CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Lenovo ThinkPad Z16 Gen2 21JYZB3CUS / Pracovný notebook so špičkovým displejom

0

Zelené riešenia a záchrana planéty hýbu svetom, a tak nečudo, že aj medzi výrobcami hardvéru táto téma rezonuje a snažia sa prinášať udržateľnejšie riešenia. To je aj prípad podnikových riešení Lenovo vrátane notebookov série ThinkPad Z. Novinku z tohto radu, model ThinkPad Z16 Gen2, sme tentoraz testovali v menej obvyklej konfigurácii s procesorom AMD namiesto Intel a s konštrukciou z recyklovaných materiálov. Testovaný model má strieborný arktický sivý hliníkový obal namiesto zvyčajného matného čierneho horčíkového šasi. ThinkPad Z16 je výkonná náhrada stolového počítača, ktorá je štýlová a dobre postavená, aj keď vzhľadom na cenu sa nejaká výhrada predsa len nájde.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Notebook je vyrobený z recyklovaného hliníka a dodávaný v bezodpadovom, kompostovateľnom balení. Konfigurácia je jedna z najvyšších a využíva 16-vláknový procesor Ryzen 9 Pro 7940HS, 64 GB RAM LPDDR5, 2 TB SSD, Windows 11 Pro a grafiku AMD Radeon RX 6550M 4 GB, ktorá spolupracuje so 4K+ dotykovým displejom OLED s rozlíšením až 3840 × 2400 bodov. Tenké rámiky obklopujú displej s pomerom strán 16:10 a mierny výstupok navrchu obsahuje webovú kameru, ktorá má namiesto obvyklého posuvného uzáveru Lenovo prepínač ochrany súkromia 0 (kláves F9). Webová kamera s rozpoznávaním tváre nie je jediný spôsob, ako preskočiť heslá s Windows Hello, nájdete tu aj čítačku odtlačkov prstov v dolnom rade klávesnice. Zariadenie tak ako väčšina ThinkPadov prešlo testami MIL-STD 810H na cestovné riziká ako náraz, vibrácie a extrémne teploty. O robustnosti konštrukcie svedčí aj to, že ak uchopíte roh displeja alebo stlačíte klávesnicu, nezaznamenáte takmer žiadny ohyb.

Konektivita Z16 je vzhľadom na jeho určenie, mierne povedané, sklamaním. Nejde pritom o použitie Wi-Fi 6E namiesto najnovšieho Wi-Fi 7. K dispozícii máte iba tri porty USB-C: dva USB4 plus slot na SD kartu naľavo a jeden USB-C 3.2 plus audio jack napravo. Objemný externý AC adaptér má kábel USB-C. Externý monitor môžete pripojiť cez adaptér DisplayPort, ale vzhľadom na veľkosť zariadenia je ťažko pochopiteľná absencia portov HDMI a USB-A.

Najvýraznejší benefit notebooku je jeho vynikajúci dotykový displej OLED, ktorý je nádherne jasný, s bohatými a živými farbami a má vyššie rozlíšenie ako 4K. Obrázky, videá, webové stránky a dokonca aj dokumenty vo Worde vyzerajú úžasne, so širokými pozorovacími uhlami a vysokým kontrastom. Čierne odtiene sú hlboké, s množstvom detailov, biele plochy sú čisté, bez sivých fľakov. 

Väčšina 16" notebookov na trhu je orientovaná na tvorcov obsahu, nie na kancelárske využitie. Na testovanie produktivity používame UL's PCMark 10, ktorý simuluje rôzne reálne produktívne a kancelárske pracovné postupy a meria celkový výkon systému a takisto obsahuje subtest úložiska pre primárny disk. Ďalšie tri benchmarky sa zameriavajú na CPU, pričom používajú všetky dostupné jadrá a vlákna, aby ohodnotili vhodnosť PC na procesorovo náročné úlohy. Maxon's Cinebench R23 používa Cinema 4D engine na renderovanie zložitej scény, zatiaľ čo Geekbench 5.5 Pro od Primate Labs simuluje populárne aplikácie od renderovania PDF až po rozpoznávanie reči a strojové učenie. Pri testovaní využívame aj softvér BlackmagicDesign DaVinci Studio na preverenie schopností spracovania 4K 10 bit videa bez potreby proxy súborov. Notebook vykazoval veľmi dobrý výkon vo väčšine benchmarkov. Trochu slabšie je na tom vstavaný 2 TB disk SSD, ktorý sa maximálnymi hodnotami čítania na úrovni 2645 MB/s a zápisu 1661 MB/s radí skôr k nižšiemu priemeru. AMD Radeon RX 6550M za kartami radu NVIDIA o niečo zaostáva, ale pri testoch vykazoval dobré výsledky na príležitostné a stredne náročné hry, hoci lepšie mu ide kancelárska práca a streamovanie videa.

Čo dodať na záver? ThinkPad Z16 Gen 2 je elegantný notebook s vynikajúcim displejom OLED a veľmi dobrým výkonom. Vďaka dedikovanej grafike poslúži aj pri tvorbe obsahu a hraní menej náročných hier. Ovládanie uľahčuje dotykový displej, aj keď vzhľadom na obmedzené vyklopenie nie je jeho používanie také prirodzené ako pri konvertibilných zariadeniach. Ak sa zmierite s chýbajúcim portom HDMI či USB-A, nie je zariadeniu veľmi čo vyčítať. Testovaná výdrž batérie je 10 hodín a 38 minút, čo je dobrý výsledok.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita displeja, výkon, prenášateľnosť, spracovanie, výdrž, nehlučná prevádzka
- Chýba HDMI a USB-A

PARAMETRE:

 Lenovo ThinkPad Z16 Gen2 21JYZB3CUS: procesor AMD Ryzen 9 Pro 7940HS 4 GHz, RAM: 64 GB, SSD: 2 TB, displej: 16" OLED s rozlíšením 4K+ WQUXGA (3840 × 2400), dotykový s Dolby Vision, s jasom 400 nitov, 100 % DCI-P3, s certifikátom TÜV Rheinland low blue light, antireflexnou úpravou a úpravou proti šmuhám, grafika: AMD Radeon RX 6550M s grafickou pamäťou 4 GB, konekti­vita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.1, 2× USB-C (USB4), 1× USB-C (USB 3.2 Gen2), slot na karty SD, jack na slúchadlá, 2× reproduktor s podporou Dolby Atmos, 2× mikrofóny (Dolby Voice), 1080p webová kamera + infra kamera Windows Hello, snímač odtlačkov prstov, OS Windows 11 Pro, rozmery: 15,8 × 355 × 238 mm

Cena: 3190 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať