SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

AI umožní pacientom s amputovanou končatinou precízne ovládať protézu

Výskum a vývoj
3

Vedci pracujú na tom, aby sa protetika ovládaná mysľou stala realitou už  priebehu pár rokov. Teoreticky by umelá ruka, ktorú by postihnutí dokázali ovládať mysľou, mohla obnoviť ich schopnosť vykonávať najrôznejšie každodenné úlohy a výrazne zlepšiť ich život. Výskumníci však nemohli získať dostatočne silné a stabilné nervové signály tak, aby ich mohli zreplikovať na bionickú končatinu.

Hoci možno získať tento druh signálu pomocou rozhrania mozog – stroj, postup implantácie je invazívny a nákladný. A nervové signály prenášané periférnymi nervami, ktoré vychádzajú z mozgu a miechy, sú príliš slabé. Nový implantát obchádza tento problém využitím strojového učenia na zosilnenie týchto signálov. V štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Science Translational Medicine, vedci pracovali so štyrmi ľuďmi s amputovanou rukou takmer rok.

Tí získali jemnú kontrolu nad svojimi protetickými rukami a mohli nimi zdvihnúť miniatúrne hracie kocky, uchopiť plechovku a hrať kameň, papier, nožnice. Je to po prvýkrát, čo vedci zaznamenali milivoltové signály z nervu – oveľa silnejšie ako kedykoľvek predtým. Sila tohto signálu umožnila vedcom trénovať algoritmy na ich tlmočenie do pohybov. Pri implantácii treba prerezať jeden z periférnych nervov pacienta a prišiť ho k svalu.

Miesto sa následne lieči po dobu troch mesiacov. Na toto miesto sa potom implantujú elektródy, čo umožňuje zaznamenávať nervový signál a prenášať ho na protetickú ruku v reálnom čase. Signály sa menia na pohyby pomocou algoritmov strojového učenia. Nervové signály pacientov boli monitorované niekoľko minút monitorované tak, aby sa algoritmy nakalibrovali na ich individuálne signály, ale potom každý implantát už pracoval spoľahlivo, bez potreby rekalibrácie.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie technika umelá inteligencia AI

3 komentáre

nechutny s vyplazenym jazykom na fotke reakcia na: AI umožní pacientom s amputovanou končatinou precízne ovládať protézu

24.3.2020 16:03
nechutny s vyplazenym jazykom na fotke
Reagovať

RE: nechutny s vyplazenym jazykom na fotke reakcia na: nechutny s vyplazenym jazykom na fotke

25.3.2020 17:03
ty mas ale za problem!
Reagovať

RE: RE: nechutny s vyplazenym jazykom na fotke reakcia na: RE: nechutny s vyplazenym jazykom na fotke

25.3.2020 18:03
Ignoruj to a retardi budu vsade. Nikto mu tam nepovie, ze ma schovat jazyk, ked ho fotia. Hanba im a aj tym, co fotku siria a tym, co to ignoruju. Predstav si, ze by vsetci ludia chodili po ulici s vyplazenym jazykom, lebo je to normalne podla teba.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať