NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

14

Naše oči sú formované miliónmi rokov evolúcie a fotoaparáty a kamery sa počas celej histórie vývoja snažia napodobniť ich dokonalosť. Môžete to vidieť napríklad na vzniku stereoskopickej fotografie alebo najnovšie na vývoji 360-stupňovej VR. No existuje aj ďalší spôsob, ako sa výrobcovia pokúšajú replikovať ľudské oko: zakrivené senzory. Naše oči sú zaoblené, zatiaľ čo snímače v bežných digitálnych fotoaparátoch sú ploché.

To má za následok neprirodzené zakrivenie obrazu, a preto objektívy musia byť vyrobené spôsobom, ktorý koriguje toto skreslenie. Optika fotoaparátu tým však nadobúda väčšie rozmery a vyššiu hmotnosť. Výmena plochého snímača za zakrivený by v konečnom dôsledku umožnila kratšie objektívy s menším priemerom, väčšou clonou a menším úbytkom svetla na okraji fotografie. Sony túto technológiu vyvíja už nejaký čas, no zatiaľ na trh nedorazili nové fotoaparáty založené na zakrivených snímačoch.

SWAN_042021

Dobrá správa však je, že spoločnosť práve podala nový patent na výrobu zakriveného senzora – takého, ktorý sa zrejme zameriava na používateľov smartfónov. Zdá sa teda, že po svojich patentoch z predchádzajúcich rokov pre full frame a strednoformátové fotoaparáty to Sony s vývojom tejto novej technológie myslí vážne a chce ju čo najskôr dostať do rúk spotrebiteľov – skôr, ako tak urobia konkurenti.

Smartfóny sú stále špičkou vo fotografickej technológii, a keďže fotoaparáty s viacerými objektívmi a 108 Mpx snímače sú čoraz bežnejšie, výrobcovia zúfalo hľadajú nové spôsoby, ako vyniknúť z davu. Zakrivené senzory by im mohli pomôcť získať konkurenčnú výhodu. Už nejaký čas sa hovorí, že zakrivené snímače predstavujú ďalší veľký skok vpred v zobrazovacej technológii, a vďaka tomuto novému patentu spoločnosti Sony je to ešte istejšie.

Zdroj: digitalcameraworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

Petr Kmásal reakcia na: Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

10.8.2021 16:08
Vždyť to vypadá na slibnou technologii. Kdyby to pěkně fotí, využil bych to a nafotil s tím mou Šárku v rouše Evině uprostřed záhonu řeřich na pasece za vesnicí.
Reagovať

RE: Petr Kmásal reakcia na: Petr Kmásal

10.8.2021 17:08
Omlouvám se za duplicitní přispěvek. Když jsem to odesílal, poněkud se mi chvěl prst při pomyšlení na Šárkina masivní ňadra (Kdyby jste spatřili ty její dvorce, nedivili by jste se).
Reagovať

RE: RE: Petr Kmásal reakcia na: RE: Petr Kmásal

12.8.2021 23:08
Díky za zábavné okorenené článku :D
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

10.8.2021 16:08
Vždyť to vypadá na slibnou technologii. Kdyby to pěkně fotí, využil bych to a nafotil s tím mou Šárku v rouše Evině uprostřed záhonu řeřich na pasece za vesnicí.
Reagovať

Reakcia reakcia na: Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

10.8.2021 08:08
Presne tak nech si ten pako co vypisuje číta doma Nový Čas.
Reagovať

Milý komentátor reakcia na: Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

10.8.2021 06:08
Už som písal do diskusie minule a asi sa musím opakovať, však nakoniec aj ty sa opakuješ, takze ti to asi vadiť nebude - ak je tvojim jediným zmyslom dávať všetkým najavo, ako ti prekáža práca redakcie, najjednoduchšie bude prestať tento web navštevovať. Ostatní si určite zvládnu vytvoriť názor aj bez tvojej pomoci.
Reagovať

RE: Milý komentátor reakcia na: Milý komentátor

16.8.2021 12:08
pre koho sú komentáre "Lacko bulvar" prínosné zrejme pre Teba ked si tu kazdy den

RE: Milý komentátor reakcia na: Milý komentátor

13.8.2021 00:08
Nekŕmte trola. Je to asi nejaký duševný mrzák, ktorý sa ukája na tom že niekoho naštve, a redakcia mu z neznámych dôvodov ešte neklepla po prstoch. Nerobte mu radosť.

RE: Milý komentátor reakcia na: Milý komentátor

10.8.2021 11:08
Keby nebolo takych ako ty, tak tu nemusim vypisovat, ze Lacko je odpad cloveka, co ohlupuje dalsich. Keby si namiesto zastavania sa ho, vyjadril mu tiez nech prestane s primitivnym pisanim a urazil ho zakazdym, ked tak spravi, tak by sme ho tu uz nemuseli riesit. Uz by mu doslo, ze nema kopirovat frazy z Noveho Casu.

RE: Milý komentátor reakcia na: Milý komentátor

10.8.2021 07:08
Pripájam sa a plne súhlasím. Prosím napíšte sem niekto pre koho sú komentáre "Lacko bulvar" prínosné. Kto ich potrebuje?

Lacko bulvar reakcia na: Nové zakrivené snímače Sony môžu otriasť foto priemyslom

10.8.2021 02:08
Lacko tak pohnojit nadpis k dobremu clanku, ze sa nehanbis... Otras sa doma a nepis o traseni halucinacie. Btw. koment je len zrkadlom tvojho vyjadrovania v nadpise.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať