SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AirRacer: Lietadielko, na ktoré nepotrebujete licenciu pilota

Technológie
0

AirRacer je dielom Frankyho Zapatu, bývalého pretekára na vodných skútroch, ktorý odvtedy vynašiel rôzne divoké lietajúce stroje. Jeho najnovší stroj je postavený na modulárnom podvozku z uhlíkových vlákien s 10 prúdovými motormi, ktoré by podľa webovej stránky spoločnosti mohli potenciálne vyvinúť rýchlosť 200 až 250 km/h a letieť vo výške 3000 m, hoci väčšina pilotov bude pravdepodobne lietať vo výške 6 až 12 metrov nad zemou. Toľko motorov ponúka možnosť bezpečného letu aj v prípade, že jeden alebo dokonca dva z nich prestanú fungovať. Všetky motory majú nezávislé elektrické ovládanie.

Softvérom riadený riadiaci systém je navrhnutý tak, aby zabezpečoval stabilitu (preto nie je potrebný pilotský preukaz) pri lete v horších ako ideálnych poveternostných podmienkach. eVTOL bude navrhnutý tak, aby mohol lietať autonómne. Pilot si v podstate zvolí smer a výšku a ovládací systém tieto príkazy vykoná. AirRacer by mal byť schopný prepraviť pilota a náklad s hmotnosťou do 180 kg. eVTOL by sa okrem rekreačného použitia mohol využiť na priemyselnú prepravu materiálov (napríklad na ropnú plošinu na mori) alebo vojenské aplikácie (napríklad prieskumné lety).

Predplatné NEXTECH 2021

Žiaľ, AirRacer nebude určený na predaj. Spoločnosť uviedla, že ho navrhla na otestovanie svojej technológie riadenia letu. Zároveň chcela ukázať verejnosti, že je schopná postaviť lietadlo, ktoré je „bezpečné, jednoduché a dostupné pre všetkých“. Momentálne však firma pracuje na novom VTOL s názvom AirScooter, ktorý bude verejnosti odhalený tento rok a komercializovaný v roku 2024. Spoločnosť uviedla, že AirScooter, väčšie hybridno-elektrické lietadlo, bude mať dlhší dolet ako AirRacer. 

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať