

10.8.2021 00:08
Lacko naco klames o oblubenosti v nadpise? Akurat si tym oznacil clanok za hlupost ako aj nadpis a zrusil sance, ze ti niekto uveri.
Reagovať

Marek Kméra reakcia na: Lacko bulvar

10.8.2021 12:08
Pán Lacko je veľmi fundovaný odborník. Prečo ti prekáža? Spolu s pánom Mackom tvoria etalón slovenského IT žurnalizmu.
Reagovať

RE: Marek Kméra reakcia na: Marek Kméra

10.8.2021 12:08
Je uplne jedno, co je. Podstatne je, co robi. Posledne roky sustavne ohlupuje slovakov a pise klamstva. V normalnej spolocnosti by existoval zakaz pre takych ludi verejne publikovat. Resp. v normalnej spolocnosti by zakaz nemusel existovat, ale ludia by sa uvedomovali, ze nemaju skodit druhym. Lacko je uplne zadubeny a kasle na kazdeho.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať