ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Ako sa chrániť pred phishingom?

0

Phishing je taktika útoku, pri ktorom sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať citlivé informácie. Phishing sa stále považuje za veľmi úspešnú a jednoduchú cestu k získaniu citlivých údajov obete. Klamlivé e-maily, instant messaging či obyčajný odkaz v príspevku na Facebooku – to je len zlomok ukážok, aké návnady útočníci pri tzv. rybolove na obete používajú. Ak nechcete skočiť phishingovým útočníkom na návnadu, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov.

1. Buďte obozretní
Útočníci stále pracujú na sofistikovanejších technikách phishingových útokov. Buďte obozretní, sledujte pravidelne v médiách správy alebo náš blog, kde získate aktuálne informácie zo sveta IT bezpečnosti. Neberte tieto informácie na ľahkú váhu, venujte im dostatočnú pozornosť, keďže útočníci vždy môžu prísť s novými technikami, ako používateľov vlákať do pasce.

2. Používajte bezpečnostné riešenie s antiphishingom
Pravidelne aktualizujte svoj bezpečnostný softvér. Chráňte si svoje súkromie vďaka antiphishingovej technológii, ktorá je súčasťou našich bezpečnostných riešení. To chráni vaše súkromie a majetok pred pokusmi falošných webových stránok o získanie citlivých informácií. Ak sa vás útočník snaží naviesť na otvorenie phishingového webu, náš produkt vás na to upozorní. V prípade e-mailu je dostupná funkcia antispam, ktorá vás chráni pred nechcenými správami vo vašej e-mailovej schránke.

3. Kliknutie si dvakrát premyslite
Neotvárajte a nesťahujte prílohy v podozrivých správach vo vašej e-mailovej schránke. Mimoriadnu pozornosť by sme mali venovať skráteným odkazom, či už v správach, ale aj v statusoch na sociálnych sieťach. Takýmto spôsobom sa totiž môžete dostať na škodlivé webové stránky alebo infikovať svoje zariadenie malvérom. Dokonca aj v prípade, ak sa na určitú stránku prekliknete z overeného zdroja, napríklad priamo zo stránky vašej banky. Útočníci vás môžu presmerovať na „falošnú“ stránku, aby vás zmiatli a ukradli vaše osobné údaje a informácie o platobnej karte.

4. Neposkytujte osobné údaje hocikomu
Prečo majú útočníci radi phishing? Pretože je zameraný na človeka, ktorý je stále považovaný za najslabší článok, a teda je najúčinnejším zdrojom, pomocou ktorého môžu preniknúť do firmy či našich domov a k osobným údajom. Bezpečnostné riešenie nás chráni a znižuje riziko možného útoku. No v konečnom výsledku sme to my, ktorí sa rozhodneme, či na daný e-mail svoje údaje pošleme, alebo nie. Preto buďte obozretní pri ich poskytovaní. Ak vás osloví zdanlivo hodnoverná osoba či inštitúcia (napríklad vaša banka) a bude vás žiadať o prihlasovacie údaje, číslo karty či iné citlivé informácie, vždy postupujte s maximálnou opatrnosťou. Overte si obsah správy priamo u odosielateľa alebo organizácie, ktorú zastupuje, a skontrolujte adresu, z ktorej bol e-mail doručený. Legitímnosť si viete overiť telefonátom do banky alebo návštevou pobočky.

Bonusový tip
Aj keď nemáte podozrenie, že sa niekto pokúša ukradnúť vaše prístupové údaje, skontrolujte si svoj bankový účet a ostatné online účty, aby ste sa presvedčili, že v nich nedošlo k žiadnej podozrivej aktivite. Len pre istotu… Odporúčame mať takisto nastavené notifikácie na prevody z účtu. Ak sa náhodou niečo podozrivé stane, ste upozornení a môžete takmer okamžite bez čakania kontaktovať svoju banku. V určitých prípadoch sa do určitého času dá transakcia zastaviť.

ESET, spol. s r.o.

Všetky autorove články
phishing ochrana antivirus virus hackar

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať