TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

IoT prakticky – dokáže inteligentný hlasový asistent Mycroft na Raspberry Pi konkurovať Alexe?

Technológie
0

Azda najatraktívnejšou a zároveň najdostupnejšou formou implementácie umelej inteligencie pre bežných používateľov sú inteligentní digitálni asistenti. Amazon Alexa, Google Asistant, Apple Siri, či Microsoft Cortana prevádzkujú veľké globálne firmy. Vizuálnou technickou reprezentáciou týchto asistentov sú najčastejšie reproduktory, umožňujúce prijímať hlasové povely. Ako určitá protiváha týchto komerčných hlasových asistentov sú open source riešenia. Prvým projektom dotiahnutým do použiteľného štádia je Mycroft. Je to multiplatformové riešenie, ktoré môže fungovať buď na reproduktore Mark 1, alebo na Linuxe, Androide, či dokonca na mikropočítačovej prototypovej doske Raspberry Pi.

Návod na implementáciu inteligentného hlasového asistenta Mycroft na mikropočítačovej doske Raspberry Pi 3 je vo videu

Vlastne implementácia pre Raspberry Pi je popri reproduktore Mark I, ktorý sa dá kúpiť na eShopoch najdostupnejším variantom. 

Verzie pre Windows a MacOS sú zatiaľ v štádiu vývoja a pre Android zatiaľ nie je k dispozícii „oficiálna“ aplikácia v Google Play, môžete si stiahnuť len zdrojovky, z ktorých vo vývojovom prostredí Android Studio vytvoríte vlastnú aplikáciu. Napokon, je to logické, pretože ppen source v praxi znamená, že ktokoľvek z komunity vývojárov ho môže vylepšiť, prípadne doplniť o nové funkcie. Môže byť použitý v akejkoľvek oblasti, od vedeckého projektu až po podnikový softvér. 

Úmyselne sme v dvoch odstavcoch prezentovali informácie o inteligentnom hlasovom asistentovi Mycroft, bez toho, aby sme sa pozastavili nad pôvodom tohoto názvu. A len tak bez užšej spojitosti kontextu spomenieme inú AI platformu – Watson. Áno uhádli ste, Mycroft bol starší brat populárnej literárnej postavy detektíva Sherlocka Holmesa, ktorý pri riešení prípadov spolupracoval s doktorom Watsonom a v obzvlášť ťažkých prípadoch sa radil so svojim bratom Mycroftom.  Je tu veľa paralel, ktoré naznačujú, že názov bol zvolený veľmi dobre. Hoci Mycroft svojou inteligenciou aj schopnosťou dedukcie prevyšoval svojho známejšieho brata Sherlocka, nebol schopný sa živiť ako detektív, pretože nerád pracoval v teréne. Sherlock sa na Mycrofta veľa krát obrátil s nejakým problémom a dostal vysvetlenie, ktoré sa neskôr ukázalo ako správne. Napriek tomu však bol Mycroft neschopný vyriešiť niektoré praktické detaily. 

Implementácia pre obľúbenú hobby platformu Raspberry Pi sa nazýva Picroft. Môžete ju nainštalovať na dosku Raspberry Pi 3 B+, alebo na starší model Raspbery Pi 3. Na predchádzajúcich doskách Raspberry Pi 2 bude Mycroft fungovať neakceptovateľne pomaly, takže to radšej ani neskúšajte. 

Pokyny na inštaláciu aj link na stiahnutie obrazu disku so systémom Picroft nájdete na https://mycroft.ai/documentation/picroft/. K doske Raspbery budete počas inštalácie potrebovať pripojiť klávesnicu, myš a taktiež monitor cez HDMI rozhranie. Na fungovanie Picroftu budete potrebovať mikrofón a reproduktor. Reproduktor môžete pripojiť cez 3.5 mm Jack konektor, alebo cez jeden zo štyroch USB portov. Odporúčaný typ reproduktora je napríklad Logitech Z50. My sme použili reproduktor Sony, ktorý bol po ruke a k Raspberry Pi sme ho pripojili cez káblik z 3.5 mm konektormi.  Mikrofón sa dá pripojiť len cez USB. Na pokusy vám stačí akýkoľvek USB mikrofón pripojiteľný cez USB, ideálny je samozrejme mikrofón s priestorovou smerovou charakteristikou, napríklad Blue Snowball. a reproduktor, ktorý pripojíte cez 3.5 mm Jack konektor. Prípadne môžete použiť zariadenie obsahujúce mikrofón aj reproduktor v jednom, napríklad Jabra Speak 410 primárne určené na konferenčné hovory. Zaujímavou alternatívou je Google AIY Voice HAT – modul, ktorý sa nasunie na konektor zbernice dosky Raspberry Pi a súčasťou balenia modulu, ktorý je primárne určený na postavenie hobby konštrukcie inteligentného reproduktora pre hlasového asistenta Google je aj reproduktor a slúchadlá. V balení je aj kartónová skladačka skrinky. 

Najskôr skopírujte obraz operačného systému s predinštalovanou aplikáciou Picroft na SD kartu. Na prekopírovanie obrazu OS na kartu odporúčame aplikáciu balenaEtcher. Súčasťou prvého spustenia operačného systému je konfigurácia, odporúčame z ponúkaných možností vybrať interaktívneho sprievodcu.

V prvok kroku konfigurácie zadáte typ reproduktora a spôsob jeho pripojenia. V ponuke sú možnosti:

  1. Speakers via 3.5mm output (aka 'audio jack' or 'headphone jack')
  2. HDMI audio (e.g. a TV or monitor with built-in speakers)
  3. USB audio (e.g. a USB soundcard or USB mic/speaker combo)
  4. Google AIY Voice HAT and microphone board (Voice Kit v1)

Následne nakonfigurujete nastavenie hlasitosti. V našom prípade sme nastavili z ponúkanej škály 1 – 9 úroveň 8 a hlasitosť sme doladili ovládacími prvkami na reproduktore. Nasleduje výber mikrofónu. Napriek tomu, že sme nemali žiadny z odporúčaných typov a tvorcovia konfiguračného skriptu nám pri voľbe „Other“ skepticky popriali veľa šťastia nebol s mikrofónom žiadny problém. 

  1. PlayStation Eye (USB)
  2. Blue Snoball ICE (USB)
  3. Google AIY Voice HAT and microphone board (Voice Kit v1)
  4. Matrix Voice HAT.
  5. Other (unsupported -- good luck!)

Použili sme USB mikrofón Trust, ktorý používame na komentovanie videa a fungoval bez problémov. Aby sme boli úplne presní, fungoval v režime na ktorý bol konštruovaný, čiže na hovorenie zblízka. Na otestovanie to stačilo, pri konštrukcii reálneho zariadenia, ktoré by prijímalo povely z celej miestnosti by bol potrebný mikrofón s inou charakteristikou. Súčasťou konfigurácie je aj test tandemu mikrofón – reproduktor. Nahráte 10 sekundový zvukový záznam, ktorý sa následne prehrá z reproduktora. Po ukončení konfigurácie systému na doske Raspberry môžete povelom „Hey Microft“ inteligentného hlasového asistenta aktivovať. Po rozpoznaní inicializačného povelu sa ozve písknutie.  Na ďalšie povely však bude Mycroft reagovať až po spárovaní implementácie na zariadení s cloudovou službou. Mycroft na Raspbery vám v približne dvojminútových intervaloch diktovať šesťmiestny alfanumerický kód na spárovanie. Aby sme boli úprimní, kvalita hlasovej syntézy nie je príliš vysoká, tak vám asi viac pomôže zobrazenie ladiacej konzoly na ktorej sa priebežne zobrazujú vaše hlasové povely a odpovede asistenta Mycroft. Konzolu zobrazíte príkazom mycroft-cli-client zadaným z klávesnice.   Po vytvorení účtu na portáli microft.ai zadáte párovací kód, zvolíte si typ hlasu a inicializačnú frázu. Po spárovaní môžete zadávať hlasové povely do mikrofónu pripojenému k Raspberry Pi. 

Pri porovnávaní s komerčnými asistentmi Amazon Alexa, či Google Assistant Myroft na Raspbery trochu zaostáva kvalitou hlasu, a v niektorých prípadoch si vyloží zmysel otázky po svojom.

Napríklad na otázku, kto bol piatym prezidentom USA, ktorú Alexa zvládla bez problémov, Mycroft si otázku vyložil tak, že sa pýtame na piaty článok ústavy. Väčšinu povelov a otázok však Mycroft pochopil správne a odpovedal na ne. 

Zatiaľ je zrejmé, že Mycroft ešte nedosiahol úrovne konkurenčných hlasových asistentov Amazon Alexa, či Google Assitant, avšak funguje dobre a dá sa predpokladať, že ho komunita vývojárov bude priebežne zlepšovať.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
IoT Raspberry Pi Mycroft Picroft Alexa Amazon Alexa Google Assitant amazon echo dot Google Home

Pridať komentár