SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Recenzia: AB CryptoBox Smart – malý, ale šikovný

1

Prijímače AB Cryptobox sú medzi používateľmi populárne ako používateľsky prívetivé a cenovo dostupné zariadenia s univerzálnou čítačkou kariet. Tentoraz však AB-COM v rade AB Cryptobox prichádza s novinkou, ktorá obsahuje licencovaný dekodér s čítačkou kariet systému Irdeto a certifikáciou Skylink Ready od prevádzkovateľa tejto platformy. Tento certifikát udeľuje Skylink na základe interného testovania a zaručuje úplnú kompatibilitu a podporu na používanie jeho dekódovacích kariet.

Čo sa skrýva pod kapotou

Ako je pri tomto rade zvykom, základom je jednoduchá konštrukcia a pomerne široká konektivita. Napriek tomu, že ide o full HD prijímač, ponúka aj možnosť pripojenia pomocou analógového A/V výstupu s trojicou konektorov cinch. Na zadnom paneli okrem toho nájdete HDMI, optický digitálny zvukový výstup S/PDIF, výstup na pripojenie externého IR prijímača na diaľkové ovládanie a, samozrejme, vstup tunera DVB-S/S2. Výstup HDMI podporuje aj prenos signálov CEC na ovládanie prepojených zariadení jedným diaľkovým ovládačom. Čítačka smart kariet je umiestnená na pravej strane prijímača a karta sa zasúva zboku. Na prednom paneli je trojica tlačidiel, zapnutie a prepínanie programov, štvormiestny 7-segmentový displej, dve stavové diódy a vpravo vstup USB 2.0 na pripojenie úložiska. To môže slúžiť na nahrávanie programov, ale aj na prehrávanie multimediálnych súborov. Pri nahrávaní umožňuje súčasné sledovanie iného kanála, ale vzhľadom na to, že je k dispozícii iba jeden tuner, musia byť oba kanály z rovnakého transpondéra. Prijímač je určený na príjem SD a HD vysielania a podporuje satelitný príjem v normách DVB-S/S2 s kompresiou MPEG 2 a H.264 do maximálneho rozlíšenia 1080p. Vysielanie s kompresiou H.265/HEVC ani Ultra HD na ňom prijímať nemožno. Je prioritne určený na slovenský a český trh na sledovanie programov Skylink. Možno ho však využiť aj pri príjme programov FreeSAT prevádzkovateľa UPC Direct. Prístroj je napájaný externým zdrojom 12 V/1,5 A. Toto riešenie je lepšie v prípade poruchy, ale navyše umožňuje používať prijímač aj pri napájaní 12 V napríklad v karavane. Vo vypnutom stave je spotreba pod 1 W.

Ako to hrá

Ako som spomínal na začiatku, prijímače AB Cryptobox sa vyznačujú jednoduchosťou a používateľskou prívetivosťou. Model Smart vďaka tomu, že je určený špecificky pre platformu Skylink, ide ešte ďalej. Po prvom zapnutí prijímača vás sprievodca prevedie jednotlivými krokmi nastavenia, kde si zvolíte zo štyroch jazykov menu (v ponuke je slovenský, český, maďarský a anglický) a vyberiete si, akú ponuku programov chcete načítať – pre SR, ČR alebo maďarské. Prijímač má automatickú detekciu spínača DiSEqC, takže ak máte na parabole viac LNB na príjem viacerých satelitov, automaticky zistí ich pozície na prepínači DiSEqC a pomocou funkcie Fast Scan vyhľadá všetky kanály na zvolenú službu a zoradí ich v prednastavenom poradí. Fast Scan kanály v skutočnosti neladí, naladí si iba prednastavený transpondér pre danú službu a z neho stiahne celý zoznam kanálov aj s ich parametrami a uloží ich priamo do pamäte prijímača. Vďaka tomu je nastavenie veľmi rýchle a nemusíte čakať niekoľko minút ako v prípade ladenia. Fast Scan navyše „naladí“ iba kanály, ktoré patria k zvolenej službe, a niekoľko voľných kanálov navyše, takže nemáte pamäť zahltenú stovkami kanálov, ktoré nepotrebujete. Ak chcete sledovať aj ďalšie voľné kanály, prípadne aj z ďalších satelitov, môžete si ich jednoducho doladiť. Funkcia Fast Scan kanály aj zoradí podľa toho, aký balík ste si zvolili. V prípade slovenských kanálov sa bude zoznam začínať našimi verejnoprávnymi kanálmi, potom nasledujú komerčné, dokumentárne a podobne. Ak nemáte žiadne príplatkové stanice, prvých 69 pozícií je určených práve tým základným, takže nemusíte nič meniť. Ak vám usporiadanie nevyhovuje, môžete si ho upraviť, prípadne si vytvoriť až 8 skupín obľúbených, do ktorých si môžete uložiť kanály podľa svojich preferencií. Takto môže mať hoci každý člen rodiny vytvorený vlastný zoznam. Prijímač cez satelit sleduje aj prípadné aktualizácie, a ak sa nejaká nová objaví, ponúkne vám jej inštaláciu pri ďalšom štarte. Rovnako je to aj so zoznamom kanálov, ak je pridaný nejaký nový alebo sú zmenené parametre vysielania, prijímač si to automaticky stiahne. Ak ste dávali satelitný prijímač do používania starým rodičom, určite túto funkciu oceníte.  Kapacita pamäte je 4000 kanálov, čo je na bežné používanie podstatne viac, ako budete potrebovať. V balení dostanete aj pomerne rozmerný diaľkový ovládač. Veľkosť je tu však výhoda, dostatočne veľké sú aj ovládacie tlačidlá a jednotlivé sekcie sú oddelené, takže nie je problém naučiť sa ho ovládať podľa hmatu.

Testujeme

Počas testovania prijímač pracoval bez problémov, reakcie na diaľkový ovládač boli svižné. Testoval som na anténe s prepínačom DiSEqC 1-4 s trojicou satelitov: Astra 19.2 E, Astra 23.5 E a Hotbird 13 E. Ovládanie antény je dostupné v štandarde DiSEqC vrátane verzie 1.3 aj ovládania pozicionéra systémom USALS. Pri prvom ladení prijímač automaticky zdetegoval všetky pozície prepínača DiSEqC a správne vyhľadal všetky kanály Skylinku. Potom som nechal naladiť všetky voľne vysielané kanály na všetkých troch prijímaných satelitoch. Ladenie sa uskutočnilo bez problémov. Vzorná je podpora diakritiky vrátane EPG. Menu je jednoduché a prehľadné. Výstup HDMI poskytuje v rámci kategórie dostatočne kvalitný výstup. Ak chcete nahrávať programy, stačí pripojiť USB HDD alebo USB kľúč a nastaviť nahrávanie. Úložisko možno naformátovať vo formátoch FAT 32 alebo NTFS. Pri nahrávaní sa zaznamenávajú všetky vysielané zvukové stopy, takže si zvuk môžete vybrať aj dodatočne. V menu si možno zapnúť aj funkciu Timeshift.  Z médií USB možno prehrávať aj hudbu, video či fotky, prijímač je však pri ich prehrávaní pomerne vyberavý. Vzhľadom na cenovú reláciu mu to však možno odpustiť. Spolupráca s dekódovacími kartami Irdeto aj ICE bola bezproblémová.

Parametre:

• Model: AB Cryptobox Smart, 1× tuner DVB-S/S2, DDR III RAM, 1× čítačka kariet, 1× USB 2.0, 7-segmentový štvormiestny zelený LED displej, 1× HDMI s CEC, 1× optický audiovýstup S/PDIF, 3× CINCH A/V výstup, výstup na externý IR senzor, podpora Fast Scan, automatická detekcia DiSEqC
• Zapožičal: AB-COM
• Cena: 54,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, automatické nastavenie, možnosť nahrávania, veľký DO
- Slabšia podpora formátov pri prehrávaní

HODNOTENIE:

Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 75 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
AB Cryptobox

1 komentár

Nahravanie/timeshift reakcia na: AB CryptoBox Smart: Malý, ale šikovný

4.12.2017 15:12
Zaujimali by ma konkretne testy nahravania a vyuzitia funkcie timeshift s USB 2.5" HDD. Vlastnim podobne 2 roky stare zariadenie a prave zapnuta funkcia timeshift sposobuje na denne baze zamrznutie systemu a je nutne restartovat zariadenie. Restart je nutny aj pri vypnutej funkcii TS, nie vsak tak casto.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať