ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

AOC 16T2 a AOC 1601P / Prenosné monitory

0

Posledné dva roky znamenali pre oblasť IT pomerne veľký posun a takisto mnoho zmien. Ešte nikdy sa toľko používateľov nemuselo orientovať na prácu alebo výučbu na diaľku, a tak aj oblasť prenosných zariadení prešla mnohými zmenami. Pochopiteľne, pre ľudí, ktorí doteraz nemuseli riešiť prácu z domu alebo diaľkové vyučovanie, bolo výzvou doplnenie hardvérového vybavenia a najjednoduchšou cestou boli notebooky. Žiaľ, v nižšej cenovej hladine, po ktorej veľa používateľov siahlo, sa zväčša nachádzajú hlavne zariadenia s malou uhlopriečkou displeja, ktorá na častejšiu prácu niekoľko hodín denne nie je práve ideálna. Jedným z riešení môže byť napríklad prídavný monitor. Samozrejme, ak notebook používate stabilne na jednom mieste, môžete siahnuť po niektorom zo štandardných modelov monitorov, ale ak požadujete aj prenosnosť, môže byť riešením jeden z dvojice monitorov AOC, ktoré sme testovali.

Monitory AOC 16T2 a AOC 1601P sú prenosné monitory s uhlopriečkou 15,6" a pripojením USB-C. Oba modely sú prioritne určené na použitie s notebookom alebo iným mobilným zariadením, smartfónom alebo tabletom. To však nevylučuje ich použitie v role prídavného monitora k PC, na ktorom si môžete zobrazovať maily, sociálne siete alebo hoci pracovné panely programov a ušetriť tým miesto na hlavnom monitore alebo monitoroch. Obe zariadenia vychádzajú z rovnakého základu, aj keď funkciami a výbavou sa líšia. Využívajú 15,6" LCD displej IPS s rozlíšením 1920 × 1080 bodov. Novší model 1601P je vybavený jedným portom USB-C a podporuje pripojenie cez USB-C alebo USB- A na USB-C pomocou Display link. Cez rovnaký kábel je displej aj napájaný. Starší model 16T2 je lepšie vybavený a oceníte ho viac na cestách. Displej je dotykový, obsahuje navyše vstavanú batériu s kapacitou 8000 mAh, ktorá ho môže napájať a poslúži aj na napájanie pripojeného zariadenia. K dispozícii je aj dvojica reproduktorov s výkonom 2 × 1 W. Na zadnej strane nájdete otvory na držiak VESA 75 × 75 mm, takže monitor s dotykovou obrazovkou môžete použiť napríklad ako informačný panel, panel elektronickej pokladne a podobne. K dispozícii sú dva porty USB-C a jeden micro HDMI. Vďaka tomu ho môžete použiť aj ako kontrolný monitor napríklad ku kamere.  Škoda len, že výrobca použil práve pomerne subtílny konektor micro HDMI a dodávaný kábel je zase hrubý a nepoddajný. Keby ste tento konektor častejšie používali, odporúčam siahnuť po nejakom flexibilnom kábli, aby nebol konektor príliš mechanicky namáhaný.

Pri pripojení k notebooku alebo smartfónu cez USB-C je pri vyššom modeli možné aj dotykové ovládanie. K monitorom sa dodáva ochranný obal, ktorý pri prenášaní chráni displej, pri používaní poslúži ako stojanček. Je to veľmi praktické riešenie. Obraz oboch modelov má vysoký jas aj slušnú ostrosť. Farebná presnosť na tom už tak dobre nie je, ale monitory nie sú primárne určené na spracovanie tlačových podkladov. Na bežné kancelárske či domáce využitie je obraz výborný. Monitory sa dobre prenášajú, vojdú do brašny spolu s notebookom. Takže už iba zostáva vybrať, či vám postačí model 1601P s jedným USB-C a bez dotykového ovládania, alebo uprednostníte 16T2 so vstavanou batériou, dvojicou USB-C a micro HDMI.

Verdikt: Šikovný doplnok k vášmu notebooku, smartfónu alebo PC.

Špecifikácie:

AOC 16T2: displej 15,6" LCD IPS, 1920 × 1080, dotykový, vstupy 2× USB-C, 1× micro HDMI, reproduktory 2 × 1 W, svietivosť 250 nitov, obnovovacia frekvencia 60 Hz, statický kontrast 700:1, slúchadlový výstup 3,5 mm, hmotnosť 0,99 kg

Cena: 289 eur

PLUSY, MÍNUSY:

+ Konektivita, prenosnosť, dotykový displej, funkcia powerbanku
- Slabšia vernosť farieb

Celkovo: 90

AOC 1601P: displej 15,6" LCD IPS, 1920 × 1080, vstup 1× USB-C, svietivosť 220 nitov, obnovovacia frekvencia 60 Hz, statický kontrast 700:1, hmotnosť 0,84 kg

Cena:  179 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prenosnosť, kvalita obrazu
- Slabšia vernosť farieb

Celkovo: 80

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať