CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

10G internet štartuje v Bratislave

Tlačové správy
0

Bratislava sa odo dnes zaradí medzi svetové metropoly v rýchlosti internetu. 14 tisíc domácností získava pripojenie až 10/10 gbit/s – desaťkrát viac ako bežne. Pripojenie je dostupné za bežný mesačný poplatok 17,92 eur. Takéto rýchle pripojenie je predpokladom napríklad pre služby telemedicíny, virtuálnej reality v cloude či rýchleho spojenia pre každého člena domácnosti bez obmedzovania – kľúčové v nastupujúcej ére teleworkingu.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Prvá domácnosť v Bratislave získala prístup k najrýchlejšiemu komerčne dostupnému internetu. ANTIK Telecom spúšťa komerčnú službu ultra vysokorýchlostného internetu s parametrami až 10 gigabitov pri sťahovaní aj odosielaní dát za menej ako 18 eur mesačne. Pokrytie v hlavnom meste zahŕňa veľkú časť Nového Mesta a časť Starého Mesta, celkovo až 14 tisíc domácností. Veľmi rýchly internet patrí medzi niekoľko parametrov konkurencieschopnosti ekonomík nutných pre rozvoj priemyslu a služieb s veľmi veľkou pridanou hodnotou – ako virtuálna realita na požiadanie či telemedicína. Nie je náhodou, že tzv. 10G služba je dostupná napríklad v Švajčiarsku, Japonsku, Južnej Kórey, Spojených štátoch amerických ale aj v Číne a Juhoafrickej republike. Reálne testy pripojenia v bežných podmienkach domácnosti doteraz ukázali dosiahnuteľné rýchlosti viac ako 8 Gbps, pochopiteľne závislé od zariadení klienta a priepustnosti serverov. Okrem celkového zrýchlenia zvýšenie priepustnosti znamená aj zlepšenie možností pre každého jednotlivého člena domácnosti, ktorý si tak môže vychutnať svoj vlastný neobmedzovaný gigabitový prístup bez nutnosti sa deliť o rýchlosť s ostatnými. V Bratislave si zároveň operátor v podmienkach domáceho internetu vyskúša aj prvú slovenskú aplikáciu pokrokovej technológie XGS-PON, ktorá takéto ultra rýchle spojenie umožňuje. 

„Dnes štartujeme v Bratislave službu, ktorú zatiaľ využívajú len v niekoľkých vyspelých krajinách sveta. Okrem samotného výrazného zrýchlenia pre našich klientov očakávame, že 10G internet stimuluje príchod nových produktov založených na ultrarýchlom symetrickom pripojení,“ vysvetľuje Igor Kolla, CEO Antik Telecom. „Aby sme to dosiahli, priniesli sme do hlavného mesta aj svetovú technológiu – XGS-PON, ktorá doručuje internet s rýchlosťou 10G nielen smerom ku klientovi, ale aj od neho a to zároveň tak, že neznižuje kapacitu klientom s nižšími rýchlosťami.“  Antik je už v súčasnosti podľa nezávislých testov spoločnosti nPerf (www.nperf.com) operátorom poskytujúcim najrýchlejší a najstabilnejší internet v SR.

Antik Telecom pre pripojenie v prvých lokalitách použil technológiu XGS-PON, ktorou vybavil svoje bratislavské dátové centrum aj zákaznícke terminály. XGS-PON je pasívna optická sieť umožňujúca poskytovať symetrický internet až 10/10gbit/s, pričom používa osobitnú frekvenciu v optických vláknach tak, aby neobmedzovala rýchlosť pomalších gigabitových služieb na báze staršej technológie GPON.  Mesačný poplatok bez viazanosti je stanovený na 17,92 euro, zriaďovací poplatok na 444 euro. V cene zákazník získa aktiváciu optickej prípojky ukončenej optickým XGS-PON terminálom ako aj zariadenie – prepínač (switch) so štyrmi 10gbps optickými šachtami a jedným metalickým 1 gbps portom. Operátor ďalej klientom ponúka na predaj výkonný Wifi6 router s metalickými aj optickými 10gbps portami, či sieťové karty s rýchlosťami 10gbps. Pre maximálne využitie služby ďalej Antik odporúča, aby všetky zariadenia v domácnosti disponovali sieťovým rozhraním 10gbps a zároveň ich vzájomné prepojenia káblami bolo v štandarde minimálne CAT6. Spoločnosť bude služby rozširovať v Košiciach aj v ďalších mestách, záujemcovia si služby môžu objednať na www.antik.sk, cez 055 30 12345. Poradenstvo pri správnom výbere zariadení poskytuje v Bratislave aj zákaznícke miesto na Račianskej 3. Viac informácií na www.antik.sk/10gbit .

Zobrazit Galériu

Antik Telecom

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať