Môže výrazný nárast covidu v Číne vo verzii Kraken ohroziť zvyšok sveta?

Bezpečnosť
0

Existuje nová forma SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobuje covid. Volá sa XBB.1.5, inak sa označuje ako Kraken. Je nákazlivejšia ako predchádzajúce podvarianty omikronu a má aj väčší potenciál vyhýbať sa našim protilátkam z vakcín a minulej infekcie. Na celom svete došlo k nárastu prípadov covidu súvisiacich s Krakenom. Nie toho sa však epidemiológovia najviac obávajú na začiatku štvrtého roka pandémie koronavírusu.

Odborníkov desí skôr Čína, ktorá na rozdiel od zvyšku sveta práve teraz po prvý raz vo veľkom schytáva covid. Čína zatiaľ na základe sledovania čínskych cestujúcich prichádzajúcich do Talianska čelí starým formám covidu. Neexistujú žiadne nové varianty, cirkulujú existujúce kmene, ktoré sa rýchlo šíria v populácii s nízkou prirodzenou imunitou. Kraken by to však mohol zmeniť. Vyvinul sa z predchádzajúcich foriem vírusu v čase, keď väčšina sveta (Čína je výnimkou) má dosť silnú imunitu.

Rozsiahle očkovanie bolo, samozrejme, na začiatku dôležité, ale to, čo skutočne chráni väčšinu ľudí teraz, dva roky po tom, čo sa stali dostupnými prvé očkovacie látky, sú prirodzené protilátky z minulej infekcie. Prirodzené protilátky sú účinnejšie a trvácnejšie ako protilátky z vakcín a boosterov. Mnohé krajiny v roku 2020 zatvárali podniky a školy, bránili zhromažďovaniu a cestovaniu ľudí, čím pomohli spomaliť prenos vírusu, kým sa na konci tohto roka stali dostupnými vakcíny.

Potom sa stále viac a viac ľudí dávalo úplne alebo čiastočne zaočkovať a dnes má veľká časť z ôsmich miliárd ľudí na svete aspoň jedno očkovanie proti covidu. Ľudia sa vrátili k novej verzii normálu. Hoci sa variant omikron šíril rýchlo, vakcíny oslabili najhoršie dôsledky mnohých infekcií. Počet prípadov stúpal, potom klesal a znovu stúpal, počet hospitalizácií a úmrtí však klesal a tento trend pokračuje dodnes. Keď sa účinky vakcíny začali vytrácať, ľudia chytili infekciu s ľahším priebehom, ktorá im poskytla imunitu na ďalších šesť alebo deväť alebo dvanásť mesiacov.

Epidemiológovia očakávajú, že tento cyklus bude pokračovať, kým vírus SARS-CoV-2 neurobí obrovský a prekvapivý evolučný skok, ktorý znefunkční všetky existujúce protilátky. No čím dlhšie pandémia trvá, tým menej pravdepodobný je tento výsledok. S každou klesajúcou vlnou infekcií sa covid stále viac a viac podobá na chrípku. „V priebehu niekoľkých rokov bude Covid-19 predstavovať podobné riziko ako sezónna chrípka,“ hovorí Lawrence Gostin, odborník na globálne zdravie z Georgetown University.

To však neznamená, že covid (podobne ako chrípka) nie je nebezpečný. Dokonca aj nefatálne infekcie SARS-CoV-2 môžu mať vážne následky. Patrí medzi ne long covid – zmes dlhodobých symptómov vrátane únavy, zmätenosti, straty zmyslov a dokonca aj srdcových problémov. No celkové riziko najhorších výsledkov vo väčšine sveta klesá. V Číne sa však veci môžu zhoršiť. Krajina sa zablokovala začiatkom roka 2020 a zostala uzamknutá takmer tri roky v rámci politiky „Zero Covid“.

Až 8. decembra po rozsiahlych verejných protestoch v mnohých veľkých mestách vládnuca Čínska komunistická strana konečne zrušila veľké obmedzenia vo väčšine miest. Doterajší malý počet infekcií znamenal aj nedostatok prirodzených protilátok. Hoci asi 90 percent čínskej populácie je aspoň čiastočne zaočkovaných, je málo pravdepodobné, že budú zaočkované stovky miliónov čínskych seniorov, ktorí sa ešte nedali očkovať, čo odborníci pripisujú dezinformáciám v čínskych médiách. Navyše väčšina Číňanov bola zaočkovaná už viac ako pred rokom a ich ochrana už väčšinou vyprchala.

Po zrušení obmedzení sa teda infekcie začali prudko šíriť a ich počet je ťažké určiť, pretože autoritatívny režim krajiny prestal poskytovať spoľahlivé údaje. Preto čoraz viac krajín začalo testovať ľudí prichádzajúcich z Číny. Malajzijské zdravotnícke úrady dokonca testujú odpadovú vodu v osobných lietadlách prilietajúcich z čínskych letísk. Na základe týchto vzoriek môžu odborníci začať sledovať čínsku epidémiu aj bez pomoci Číny. Podľa odborníkov mnoho Číňanov bude musieť vírus chytiť a prežiť, kým Čína dosiahne svoj vlastný nový normál. Pritom väčšina z nich to podstúpi s minimálnou imunitou.

Rizikom pre zvyšok sveta je, že milióny vážnych infekcií covidu v Číne by mohli fungovať ako druh inkubátora pre nové a nebezpečnejšie formy nového koronavírusu. Každá infekcia je totiž príležitosť na mutáciu patogénu. Inými slovami, vírus dostáva šancu dosiahnuť nejakú novú výhodu – väčšiu infekčnosť, väčšiu schopnosť vyhnúť sa protilátkam. Keď teda nový podvariant Kraken dvíha hlavu, väčšina sveta má covid viac-menej pod kontrolou. Ale Čína nie. A nejaký nový variant, ktorý sa vyvinie z čínskej epidémie, by mohol pokaziť rok 2023 pre všetkých ostatných.

Zdroj: rollingstone.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať