Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

ASUS ZenBook 13 UX325E – ultrabook s numerickou klávesnicou na touchpade

3

Kompaktný kovový ultrabook má atraktívny dizajn. Veku displeja dominuje logo ASUS. V ňom sa stretávajú stredy jemne vybrúsených sústredných kružníc, ktoré pri nakláňaní vytvárajú zaujímavé svetelné efekty. Po roztvorení notebooku vás zaujme elegantné zahĺbenie plochy okolo klávesnice a pocítite, že kĺb ErgoLift trochu nadvihne spodnú stenu od podložky. Zníženie roviny povrchu kláves  je ergonomické, pretože klávesy môžu mať vyšší zdvih, v tomto prípade 1,4 mm a pri zatvorenom notebooku sa neopierajú o displej. Klávesnica je samozrejme podsvietená. Zdvihnutím zadnej časti spodnej steny zaistí lepší prístup chladiaceho vzduchu k spodným mriežkam, kadiaľ je nasávaný. Zároveň sa na takto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení lepšie vidíte symboly na klávesoch.

Pre ľudí pracujúcich s tabuľkami, či dokumentmi obsahujúcimi veľa čísel bude dôležitou pridanou hodnotou tohto zariadenia možnosť prepnutia touchpadu do režimu numerickej klávesnice. V pravom hornom rohu je ikona, na ktorú keď ťuknete, tak sa na touchpade zobrazí podsvietená numerická klávesnica.  Aj v tomto režime fungujú zároveň gestá na pohyb kurzora. Povrch touchpadu je hladný a prsty sa po ňom dobre kĺžu.

Displej s uhlopriečkou 13,3 palcov má rozlíšenie full HD. Výrobca udáva jas podsvietenia 450 nitov, čo poskytuje dostatočnú intenzitu podsvietenia. Vyskúšal som, či by sa s ním dalo pracovať aj vonku počas jarného slnečného dňa a zobrazovanie na notebooku v tieni bolo v pohode. Kolorimetrickou sondou som nameral 97 % pokrytie farebného priestoru sRGB.

Najnovší procesor Intel Core i7 11. generácie s integrovanou grafickou kartou Intel Iris Xe, 16 GB RAM pamäti a terabajtovým PCIe SSD diskom je zárukou vysokého výkonu, samozrejme v intenciách rozmerov zariadenia. Chladiť tenký ultrabook pri vyššej záťaži nie je jednoduché, ale konštruktéri to aj vďaka kovovému telu, ktoré dobre odvádza teplo bravúrne zvládli.

Kvalita zvuku je vzhľadom k rozmerom zariadenia mierne nadpriemerná. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia. Výrobca ušetril miesto pre Jack konektor, avšak v balení je redukcia z USB na 3,5 mm Jack, takže môžete slúchadlá, či externé reproduktory pripojiť aj káblom. Pribalená je aj redukcia USB-C na ethernet

Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C s technológiou Thunderbolt 4,  HDMI konektor a USB port typu A. Cez USB-C konektor sa zariadenie aj napája a nabíja. Používateľ má k dispozícii aj slot na microSD pamäťovú kartu.

Konektory na ľavej strane

Konektor a slot na micro SD kartu na pravej strane

V balení je 65 W nabíjačka. Batéria má kapacitu 67 Wh. Pri bežnej práci a rozumnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 14 hodín. Pri stiahnutom jase a aplikácii nenáročnej na výkon, by sa možno dala dosiahnuť aj výrobcom deklarovaná výdrž 18 hodín. A naopak pri komfortne nastavenom jase vydrží batéria približne 12 hodín.


                                         

Verdikt: Kompaktný dizajnový ultrabook s dlhou výdržou batérie 

Technické údaje: Procesor: Intel Core i7-1165G7 (11 generácia Tiger Lake), 10 nm, taktovacia frekvencia 1,2 – 4,7 GHz, 16 GB RAM, 1 TB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel Iris Xe Graphics; displej: 13,3 palcový matný IPS FullHD 1920 x 1080 px; konektivita: 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2 x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1 x USB 3.2 (Typ-A), HDMI, batéria 67Wh,  rozmery  304,2 x 203 x 19,9  mm, hmotnosť 1,07 kg . Cena 1199 eur

+ touchpad s numerickými klávesmi, slot na microSD kartu,    

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook 13 UX325E

3 komentáre

1200€? To ti dnes nikto normálny nekúpi... reakcia na: ASUS ZenBook 13 UX325E – ultrabook s numerickou klávesnicou na touchpade

1.3.2021 13:03
1200€? To ti dnes nikto nekúpi! Iba ak vie, že sa mu to vráti na odpracovanom čase na notebooku. Dôchodkyni susedke som minule kupovala notebook na internetovanie za dve stovky, aj to jej bolo už moc mať chromebook s Linuxom. Bol tam pôvodne Windows10S na 32GB ssd, tak som jej tam chudine dala Linux Mint, keďže chcela niečo jednoduché a rýchle. A fakt jej to ide plynule, má tam celeron n4000. Vravela, že dražoba dnes riadna, ona má chudina dôchodok cez tri stovky, ledva vyžije sama v byte, manžela už nemá chudinka. Rada to používa na kecanie s kamarátkami cez facebook, či videochat. Sem tam si na tom vyhľadáva recepty na varenie jedál. Ešte som jej radila refurbished, ale chcela niečo nové neopravované, tak som jej poradila lenovo za dve stovky: Lenovo IdeaPad S130-14IGM (81J2008JCK) [https://www.apollos.sk/produkt/lenovo-ideapad-s130-14igm-81j2008jck/75/]
Reagovať

RE: 1200€? To ti dnes nikto normálny nekúpi... reakcia na: 1200€? To ti dnes nikto normálny nekúpi...

3.3.2021 23:03
Radšej by som nepostoval linky na konkrétne produkty / eshopy. Takto je to reklama, ak teda sa nenápadne nesnažíte práve o to :-).

PS: Skúste zistiť či suseda náhodou nemá nárok na vdovecký dôchodok. Ak áno tak by jej to mohlo čosi pomôcť. 300 EUR je dnes naozaj extrémne málo.
Reagovať

RE: RE: 1200€? To ti dnes nikto normálny nekúpi... reakcia na: RE: 1200€? To ti dnes nikto normálny nekúpi...

4.3.2021 17:03
Suseda žije sama, nebola zosobášená, mala len druha manžela, nemá nárok na nič už to zisťovala, deti nemali - zomrel rýchlo ešte keď boli mladí, odvtedy nehľadala partnera mala rada len jeho. Nie, to sú len linky na daný produkt, aby si ho mohli zakúpiť výhodne aj iní ľudia, nič v zlom :-) Potom som zháňala notebook aj pre susedkinu kamarátku, tá má dôchodok tiež len tristodvadsať eur, aspoň tak mi vravela, to už má kompletku aj po manželovi. Tak jej vypočítala sociálna poisťovňa, moc nezarábala, keď bola mladá, teraz má sedemdesiatosem rokov. Z toho si platí cca 20€ mesačne rýchly internet u telekomu a chcela nejaký notebook lacný len na internetovanie, tak som jej poradila lenovo ideapad s1 https://www.hej.sk/notebook-lenovo-ideapad-slim-1-14ada05-sedy-ms-office-365-pro-jednotlivce-82gw002gck/ za 269€ Tiež tam chcela toten Linux, čo má kamarátka, vraj sa jej páči to okienko s programami a že si tam môžeš vyhľadávať totú orandžovú líšku firefox ;-) Tak už je online a často kecajú cez videochat na facebooku, moc nechodia teraz von boja sa nákazy a že sa môžu pošmyknúť na zvyškoch snehu a ľadu. Vravela som jej aj, že si môže kúpiť silnejší stroj za cca šesť stoviek, to nechcela ani počuť, že ona toľko do toho nemôže investovať, že menej, takže tak :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať