PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Ako na to: Optimalizácia, kompresia a tvorba PDF

0

Marcový výber zaujímavého softvéru prináša niečo nové aj osvedčenú klasiku. Vďaka našim programom si poradíte s chybami v systéme, vyskúšate nový pohľad na spôsob práce s komprimovanými súbormi a využijete vašu webovú kameru v notebooku aj na skenovanie.

Ashampoo WinOptimizer 2015

Špeciálna verzia na DVD


Nástroj na opravu systémov a kontrolu registrov je vždy vítaný pomocník každého používateľa operačného systému Microsoft Windows. Najmä ak ide o roky zaužívaný softvér, ako je práve tento. Program hneď po prvom spustení zistí hardvérovú výbavu počítača a na základe toho poskytne aj nastavenie optimalizačných procesov. Ide napríklad o detekciu disku SSD. Ten netreba defragmentovať a tento proces by bol v konečnom dôsledku aj nežiaduci. Softvér automaticky navrhne zmeny v hibernácii.

Ak používate práve uvedený typ pevného disku, je vlastne zbytočné, aby bola pamäť ukladaná do súboru, ktorý bude len zaberať miesto. Pri rýchlosti diskov SSD je vhodnejšie použiť nový štart počítača ako ho prebúdzať z režimu spánku. Na úvod sa odporúča vyčistiť systém od starých aktualizačných dát. Väčšina záplat sa inštaluje tak, aby sa dali odstrániť. Po čase ide o gigabajty nepotrebných dát.

Program funguje v automatickom režime. Jednotlivé úlohy na správu systému sa dajú nastaviť. Samozrejmé sú moduly, ktoré má používateľ kedykoľvek poruke. Kto neobľubuje hromadné úpravy a odstraňovanie dát, má možnosť využiť čiastkové funkcie samostatne. Napríklad čistenie disku, optimalizáciu registra, čistenie internetových stôp v systéme alebo manažment programov spúšťaných po štarte.

Všetko je prepojené do komunity používateľov programu. Preto napríklad pri správe programov spúšťaných po štarte systému vidíte hodnotenie používateľov a aj začiatočník sa môže rozhodnúť, či daný proces treba spúšťať hneď alebo nie. Špeciálna funkcia je AntiSpy, ktorá nastaví systémové vlastnosti tak, aby sa neodosielali rôzne štatistiky používania, nedalo sa pristupovať k počítaču na diaľku, zmení niektoré vlastnosti Internet Explorera alebo napríklad vynúti prihlasovanie cez potrebu zadať nielen heslo, ale aj prihlasovacie meno.

WinOptimizer 2015 má v súčasnosti veľký počet modulov, v ktorých je obsiahnuté aj premazávanie disku a súborov na ňom tak, aby sa už nedali žiadnymi nástrojmi obnoviť. Výhodná je slovenská lokalizácia, vynikajúce rozhranie a najmä možnosť všetky zmeny po skenovaní potvrdiť samostatne a mať tak prehľad o tom, čo sa bude odstraňovať alebo optimalizovať.

Počas inštalácie je nevyhnutné požiadať o registračný kľúč kliknutím na tlačidlo pod editačným poľom na jeho zadanie. Treba naň kliknúť a spustí sa webový prehliadač. Vo formulári stačí zadať e-mailovú adresu, na ktorú vzápätí príde link na potvrdenie registrácie s ďalším odkazom (druhý v poradí). Ten potvrdí oprávnenosť vyžiadania platného čísla a do e-mailovej schránky príde druhá správa s platným sériovým číslom. Na zobrazenej stránke netreba nič vypĺňať, stačí ju potvrdiť a potom sa na nej zobrazí registračný kľúč.

Páčilo sa nám:

  • Slovenská lokalizácia, množstvo utilít pod jednou strechou, rozhranie aplikácie a modulov, automatická činnosť, zálohovanie vykonaných zmien

Link: www.ashampoo.com

Cena: zadarmo výhradne pre čitateľov PC REVUE

Ashampoo ZIP Free

Úplná verzia na DVD

AshampooZIP.png

Ashampoo ZIP Free - trochu inak pojatá práca s komprimovaným archívmi, vhodná na dotykové ovládanie

Novinka v softvérovom portfóliu Ashampoo je aj komprimačný program. Ten je dostupný v dvoch verziách. Verzia Free je zadarmo a umožňuje všetky základné operácie s komprimovanými súbormi a verzia PRO je určená na pokročilejšiu správu archívov, ako je napríklad šifrovanie, podpora obrazov ISO či hromadné akcie. Tvorcovia programu sa inšpirovali novým rozhraním systému Windows, a tak je optimalizované na používanie s dotykovými obrazovkami. Kto používa tablet na platforme Windows, získa výhodu vo veľmi jednoduchom ovládaní rukou. Súbory sa dajú komprimovať aj rozbaľovať priamo z Prieskumníka, čo je asi najjednoduchšia cesta.

Pri tvorbe nových archívov je zvolený trochu iný štýl, než kopírujú všetky iné komprimačné aplikácie. Tu sa totiž kladie dôraz na to, aby používateľ dostal všetky možnosti v jednom kroku a nepotreboval tak otvárať viacero okien na nastavenie výsledného archívu. Medzi metódy zbalenia súborov patria voľba kompresie, ukladanie ciest v zbalenom archíve, prípadne voľba šifrovania AES. Takisto nechýba možnosť automatického rozdeľovania archívu. To sa zíde napríklad pri kompresii veľkého objemu dát a potrebe napáliť ho na optické médium, prípadne pri odosielaní do cloudového úložiska.

Používatelia, ktorým sa program zapáči, majú stále možnosť používať klasické okno s obsahom archívu a panelom nástrojov vo forme pása kariet. V archíve funguje aj zobrazovanie náhľadov pre podporované typy súborov, používateľ má možnosť určiť si maximálnu veľkosť podporovaných súborov na generovanie náhľadu. Takisto sme ocenili možnosť práce s tieňovou kópiou, ktorá sa dá nastaviť okrem iných súborov vždy na PST. Používatelia, ktorí zálohujú tento dôležitý súbor pošty, kalendára a kontaktov Microsoft Outlook, ho musia vždy zatvoriť pred vytvorením archívu. V praxi sa tak pokus o jeho archiváciu končí chybou a z celého procesu býva vynechaný.

Páčilo sa nám:

  • Podpora dotykového ovládania, jednoduché použitie, pokročilé detaily prispôsobenia, kombinácia nového aj klasického rozhrania

Link: www.ashampoo.com

Cena: zadarmo

Scan2Encrypt

Úplná verzia na DVD

Scan2Enc.jpg

Skenovanie dokumentov a prevod do PDF je vďaka programu Scan2Encrypt jednoduchší, ako by ste čakali

Tento program je navrhnutý tak, aby čo najviac zjednodušil prípravu dokumentu PDF z bežnej papierovej predlohy. Vo výsledku dostane používateľ formát PDF, ktorý sa bude dať prehľadávať. Ovládacie rozhranie je navrhnuté tak, aby sa dalo ľahko použiť na tabletoch s Microsoft Windows. Zároveň sa teda neobmedzuje len na spoluprácu s bežným skenerom. Podľa vzoru smartfónov sa dá využiť fotoaparát na zariadeniach. Nie je žiadny problém použiť webovú kameru nad displejom.

Program odfotil lístok a ponúkol v ďalšom kroku úpravy. Funkcie ako orezanie, skosenie, konvertovanie do odtieňov sivej alebo ČB formátu zodpovedajú skôr využívaniu cez systém fotografovania než použitiu tabuľového skenera. Postupne sprievodca prevedie používateľa všetkými krokmi. Nechýbajú rôzne stupne šifrovania a aplikovania hesla na otvorenie alebo úpravy dokumentu, ako sú aj tlač, kopírovanie alebo extrahovanie dát či pridávanie komentárov. Pri každom šifrovaní je zobrazená nielen sila šifrovacieho kľúča, ale aj verzia Adobe Acrobatu, ktorý bude treba na otvorenie takéhoto chráneného dokumentu. Dokumenty sa dajú odosielať na Dropbox alebo e-mailom. Softvér je veľmi jednoduchý na ovládanie a odporúčame ho vyskúšať práve v spojení s webovou kamerou a tabletom.

Páčilo sa nám:

  • Nadmieru jednoduché použitie, vhodné aj pre webové kamery, prehľadávateľné PDF, rýchlosť spracovania, prepojenie na Dropbox

Link: www.binarynow.com

Cena: zadarmo výhradne pre čitateľov PC REVUE

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať