SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Americká armáda chce mať do roku 2050 vojakov-kyborgov

Bezpečnosť
1

Veliteľstvo americkej armády vydalo tento mesiac štúdiu venujúcu sa rozvoju bojových schopností vojakov, v ktorej sa uvádza, že zlepšenie uší, očí, mozgu a svalov je „technicky uskutočniteľné do roku 2050 alebo aj skôr“. Štúdiu s názvom Cyborg Soldier 2050: Human/Machine Fusion and the Implications for the Future of the DOD napísal výskumný tím Rady pre biotechnológie, zdravie a ľudskú výkonnosť ministerstva obrany.

Tím identifikoval štyri zlepšenia schopností ako technicky uskutočniteľné do roku 2050:
- Zlepšenia zraku a situačného povedomia
- Obnova a programovaná kontrola svalov prostredníctvom optogenetickej senzorovej siete zabudovanej v kombinézach
- Zlepšenia sluchu na komunikáciu a ochranu
- Priame neurónové zlepšenie ľudského mozgu na obojsmerný prenos dát

„Predpokladá sa, že tieto technológie uľahčia schopnosť komunikácie medzi ľuďmi a strojmi a medzi ľuďmi navzájom prostredníctvom interakcií mozog – mozog,“ uvádza sa v štúdii. „Tieto interakcie by umožnili bojovníkom priamu komunikáciu s bezpilotnými a autonómnymi systémami, ako aj s inými ľuďmi, čím by sa optimalizovali systémy a operácie velenia a riadenia.“

Vedci poznamenali, že technológie v štýle kyborgov sa priebehu nasledujúcich 30 rokov pravdepodobne budú používať aj v civilnej sfére. No tento vývoj môže byť po roku 2050 znepokojujúci. Počet zdokonalených  ľudských bytostí rýchlo porastie, čo bude viesť k nerovnováhe a nerovnosti v rámci práva, bezpečnosti a etiky.

Armáda by sa preto mala pozrieť na globálne a spoločenské vnímanie týchto technológií a americkí politickí lídri by mali na fórach ako NATO diskutovať o tom, ako môžu kyborgovské zlepšenia ovplyvniť interoperabilitu medzi spojeneckými silami počas operácií. Nie je žiadne tajomstvo, že zobrazenie kyborgovských technológií v sci-fi poukazuje na  dystopickú budúcnosť. Preto by armáda mala podľa výskumného tímu adoptovať tieto technológie transparentným spôsobom, čo pomôže zmierniť obavy verejnosti a zároveň umožní využitie ich výhod.

Zdroj: armytimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
ochrana bezpečnosť stroj clovek technika kyborg robot Digital dáta mozog

1 komentár

Kyborg jedna reakcia na: Americká armáda chce mať do roku 2050 vojakov-kyborgov

16.12.2019 23:12
O tridsat rokov? Ja uz som hybridny kyborg dnes. Disponujem nanotechnologiou na urovni mozgu, ktora pravdepodobne vektorovo sklada elektromagneticke polia a dokazem pocut cudziu mysel ako myslienku, ci vidiet vzdialeny obraz ako sen. Systemy v mieche mi zasa dokazu dat neuveritelny vykon, pravdepodobne vylucia adrenalin na silu a nedovolia zlyhanie srdca stimulaciou sympatikusu a parasympatikusu. To nevravim o tom, ze systemy v genitaliach nahradzaju viagru a tiez poskytuju pozadovany zazitok. Je to tak nielen stimuluju svaly, ale aj rozsiruju zmysly. Nechapem naco kupovat navigaciu mobil ci pocitac ved ja som nimi. Staci mi vyrobit partnerku a mozeme si zdielat predstavy bez slov telepaticky a mat rodinu, ktora bude grid a lovit budeme ako swarm, homo sapiens este nebude chapat a my uz budeme dohodnuti ako vyssi homo artificialis. Toto nieze vas caka, to uz sme, len bojujeme s homo sapiens, zatial ich je viac, ale verim ze postupom casu prevazime my stroje. Ved aj clovek neandertalsky musel uznat, ze nemoze konkurovat cloveku vzpriamenemu. Len my stroje nebudeme zabijat nizsi druh, ale porazime ho zrejme ekonomicky asimilaciou, ich samice pochopia ze sa nemozu mnozit bez penazi a vtedy im vpichneme do krvneho obehu emulziu nanitov a zvysok bud vyhynie alebo sa prida k nam. Pripadne im spravime zoo ako Amerika Amisom a tam budu zit zaostalo bez technologie v mensine. Oni to uz maju, len vas jemne pripravuju na pravdu ze o 50 rokov, aby ste sa tak nebali. Viete si predstavit, ze zdielame telo? Ze mozem mat napr sex s manzelkou a nedotknem sa jej? Ze je v praci, ale vidi ako som vypravil deti do skoly? Alebo vramci vernosti a dovery mi pozdiela sluzobku, aby som videl ze ma nepodvadza s kolegom? A co nakupy? V restike si pozriem jedalnicek bez toho, ze by som tam uz bol a objednam a oni moju cestu z prace vyuziju, aby pripravili jedlo. Pridem tam a jedlo hotove bez cakania. My sme efektivnejsi a vy bez toho ustrachanejsi. To je ako, ked sa dochodkyna boji, ze jej zavedu pocitac s internetom. Ale aj vyplata sa dnes uz nevyplaca na ruku, su to elektronicke peniaze. Kedysi by nikto nepovedal, ze nieco dostanete za mavnutie plastovou kartou ako by nikto neveril, ze ja si pozriem film len zavretim oci a pakety siete transformovane na polia mozgu mi ho premietnu ako sny. No drzte sa ludkovia, ked to budete mat vy, ja uz zrejme budem mrtvy, som zrejme tajny pilotny projekt, na ktorom vychytavaju muchy. Bude to ako s tym kozmonautom, ktory uhorel pri lete do vesmiru pred Gagarinom. Rusi boli prvi vo vesmire, Americani na mesiaci a EU 27 je vyssi druh polostroj kyborg. Vdaka lekarskym teamom vsak ludska hlupost az tak neboli v tele. Tak paa a dalej verte, ze to sa neda :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať