Ako zmení začlenenie ChatGPT do balíka Microsoft Office spôsob našej každodennej práce

Technológie
0

Podľa nových správ sa Microsoft snaží pridať technológiu OpenAI – najskôr ChatGPT, čoskoro aj GPT-4 – do svojho balíka kancelárskeho softvéru vrátane Wordu, Outlooku a PowerPointu. Ako by tieto aplikácie, ktoré používajú miliardy spoločností na celom svete, zmenili spôsob, ako pracujeme? Stane sa umelá inteligencia v našom každodennom pracovnom živote takou všednou ako obyčajná excelovská tabuľka?

Správy o plánoch týkajúcich sa Office prišli len pár dní po tom, čo sa rozšírila správa, že Microsoft plánuje vložiť ChatGPT do svojho vyhľadávača Bing. Ak je reč o tom, že ChatGPT bude integrovaný s Wordom, v mnohých sa vynorí predstava Clippy. Bol to agent používateľského rozhrania spoločnosti Microsoft, ktorý bol súčasťou balíka Microsoft Office už od roku 1997 a mal podobu kancelárskej sponky s veľkými očami, ktorá vyskočila a spýtala sa napríklad: „Vyzerá to, že píšete list. Chceli by ste pomoc?“

Agent Clippy nebol veľmi obľúbený, často ho zosmiešňovali, až napokon úplne zmizol v roku 2007. ChatGPT by bol, samozrejme, oveľa viac ako nový Clippy – mohol by potenciálne robiť všetko od generovania textu na základe jednoduchých zadaní v prirodzenom jazyku cez navrhovanie odpovedí na e-maily až po analýzu údajov v Exceli a preklad textu. Microsoft Word už používa interné AI nástroje vrátane turingovskej funkcie Smart Find a At a Glance, ktorá sumarizuje dokumenty Wordu. A spoločnosť už potichu začlenila GPT do Wordu vrátane funkcie automatického dopĺňania. Ale na implementáciu ChatGPT alebo neskoršieho GPT-4 bude treba prekonať veľa prekážok.

Po prvé, ChatGPT má vážny problém s presnosťou, ktorý sa zhoršuje jeho tendenciou znieť vierohodne aj na úkor správnosti. Dokonca aj generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman priznal riziká. Preto je vytváranie firemných dokumentov alebo pokročilé integrovanie na pracovisku v súčasnosti nepriechodné. Ďalšou prekážkou je aj súkromie. Ako by spoločnosť Microsoft zachovávala súkromie podnikových údajov?

Je ťažké si predstaviť, že veľká právnická firma alebo spoločnosť poskytujúca finančné služby, ktorá používa Microsoft Office celý deň, dostávala pomoc od ChatGPT. Napriek tomu je táto možnosť pre priemerný podnik príliš lákavá na to, aby sme ju ignorovali. Môže však chvíľu trvať, kým bude jasné, ako môžu spoločnosti Microsoft a Google zabezpečiť, aby generatívne AI nástroje fungovali pre podniky vo veľkom rozsahu. Či už sa zavedie ChatGPT v roku 2023, alebo nie, zdá sa pravdepodobné, že pokroky v generatívnej AI povedú k transformácii pracoviska tak, ako ho poznáme.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať