SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

AOC Q27G3XMN / Veľa hry za málo peňazí

0

Nový AOC Q27G3XMN je cenovo dostupný 27-palcový herný monitor z najnižšieho herného radu výrobcu AOC Gaming. S rozlíšením 1440p a obnovovacou frekvenciou 180 Hz ponúka technológiu DisplayHDR 1000, VRR a 336-zónové mini LED FALD podsvietenie. Ak si to rozmeníme na drobné, AOC Q27G3XMN je momentálne najdostupnejším herným monitorom s mini LED technológiou, takže ak hľadáte monitor HDR za dobrú cenu, môže byť práve pre vás.

Novinka je vybavená panelom VA s vysokým statickým kontrastným pomerom 4000:1 a používa podsvietenie s vrstvou kvantových bodov na široké pokrytie farebného gamutu až na úrovni 96 % DCI-P3 a 90 % Adobe RGB. So širokým farebným gamutom, ktorý dosahuje približne 145 % rozsahu sRGB, má monitor živé farby, na zobrazenie sRGB SDR využíva režim emulácie sRGB, ktorý obmedzí gamut približne na 100 % sRGB. Zaujímavosťou monitora je 336-zónové mini LED FALD podsvietenie, teda celoplošné podsvietenie s lokálnym stmievaním. Táto technológia sa už dlhší čas využíva pri LCD televízoroch a pomocou stmievania jednotlivých zón zvyšuje kontrastný pomer obrazu. Napriek 336 stmievacím zónam to nie je počet, ktorý by zabezpečil dokonalý obraz na celej ploche. Pri zobrazení scén, ako je hviezdna obloha alebo ohňostroj s malými jasnými objektmi na tmavom pozadí, prenikne časť svetla okolo objektu a vytvorí efekt bloomingu (nazývaný aj halo efekt). Toto je očakávaná nevýhoda riešení s  podsvietením FALD. Displeje OLED tento problém nemajú, pretože majú  stmievanie na každom pixeli, majú však nižší jas a riziko vypálenia obrazu. Na druhej strane pri podsvietení zboku (Edge LED) vznikajú za jasnými bodmi v obraze pásy, čo vyzerá horšie ako blooming.

Monitor pracuje s natívnou obnovovacou frekvenciou 165 Hz, ktorá sa pri hrách pretaktováva na 180 Hz na plynulé hranie a malým vstupným oneskorením pod 5 ms. Využíva rýchly panel VA (HVA) s deklarovanýn časom reakcie 1 ms GtG, a hoci je rýchlejší ako tradičné panely VA, v niektorých scénach si môžete všimnúť jemných duchov. Panel umožňuje nastaviť štyri režimy zrýchlenia reakcie: Off, Weak, Medium a Strong. Na optimálny výkon pri pevnej frekvencii 180 Hz je dobré používať Strong. Pri využívaní VRR pri nižších frekvenciách je lepšie nastaviť na Medium na zabránenie  preskakovaniu. AOC Q27G3XMN podporuje FreeSync Premium Pro na variabilnú obnovovaciu frekvenciu v rozsahu 48 – 180 Hz. Aj keď nemá oficiálnu certifikáciu G-SYNC Compatible od spoločnosti NVIDIA, VRR funguje aj s kompatibilnými grafickými kartami GeForce, čo poskytuje plynulé hranie bez trhania obrazu až do 180 FPS.

Čo pri herných monitoroch AOC nesklame je už tradične dizajn a kvalitný stojan. Zaujímavo navrhnutý stojan so základňou v tvare V s podpornými zadnými výbežkami je robustný a ponúka plnú ergonomickú podporu s nastavením výšky až do 130 mm, otočením o ± 30°, sklonom -5°/23°, pivotom 90° a kompatibilitou s VESA 100 × 100 mm. Jemný matný povrch monitora zabraňuje odleskom a s červenými akcentmi vyzerá veľmi efektne. Konektivita zahŕňa dvojicu portov HDMI 2.0 (144 Hz), DisplayPort 1.4 a slúchadlový výstup.

Nový AOC Q27G3XMN je vďaka vysokému maximálnemu jasu, vysokému natívnemu kontrastnému pomeru, širokému farebnému gamutu a slušným časom reakcie pre panel VA jeden z najlepších HDR herných monitorov, ktoré môžete získať v tejto cenovej kategórii. Poteší aj efektný dizajn a mohutný podstavec, ktorý vás nesklame ani v zápale hry. Vzhľadom na pomer ceny a kvality ide o výhodnú kúpu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, obnovovacia frekvencia 180 Hz, VRR, dizajn, konštrukcia, antireflexný povrch
- Mierny blooming

PARAMETRE:

Veľkosť obrazovky: 27 palcov (68,6 cm), displej: VA, rozlíšenie: 2560 × 1440, jas: neuvedený, kontrast: 1000:1, reakcia pixelov: 4 ms (GTG), 1 ms (MPRT), obnovovacia frekvencia: 48 – 165 Hz (DP), vstupy: 1× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, zvukový výstup, hmotnosť: (so stojanom) 5,43 kg, rozmery: (so stojanom) 805 × 480 × 162 mm

Cena: 372,30 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať