SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ako ovplyvnila pandémia informatizáciu Slovenska?

Tlačové správy
0

Informatizácia verejnej správy je vo svete a vyspelých krajinách úplnou samozrejmosťou. Zjednodušuje život občanom, podnikateľom a v neposlednom rade aj samotným úradníkom. Na Slovensku to však taká samozrejmosť nie je. Dokonca hovoríme o premrhanej miliarde z eurofondov. Práve o týchto témach, situácii za posledný rok, ale aj o plánoch a využití peňazí z Fondu obnovy na nasledujúce obdobie budú hovoriť spíkri  ITAPA Digital Talku v online verejnej diskusii 27. apríla 2021.

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Marek Antal odprezentuje, ako to vyzerá s novým manažmentom štátneho IT rok po voľbách. Ako sa darí napĺňať ciele z programového vyhlásenia vlády a priority nového ministerstva pre informatizáciu? Počúva štát aj spätnú väzbu a zlepšila sa transparentnosť v oblasti informatizácie? Aj to sú otázky, na ktoré budeme v diskusii hľadať odpoveď.

Posledný rok výrazne poznačila pandémia koronavírusu. Ako štátu pomáhajú IT prostriedky v boji s pandémiou koronavírusu a využíva ich štát dostatočne? Na tieto otázky by nám mal odpovedať Ján Bučkuliak, poradca predsedu vlády pre digitalizáciu z Úradu vlády SR. Čo nám však pandémia v štátnom IT ukázala a či môžeme štátu pri nakladaní s našimi dátami veriť, o tom bude hovoriť Peter Kulich zo Slovensko.Digital, Pavel Karel, generálny riaditeľ NASESu ale aj Róbert Suja, generálny riaditeľ NCZI.

SAMSUNG 042024 Advertisement

V programovom období, ktoré sa oficiálne skončilo v roku 2020 (s dobehom do 2023) sme získali ďalších 800 mil. eur v rámci programu OP Integrovaná infraštruktúra. Ďalšie zdroje Slovensko investuje každoročne zo štátneho rozpočtu, pričom väčšiu časť týchto výdavkov predstavujú prevádzkové náklady. Ďalšie možné zdroje, ktoré majú prispieť k informatizácii, resp. digitalizácii Slovenska, budeme mať k dispozícii v rámci Plánu obnovy a možno aj rámci nového programového obdobia v rámci OP Slovensko.  

Eurofondové programové obdobie sa blíži ku koncu. Skončilo už upratovanie v štátnom IT a v akom stave sú rozbehnuté IT projekty? Aký má na to názor Emil Fitoš, prezident IT Asociácie Slovenska?

Slovensko bude mať k dispozícii ďalšie finančné zdroje v novom programovom období a vďaka Plánu obnovy Európskej únie. Vieme, čo ideme robiť a kedy sa k občanom dostanú prvé výsledky? Zapracoval štát podnety z praxe a máme reálne očakávania? Aj tieto otázky by mali byť zodpovedané na ITAPA Digital Talku už 27. apríla 2021 od 15,00 hodiny online.

ITAPA

Všetky autorove články
ITAPA informatizacia verejna sprava online diskusia IT pandemia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať