SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Ako sa finančné služby čoraz viac presúvajú do online sveta

Technológie
0

Špeciálny projekt

Moderná doba ponúka mnohé inovatívne riešenia, vrátane finančného sveta a biznis sektoru. Stačí vám iba počítač s pripojením na internet a všetko si vybavíte v pohodlí svojho domova. Nie je problém založiť si e-shop, prípadne vyriešiť svoje platby. O niektorých digitálnych nástrojoch, ktoré zlepšujú finančné služby a spôsob platieb, si povieme v našom článku.

Smart banking

Na niektoré možnosti a výhody smart bankingu sme si zvykli už dávnejšie, pričom ich považujeme za samozrejmosť. Patrí k nim napríklad platba mobilom (alebo smart hodinkami) s využitím technológie NFC, platba cez esemesku či výber z bankomatu mobilom. Je to rýchle, pohodlné a hlavne bezpečné. Súčasné možnosti digitálneho sveta tým však ani zďaleka nekončia.

Veľký rozmach sociálnych sietí našiel svoje uplatnenie aj vo finančnom svete. Už istý čas klienti bánk môžu zaplatiť i prostredníctvom správy v čete pomocou aplikácií, ako Messenger alebo WhatsApp. Výhodou je, že sa v ich prípade nemusíte nikam registrovať ani zadávať osobné údaje.

Platbu uskutočnite jednoducho tak, že si v aplikácii svojej banky vygenerujete žiadosť o platbu, a to formou webového odkazu, ktorý následne pošlete cez četovaciu aplikáciu, esemeskou alebo e-mailom. Potom už stačí iba kliknúť na odkaz, ktorý vás automaticky presmeruje do bankovej aplikácie alebo internet bankingu, kde potvrdíte vyplnený platobný príkaz a peniaze budú prevedené.

Investovanie a finančné plánovanie

V porovnaní s minulosťou je veľkou výhodou, že dnešné online možnosti ponúkajú alternatívu pravidelného investovania do rôznych podielových fondov, a to aj priamo z mobilnej aplikácie. Ide tu predovšetkým o celkovú jednoduchosť a názornosť prevodu príslušnej finančnej sumy. Je to najmä z dôvodu, že používateľ mobilnej aplikácie názorne vidí aktuálne parametre a finančné ciele, ktoré chce dosiahnuť.

Zároveň si v online priestore ľahko dokážete porovnať parametre jednotlivých fondov - pomer výnosu a rizika. Na základe toho sa viete ľahšie rozhodnúť, či si zvolíte konzervatívnejší fond s nižším rizikom a s nižším výnosom alebo naopak zariskujete a váš výnos bude vyšší.

Vďaka mobilným aplikáciám a internetu je tiež jednoduché sledovať a analyzovať svoje finančné aktivity, a na základe toho si lepšie naplánovať finančnú budúcnosť. Získate tak prehľad nielen o svojom hospodárení, ale pomôže vám to vybrať si aj vhodné sporenie.

 

Konkrétne to znamená, že si týmto spôsobom dokážete zostaviť presný prehľad v spojitosti s pomerom aktív (úspory) a pasív (pôžičky, finančné záväzky a pravidelné platby). Následne si môžete nastaviť reálne ciele, ktoré by ste v budúcnosti chceli dosiahnuť.

V prípade, ak plánujete zvyšovať svoje pasíva, napríklad formou pôžičky, je dobrým nápadom si ich medzi sebou porovnať. Portál hyperfinancie.sk dlhodobo porovnáva jednotlivé pôžičky. Veľmi rýchlo a prehľadne dokážete vybrať pôžičku, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Bonusový tip

Ohľadom finančného plánovania vám v pohodlí domova dokáže poradiť finančný poradca aj formou videobankingu. Ide o videohovor, ktorý je nahrávaný. Týmto spôsobom môžete napríklad uzatvárať a modifikovať zmluvy alebo si zriadiť rôzne formy sporenia či investícií.

Digitálne banky

Ako sme už v článku naznačili, v súčasnosti veľkej väčšine mladších klientov bánk viac vyhovuje manažovať svoje financie cez internetový či mobilný banking. Avšak do budúcna môžu vstúpiť do hry aj nové technológie, napríklad rozšírená realita s virtuálnym asistentom a hlasovým ovládaním.

Klient už bude môcť napríklad navštíviť simulovanú pobočku banky z pohodlia obývačky a dostať personalizovaný a automatizovaný servis. Je to však ešte hudba budúcnosti, no zrejme už nie tak vzdialená.

Okrem rýchleho založenia účtu cez mobilnú aplikáciu za niekoľko minút však mnoho výhod ponúkajú digitálne banky už aj dnes. Ktoré to sú? Pripravili sme pre vás stručný zoznam tých najdôležitejších:

  • Nulové poplatky - väčšina digitálnych bánk ponúka vedenie základného účtu zadarmo. Platí sa len za prémiové účty a extra služby - napríklad poistenie, prístup k nákupu kryptomien či neobmedzené obchodovanie s akciami.
  • Zaujímavé aplikácie a digitálne karty - sú vizuálne príťažlivé a jednoducho sa ovládajú, čo prirodzene láka najmä mladšiu klientelu. Do aplikácie sa napríklad môžete prihlásiť pomocou emotikonov alebo je vám umožnené zvoliť si voľbu tykania a vykania.
  • Investovanie a cestovanie - digitálne banky ponúkajú veľmi jednoduchý spôsob investovania, pričom akcie môžete nakupovať už od nízkej sumy. Samozrejmosťou je možnosť investovania aj do kryptomien a rôznych fondov. Online banky tiež ponúkajú výhodné prevody mien, čo ocenia najmä tí, ktorí veľa cestujú.
  • Finančný prehľad - rozvoj nových technológií a zlepšujúce sa aplikácie priniesli so sebou možnosť vidieť svoje účty z rôznych bánk pod jednou strechou. Prostredníctvom aplikácie zároveň dokážete priamo realizovať aj platbu.
  • Vysoká miera bezpečnosti - na overovanie identity sa v online bankách využívajú biometrické údaje, napríklad odtlačok prsta či rozpoznávanie hlasu a tváre. Finanční poradcovia banky vás dokážu tiež chrániť pred zlými investíciami.

Záver

Trendom v oblasti súčasného bankovníctva a financií je presúvanie čoraz väčšieho množstva služieb a finančných produktov do online sveta. Platby cez internet, Google či Apple Pay, prípadne si otvoriť nový účet cez smartfón, je už dnes bežná vec. S príchodom nových technológií a digitálnych nástrojov bude toto portfólio finančných služieb len rásť.

Budúcnosťou sú predovšetkým digitálne banky, ktoré v sebe spájajú množstvo výhod. Ide najmä o veľmi jednoduché a efektívne investovanie, finančný prehľad či vysokú mieru bezpečnosti.

 

Zobrazit Galériu

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať